Co to znaczy, że mieszkanie jest Hygge?

Powrót

Czym dokładnie jest, ostatnio tak modne, „hygge”? Otóż samo słowo ma rodowód staronordycki i w dosłownym tłumaczeniu czasownik “hyggia” oznaczał „myśleć” oraz „być z czegoś zadowolonym”. Później hygge oznaczało także opiekę, ochronę, bezpieczeństwo, spokój, „domowy dobrostan”, odpoczynek oraz nabieranie energii.

Tylko tu i teraz

Hygge od wieków funkcjonuje w Danii. Mieszkańcy tego kraju traktują hygge jako swoją spuściznę kulturową, którą przekazują z pokolenia na pokolenie. Obecnie hygge nie ma jednej, ustalonej definicji  i może dotyczyć każdej dziedziny i aspektu naszego życia.  Najłatwiej skojarzyć je z przytulnością, ciepłem, ale aby w pełni odkryć prawdziwe znaczenie hygge, trzeba doświadczyć go na własnej skórze.

Jestem przekonany, że każdy z nas przeżył jakieś chwile hygge – chwile w których czuliśmy się swobodnie, w zgodzie z samym sobą i ze światem, kiedy wypełniał nas wewnętrzny spokój i zadowolenie płynące z bycia tu i teraz.

Wnętrze Hygge, czyli wnętrze… w swoim stylu

Hygge to postawa ludzi, którzy spotykają się aby cieszyć się swoją obecnością. Hygge to nastrój, który wytwarzamy dzieląc się jedzeniem, przy winie i blasku świec. Hygge to również otoczenie, przestrzeń, to sztuka tworzenia miejsc estetycznych, wiążące się ze specyficzną atmosferą intymności, ciepła, takich gdzie można poczuć się swobodnie, odpocząć, tworzyć swoje małe rytuały codzienności – co warto uwzględnić w projekcie wnętrz.

Mało sprzyjająca pogoda wyrobiła u Duńczyków przekonanie, że dom jest bezpieczną przystanią i schronieniem – dlatego najczęściej doświadczają hygge we własnych czterech ścianach i to tam najbardziej lubią spędzać czas z bliskimi.

Dom, który jest hyggelig, otacza się ciepłem i spokojem. Czujesz się w nim mile widziany i od progu masz lepszy nastrój. Jak twierdzi Christina B. Kjeldsen, redaktorka i autorka książek o skandynawskim wystroju wnętrz i stylu życia, „Hygge ma tę cudowną właściwość, że w każdym domu wygląda inaczej. Pojawia się wraz z wrażeniem, że osoba która urządziła dane wnętrze jest całkowicie pewna swoich wyborów a równocześnie nie boi się zaufać intuicji i spróbować czegoś nowego.”

W każdym pomieszczeniu bądźmy Hygge

Szczerość przy wyborze przedmiotów, którymi się otaczamy oraz aranżacja wnętrz, powinny iść w parze z wyborami jakich dokonujemy w codziennym życiu.

Przedpokój – stanowi przejście pomiędzy światem zewnętrznym a wnętrzem domu, jednak jest to pierwsze miejsce, które widzimy po przejściu przez próg. Warto pomyśleć o aspekcie estetycznym, jak i praktycznym urządzając to wnętrze. Co chcielibyśmy widzieć wchodząc do domu, gdzie ustawić szafę a może szafkę.

Kuchnia – przyjemność gotowania, jedzenia, bardzo mocno kojarzy się z hygge, dlatego też jeśli lubimy gotować, urządzanie kuchni będzie dla nas jedną z przyjemniejszych czynności. Odpowiednie akcesoria, sprzęty, długie blaty, przemyślany układ szafek, schowków czy duży stół, będą nieodzownym elementem wyposażenia kuchni.

Salon – jest głównym pomieszczeniem domu. To tutaj spędzamy większość czasu. Ważne jest jakimi przedmiotami się otoczymy, jakich użyjemy materiałów czy kolorów do jego wykończenia. Czy będzie to nowoczesny wystrój czy też postawimy na meble i dodatki przywołujące wspomnienia z dzieciństwa, takie jak jak wygodna kanapa czy kredens z babcinej kuchni.

Łazienka – podarujmy sobie odrobinę luksusu. Warto pomyśleć o półkach z drewna, wiklinowym koszu na pranie, miękkich, czystych ręcznikach czy chociażby ustawieniu kilku świeczek.. .to tutaj mamy chwilę dla siebie.

Sypialnia – to najbardziej intymna przestrzeń w domu. Właśnie w sypialni odpoczywamy, więc powinna działać na nas kojąco i uspokajająco. Pomalujmy ściany na ulubiony kolor, wybierzmy przyjemną w dotyku pościel, udekorujmy łóżko poduszkami – wszystko to powinno sprawić, że z przyjemnością zrzucisz z siebie ubrania po ciężkim dniu.

Wnętrze domu zwierciadłem duszy

Niezwykle ważne podczas projektowania wnętrza domu jest oświetlenie, ponieważ ma ono ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Warto więc zastąpić jedno duże źródło światła na kilka punktów świetlnych, jak również wybrać żarówki albo lampy, które dają ciepłe światło.

Hygge Twojego domu na pewno będzie odzwierciedlać to, ile czasu i energii mu poświęcasz. Hygge podąża w ślad za autentycznością – idzie za głosem serca i pojawia się kiedy urządzasz swój dom.