Home Blog Aranżacyjny maestro, czyli kamień we wnętrzach
Aranżacyjny maestro, czyli kamień we wnętrzach

Aranżacyjny maestro, czyli kamień we wnętrzach

Kamień staje się jednym z popularniejszych materiałów stosowanych w aranżacji i wykończeniu wnętrz. Potwierdzają to zarówno odbywające się w ostatnim czasie targi wnętrzarskie, jak i upodobania klientów naszej pracowni, którzy darzą go coraz większą uwagą i uwzględniają podczas projektowania mieszkania czy domu.

Kamień jest obecny we wnętrzach praktycznie od zawsze. Przez wieki stosowany był głównie w luksusowych realizacjach, na powierzchniach szczególnie narażonych na uszkodzenia eksploatacyjne – podłogach, schodach, a później również blatach stołów. W ciągu ostatnich dziesięcioleci znacznie poszerzono spektrum użytkowe tego materiału, a także opracowano nowe rozwiązania jego wydobycia, obróbki i transportu. Dzięki temu stał się znacznie bardziej przystępny, a co za tym idzie – szerzej wykorzystywany aranżacyjnie w lokalach prywatnych.

Ponadczasowa klasyka

Trudno znaleźć materiał wykończeniowy dorównujący kamieniowi. Jest naturalny i doskonale wpisuje się w nowoczesne trendy aranżacyjne. Ze względu na swoje wyjątkowe cechy fizyczne jest także niezwykle trwały i uniwersalny. Ma doskonałą, majestatyczną prezencję, która każdej realizacji dodaje luksusowego szyku, podnosząc tym samym wartość inwestycji. Przede wszystkim jednak cechuje go niezwykła uroda, która czyni go niekwestionowanym liderem we wszelkich aranżacjach, tak klasycznych, jak i minimalistycznych. Klucz do sukcesu leży w znajomości materiału, odpowiednim doborze jego gatunków oraz zestawieniu z pozostałymi elementami wystroju – to obszar, w którym warto skorzystać z porady projektanta wnętrz.

Kamień niejedno ma imię

Gdy pada hasło „kamień we wnętrzach”, najczęściej widzimy w nich marmur lub granit. W rzeczywistości jednak wykorzystuje się różne jego gatunki, również te mniej oczywiste. Najważniejszą cechą kamienia, poza oferowanym efektem wizualnym, jest jego twardość, wyrażana skalą Mohsa, która tym samy definiuje jego obszary zastosowania.

Kamieniem zdecydowanie najpopularniejszym w aranżacji wnętrz jest granit oraz jego alternatywa w postaci bazaltu. Zaraz po nim plasuje się marmur, uwielbiany przez miłośników luksusowych, eleganckich wnętrz – niezwykle różnorodny wizualnie. Nie sposób nie wspomnieć o mających wielu zwolenników piaskowcach, wapieniach oraz innych bardziej delikatnych gatunkach kamienia – urzekające strukturą i kolorem okazują się nieocenione w zastosowaniach dekoracyjnych.

Nie tylko na podłogach

Współczesne trendy aranżacyjne traktują kamień analogicznie do rzeźbiarza – biorą go na warsztat, przyglądają się jego właściwościom, strukturze i wybarwieniu, a następnie – tworzą wnętrzarskie instalacje charakteryzujące się walorami użytkowymi i zdobniczymi. Poza najbardziej oczywistymi, a zarazem najczęstszymi zastosowaniami – na podłogach, ścianach, blatach kuchni i łazienek – zaczyna pojawiać się w innych strefach funkcjonalnych oraz w odmiennych rolach. Świetnie nadaje się na stopnie schodów, parapety, obudowy kominków czy blaty stołów. Często wykorzystywany jest również jako dekoracyjna okładzina ścienna – to niestandardowe rozwiązanie cieszy się szczególną popularnością wśród miłośników nowoczesnych wnętrz i nieoczywistych koncepcji aranżacyjnych. Kamień cieszy swoją urodą również w drobniejszych elementach wyposażenia – donicach, naczyniach, podstawach lamp oraz rzeźbach – mnogość struktur i barw czyni z niego wyrazistą dominantę, zdolną zbudować atmosferę całego wnętrza

Stylistyczny bohater  

Odpowiednio dobrany kamień, podobnie zresztą jak drewno, to w wystroju wnętrz stylistyczny pewniak. Sprawdza się jako element wielu trendów – zarówno klasycznych, jak i nowocześnie minimalistycznych, loftowych oraz eklektycznych. Obecny na całym świecie stanowi trafny element nurtu skandynawskiego czy japandi, świetnie odnajduje się również we wnętrzach bliskich naturze, wypełnionych roślinami i elementami boho. Będzie doskonałym tłem i towarzystwem tak dla dekoracyjnych mebli antycznych, jak i współczesnego ascetyzmu.

PROJEKTY
I REALIZACJE
WNĘTRZ

ZACHWYCIŁO CIĘ TO WNĘTRZE?

Porozmawiajmy o tym,
jak ten styl może sprawdzić się w Twoim domu.
WARSZAWA
ul. Niemcewicza 17
02-306 Warszawa
WROCŁAW
ul. Podwale 1a
50-043 Wrocław
TRÓJMIASTO
ul. Heweliusza 22
80-890 Gdańsk
Marka KODO i wszelkie prawa autorskie do materiału zaprezentowanego w serwisie kodo.pl należą do 2CS sp. z o.o.
z siedzibą we Wrocławiu, ul. Podwale 1A, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS pod numerem 0000339183