Blog

LESS IS MORE - minimalizm zawsze zwycięży

Minimalizm = prostota

Minimalizm początkowo pojawił się jako nurt w sztuce w latach 60. XX wieku, później przeniknął na inne dziedziny artystyczne, takie jak moda, design i architektura. Charakterystyką minimalizmu jest prostota w podziałach, proporcjach oraz środkach wyrazu. Opiera się na czystych barwach oraz prostych, a jednocześnie eleganckich formach. Styl ten jest estetyczny, subtelny i stonowany.

Minimalizm we wnętrzach

Minimalizm we wnętrzach to przede wszystkim oszczędna stylistyka, unikanie dekoracyjności oraz ograniczanie jaskrawych barw do akcentów. Mieszkanie urządzone w stylu minimalistycznym to idealnie dopracowane wnętrze. Najważniejszy staje się detal i precyzja jego wykonania. Przestrzeń sprzyja poczuciu spokoju, kontemplacji oraz wyciszeniu. Wnętrze działa kojąco na użytkowników i nie przytłacza. Ma w sobie też rodzaj sterylności.

Less is more

W projektowaniu ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy minimalizmem, a funkcjonalnością i komfortem przestrzeni. Wnętrza są proste, ascetyczne i jednocześnie wyrafinowane i eleganckie.

Po pierwsze: biel

Dominującym kolorem we wnętrzach minimalistycznych jest biel, na jej tle wybijają się dodatki – ocieplają klimat aranżacyjny, nie odejmując mu nowoczesności. Kolory ścian powinny być na większych powierzchniach jasne - tak, by uzyskać efekt przestrzenności. Skontrastowanie czystej barwy ścian z jednolitą formą mebli to połączenie ponadczasowe i wysmakowane.

Jakość, nie ilość

Kluczowe jest ograniczenie ilości mebli, dekoracji i dodatków. Elementy, które wypełniają przestrzeń, muszą być najwyższej jakości – zarówno jeśli chodzi o design, jak i wykonanie. Minimalizm jest idealnym tłem dla sztuki, która w takiej przestrzeni wychodzi na pierwszy plan.

Aldona Banasiuk
Architekt wnętrz we wrocławskiej pracowni KODO, dyplom magistra sztuki warszawskiego ASP, dwukrotna finalistka konkursu Elle Decoration "Młodzi na start". Na swoim koncie ma dziesiątki zrealizowanych projektów. Inspiracji szuka na międzynarodowych targach w Mediolanie, Londynie i Paryżu.
Powrót na blog

Wybrane dla Ciebie

Urządzamy mieszkanie: jak zapanować nad budżetem?
Sprawdzone pomysły na jasne wnętrze
Zakup mieszkania – co dalej?