Blog

Świąteczne dekoracje w stylu off-white

Białe święta – chyba każdy o nich marzy (a chyba ominą nas w tym roku). A gdyby tak przenieść zimowy nastrój do wnętrza mieszkania? Nic trudnego, wystarczy trochę wyobraźni i styl-off white w dekoracjach. Przełamana biel w towarzystwie takich barw, jak: zieleń, czerwień oraz srebro i złoto wyczarują niezwykle elegancką, magiczną świąteczno-sylwestrową atmosferę.

Święta, śnieg i spokój

Biel nie tylko przywodzi na myśl zimę, śnieg i święta. Lubimy ją również dlatego, że kojarzy się z fizyczną, a także duchową czystością. Z tego też powodu świąteczne ozdoby w stylu off-white wnoszą powiew świeżości do naszych mieszkań, dodając im jednocześnie subtelnej elegancji. Białe wnętrza wydają się dużo bardziej przestronne, niż są w rzeczywistości, a przy odpowiedniej aranżacji wykorzystującej różne odcienie tej barwy, korzystnie wpływają na ludzką psychikę, pozwalając odprężyć się oraz zebrać myśli i energię.

 

Dla wystroju w stylu off-white charakterystyczny jest minimalizm, zanim więc przystąpimy do strojenia mieszkania, powinniśmy wszystko dokładnie przemyśleć, by nie przeładować pokoi nadmiarem świątecznych ozdób. Nie ich liczba jest bowiem ważna, ale atrakcyjny wygląd i delikatne linie. Dzięki temu doskonale odnajdą się one w każdym wnętrzu, niezależnie od jego charakteru: glamour, prowansalskim, retro, a nawet industrialnym.

Biel nie musi być nudna

Myślą przewodnią stylu off-white jest wykorzystywanie tzw. złamanej bieli, czyli z domieszką innego koloru, np. czarnego, niebieskiego, żółtego czy czerwonego. Liczba uzyskanych w ten sposób odcieni jest niemal nieograniczona, co stwarza ogromne możliwości aranżacji świątecznych dekoracji. Tym bardziej, że możemy je dodatkowo kształtować, wykorzystując różne faktury – a warto wiedzieć, że struktura powierzchni także wpływa na postrzeganie barw, ponieważ zmienia kąt odbicia promieni świetlnych.

 

Wszystko to sprawia, iż nawet najprostszy stroik z okrągłych bombek może stać się niezwykle atrakcyjną ozdobą stołu lub pokojowej komody. Wystarczy tylko użyć do tej kompozycji detali w kilku odcieniach bieli – matowych i połyskujących – oraz o różnej fakturze powierzchni. Efekt można wzmocnić, dodając inne ciekawe elementy, jak szklane bądź metalowe wazony lub nawet zwykłe, tradycyjne świece.

Kolorowe dodatki

Jeśli świąteczna sceneria w samych tylko odcieniach bieli wydaje nam się zbyt monotonna, nic nie stoi na przeszkodzie, by urozmaicić ją kolorowymi dodatkami, takimi jak suszone owoce, laski wanilii lub pałeczki cynamonu.

 

Z Bożym Narodzeniem często kojarzy nam się czerwień – barwa ubrania Świętego Mikołaja oraz liści wilczomlecza nadobnego, zwanego również poinsecją lub gwiazdą betlejemską. Na świeczniku jest oczywiście także zieleń – kolor gałązek choinki i jemioły. Tradycyjnie w świątecznych ozdobach wykorzystuje się również elementy srebrne i złote. Pierwsze przywodzą na myśl lód czy wysmakowaną elegancję, drugie ocieplają mieszkanie, dodając nuty przepychu.

 

Oczywiście nie musimy trzymać się tradycji. Stylizacja off-white dopuszcza różne nietypowe rozwiązania, jak chociażby całkowicie białe drzewko. Bardzo ciekawie i ładnie prezentuje się czysta biel zestawiona z niebieskim czy srebrnym. Dla kontrastu możemy dodać tu i ówdzie odrobinę czerwieni lub brązu.

 

Wykorzystując różne odcienie bieli jako podstawę świątecznej scenerii, a także uzupełniając ją wybranymi kolorami, możemy uzyskać taki efekt, jaki nam odpowiada: chłodny lub ciepły, surowy bądź wykwintny.

Pod redakcją Maćka Skupińskiego
Projektant, założyciel KODO, prezes zarządu firmy.
Powrót na blog

Wybrane dla Ciebie

Urządzamy mieszkanie: jak zapanować nad budżetem?
Sprawdzone pomysły na jasne wnętrze
Zakup mieszkania – co dalej?