Blog

W poszukiwaniu idealnej wyspy

Pełni funkcję przegrody wydzielającej strefy wnętrza, dodatkowego blatu roboczego, miejsca do spożywania posiłków i przechowywania naczyń. Mowa o wyspie, która w dużej i otwartej na salon kuchni stanowi nieodzowny element wyposażenia. Podpowiadamy, jak zaplanować i zorganizować centralny punkt na mapie mieszkania.

 

Wyspa to efekt trendu opartego na otwieraniu kuchni na strefę dzienną oraz swobodnym łączeniu pomieszczeń o różnych funkcjonalnościach. Tym samym ten element wyposażenia wnętrza staje się wówczas sposobem technicznego oraz wizualnego wydzielenia i organizacji przestrzeni, pełniąc zarazem ważną rolę użytkową.

W zależności od upodobań i potrzeb, może stanowić zarówno dodatkowy blat roboczy, jak i miejsce do przechowywania czy gotowania. W pomieszczeniach o mniejszych rozmiarach ciekawym rozwiązaniem jest łączenie jej ze stołem jadalnianym, co daje nieszablonowy efekt wizualny, zwiększając jednocześnie przestrzeń roboczą i umożliwiając komfortowe spożywanie posiłków w większym gronie.

 

Kuchnia otwarta na salon to powszechne rozwiązanie w nowoczesnym budownictwie. Coraz częściej decydują się na nie również osoby remontujące mieszkania z rynku wtórnego. W obu przypadkach pojawia się potrzeba wizualnego wyodrębnienia strefy kuchennej – „mebel” ten pozwala uzyskać zamierzony rezultat, stając się zarazem eleganckim i praktycznym elementem aranżacji.

 

Zastosowanie wyspy wpisuje się również w zasadę trójkąta, na której bazuje sprawdzona kuchenna ergonomia. Jest to ważne szczególnie w przypadku aneksów kuchennych, w których ścienna zabudowa umieszczona jest na jednej lub dwóch prostopadłych ścianach. Zamontowanie w wyspie sprzętów, takich jak kuchenka czy zlew, pozwoli osiągnąć układ idealny, znacznie usprawniający wykonywanie ciągu czynności związanych z przygotowywaniem posiłków. Warto pamiętać również o przestrzeni znajdującej się nad wyspą, w której możemy zainstalować praktyczny okap czy oświetlenie.

 

Wyspa kuchenna to także dodatkowy element, który można potraktować jako wizualną ozdobę wnętrza – szczególnie w pomieszczeniach, w których salon łączony jest z kuchnią. Aranżację  uatrakcyjnią również spójne z wystrojem meble – krzesła lub stołki barowe.

Pod redakcją Maćka Skupińskiego
Projektant, założyciel KODO, prezes zarządu firmy.
Powrót na blog

Wybrane dla Ciebie

Od wizji do wnętrza, czyli jak skomponować inspirujący moodboard
Aranżacyjne triki - tworzymy wnętrza zaskakujące swoją funkcjonalnością.
Ściana inaczej – prezentujemy najgorętsze dekoracyjne trendy