Home Blog Aranżacja w lustrzanym odbiciu
Aranżacja w lustrzanym odbiciu

Aranżacja w lustrzanym odbiciu

Od czasów renesansu lustra stanowią nieodzowny element aranżacji wnętrza. Służą mieszkańcom swoją funkcjonalnością, potrafią także zdziałać cuda dla samej optyki pomieszczenia. Nic dziwnego, że od lat cieszą się dużą popularnością wśród architektów wnętrz, designerów oraz producentów wyposażenia. My prezentujemy je w nieoczywistej formie.

Nowa przestrzeń

Znane porzekadło mówi – jeśli chcesz zobaczyć najbliższą Ci osobę – spojrzyj w lustro. My dodamy – również wtedy, gdy chcesz ujrzeć świat zwielokrotniony, odwrócony, inny niż ten, który dotąd znasz. Lustro potrafi optycznie powiększyć przestrzeń i ma szczególne znaczenie w przypadku projektu małego mieszkania o niewielkim metrażu. Zmienia naszą perspektywę i punkt widzenia, powiększa salon, wydłuża ciągi komunikacyjne, „podnosi” sufity. Podstawą jest przemyślana lokalizacja oparta na fachowej wiedzy architektonicznej.

W optycznym powiększaniu przestrzeni najlepiej sprawdzają się lustra o dużych wymiarach, pokrywające wybrany fragment ściany czy fronty mebli w przedpokoju, garderobie, sypialni. Choć nie mamy do tej gratisowej przestrzeni fizycznego dostępu, to jednak możemy ją obserwować z różnych kątów i czerpać płynący z niej komfort.

To lustro kryje w sobie drzwi

Zwielokrotniony obraz

Lustro z powodzeniem może zastąpić standardowe elementy dekoracyjne. Odbijając to, co znajduje się obok lub naprzeciw, może pełnić funkcję obrazu. Warto umieścić je na ścianie przeciwległej do tej pokrytej wzorzystą tapetą czy efektownej grafiki. Taki układ pozwoli nam cieszyć się ich widokiem z różnych punktów pomieszczenia. Zastosowane jako tło dla strefy roślinnej spotęguje z kolei efekt miejskiej dżungli – tak pożądany w czasach ograniczonego dostępu do natury.

Nie można zapominać o magicznej mocy lustra, jaką jest odbicie promieni. Odpowiednio umieszczone, zatrzyma dzienne światło na dłużej i sprawi, że pomieszczenia wydadzą się jaśniejsze – to efekt, który pozytywnie wpłynie na odbiór każdej strefy domu. Sprawdzi się zarówno w salonie, jak i w łazience czy garderobie, zwiększając zarazem komfort korzystania z tej przestrzeni, dlatego warto je uwzględnić w projekcie wnętrz.

Ważna funkcjonalność

Nie możemy zapominać także o ich podstawowej funkcjonalności. W przypadku luster w łazience należy uwzględnić odpowiednie ich oświetlenie, jak najlepiej imitujące światło naturalne. Coraz częściej możemy spotkać lustra interaktywne, z wbudowanym nagłośnieniem audio czy matą grzewczą zapobiegającą parowaniu. Dzięki temu komfort korzystania z łazienki jest zwielokrotniony.

Podświetlone lustro w kształcie koła pełni również funkcję ozdobą

Odpowiednio zlokalizowane lustro może również wzbogacić prywatną strefę fitness, stać się wsparciem dla ćwiczeń ruchowych i tanecznych, a nawet pomocą w  artystycznym hobby.

Nieoczywista perspektywa

Poza standardowymi kształtami oraz rozmieszczeniem luster w aranżowanej przestrzeni, warto pamiętać o ich mniej oczywistych formach i lokalizacjach. Lustra okrągłe i trójkątne, w różnych konfiguracjach, mogą stać się unikatową ozdobą ścian mieszkania. Umieszczone na suficie czy na ścianie stworzą niespotykane efekty, urozmaicające i dynamizujące przestrzeń – jej wystrój oraz to, co się w niej dzieje. Większą lustrzaną powierzchnię można stworzyć z mniejszych fragmentów w odpowiedniej konfiguracji – zastąpić lustrami niektóre płytki w łazience, pojedyncze fronty szafek czy szuflad, a nawet – umieścić je na blacie stołu. Poza lustrami montowanymi na stałe mamy też do dyspozycji te ruchome – pozwalają zmieniać codzienną przestrzeń zgodnie z porą dnia czy nastrojem, wpierając aranżację spotkań i codziennego wypoczynku.

Lustra – unikatowa ozdoba ścian

Podsumowując – lustro, choć wszechobecne w swojej niezbędności, ma wiele mocy – bardziej i mniej znanych. Warto bawić się ich funkcjonalnością, obserwując wizualne efekty estetyczne, modyfikując otoczenie i korzystając z uroku powiększonej przestrzeni – kryjącej w sobie tajemnicę.

PROJEKTY
I REALIZACJE
WNĘTRZ

ZACHWYCIŁO CIĘ TO WNĘTRZE?

Porozmawiajmy o tym,
jak ten styl może sprawdzić się w Twoim domu.
WARSZAWA
ul. Niemcewicza 17
02-306 Warszawa
WROCŁAW
ul. Podwale 1a
50-043 Wrocław
TRÓJMIASTO
ul. Heweliusza 22
80-890 Gdańsk
Marka KODO i wszelkie prawa autorskie do materiału zaprezentowanego w serwisie kodo.pl należą do 2CS sp. z o.o.
z siedzibą we Wrocławiu, ul. Podwale 1A, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS pod numerem 0000339183