Blog

#TREND: Doprawione szafranem

Jedna z najdroższych i najbardziej wyrafinowanych przypraw świata stała się inspiracją dla Instytutu Pantone. Kapituła wytypowała Saffron 14-1064 jako jeden z kolorów lata 2020. Ten dość odważny wybór to odpowiedź na pragnienie poczucia wspólnoty i radości życia. Czy intensywna i słoneczna barwa odnajdzie się także w naszych wnętrzach? Sprawdzamy!

 

Wnętrze ze smakiem

Saffron swoim odcieniem zbliżony jest do popularnego dwa lata temu musztardowego. Jest jednak jaśniejszy, bardziej nasycony i wakacyjny. Wybór kapituły ma jednak sens. Teraz, kiedy plany wakacyjne i zagraniczne podróże musieliśmy odłożyć w czasie, warto poruszyć swoje zmysły pozytywnymi inspiracjami. Chodzi także o radość życia i dzielenie się nią z bliskimi – podobnie jak dzielimy się przestrzenią w naszych wnętrzach domów i mieszkań.

Szafran to z pewnością kolor dla osób odważnych, dynamicznych, ceniących wyrazistość w aranżacji. Ma także spory potencjał – pasuje do wielu stylów wnętrzarskich, pod warunkiem, że wiemy, jak i z czym go łączyć. Sprawdzi się w loftach, nowoczesnych przestrzeniach, a także w mieszkaniach miłośników vintage i boho.

Szczypta pikanterii

Podstawą jest umiar, tak jak w sztuce kulinarnej. Barwa ta, podobnie do egzotycznej przyprawy, nie przepada za konkurencją – z drobnymi wyjątkami, ale o tym za chwilę. Już jeden szafranowy dodatek ożywi całą aranżację i przyciągnie wzrok. Warto wprowadzić go zatem do wnętrza w postaci tekstyliów (zasłony, poduszki, koce, dywaniki), nowoczesnych obrazów i plakatów, stylowych lamp, świec, a także pojedynczych mebli tapicerowanych, np. krzeseł czy sofy. Dobrym pomysłem, który docenią osoby bardziej odważne, będzie także pomalowanie tym kolorem jednej ze ścian. Dla zachowania spójności aranżacyjnej w całym mieszkaniu, subtelne dodatki możemy zastosować w każdym pomieszczeniu. Pamiętajmy jednak o unikaniu nadmiaru – tak, aby nie „przekarmić” naszych zmysłów.

Kompozycja smaków

No dobrze, ale z czym go łączyć? Po pierwsze – ze stonowaną bazą, czyli z bielą, szarością, czernią oraz naturalnymi materiałami, takimi jak beton czy drewno. Po drugie – z innymi wyrazistymi barwami, na zasadach „color blocking” (o tym trendzie pisaliśmy już wcześniej na naszym blogu). Intensywny Saffron dobrze komponuje się ze śliwkowymi odcieniami, burgundem i ciemną zielenią. Energetyzujący duet stworzy także z kolorem roku 2020, czyli Classic Blue, a kobiecy z różem czy koralem. Możliwości jest wiele… Inspiracji i porad warto szukać u projektantów.

Pobudzający Saffron do wnętrza wprowadza ciepło i energię. Warto docenić ten potencjał i zasmakować radości życia w jego otoczeniu. Czas na nowe aranżacyjne doznania!

Pod redakcją Maćka Skupińskiego
Projektant, założyciel KODO, prezes zarządu firmy.
Powrót na blog

Wybrane dla Ciebie

Lekcja geometrii
Wnętrze po studencku, czyli nowe spojrzenie na mieszkanie pod wynajem
Motyw drewna – modny z natury