Home Blog Cztery strony domowej biblioteczki
Cztery strony domowej biblioteczki

Cztery strony domowej biblioteczki

Dla miłośników książek oraz tych, którzy posiadają sporą ich kolekcję, sposób na ich wygodne i reprezentacyjne rozlokowanie stanowi jedno z kluczowych, a często najważniejszych zagadnień na etapie projektowania aranżacji. Półki i regały wcale nie muszą być takie oczywiste – prezentujemy cztery ciekawe metody na wygospodarowanie miejsca na domową biblioteczkę.

Zorganizowanie miejsca na książki zazwyczaj nie jest problemem w dużych lokalach, jednak od właścicieli mniejszych mieszkań wymaga już nieco pomysłowości. Możliwości jest wiele – do dyspozycji mamy zarówno gotowe meble, jak i dedykowaną, tworzoną na wymiar zabudowę – odpowiednio dobrane mogą stanowić serce domu oraz motyw przewodni aranżacji. Poza miejscem na książki, odpowiednio zaprojektowane domowe biblioteczki mogą nam również zaoferować całkiem nową funkcjonalność.

Książkowe ścianki

Najpopularniejszym sposobem na domową biblioteczkę są regały i wysokie półki. Sprawdzą się przede wszystkim tam, gdzie książek mamy dużo, chcemy mieć do nich swobodny dostęp oraz zamierzamy je reprezentacyjnie wyeksponować. Tradycyjne, proste regały, choć wciąż doskonale sprawdzające się w aranżacjach, ustępują dziś miejsca bardziej niebanalnym w formie zabudowom, w których rządzą półki o różnej wielkości, w niesymetrycznym układzie, często połączone z gablotkami, zamykanymi szafami czy miejscem na TV. Tego typu zabudowy mogą z powodzeniem zastępować ściany – ażurowe przegrody wypełnione książkami i dekoracjami będą pełnić rolę oddzielającą strefy funkcjonalne.   

Przestrzenne zabudowy

W mniejszych mieszkaniach często rezygnujemy z tradycyjnych podziałów, likwidując ścianki działowe – zabieg ten stosowany jest najczęściej w strefach dziennych, które przybierają formę dużej przestrzeni łączącej salon i kuchnię, a często również korytarz. W tego typu pomieszczeniach popularne jest wykorzystywanie filarowej zabudowy, która łączy różne funkcjonalności, stanowiąc jednocześnie lżejszą niż ściana granicę sfer użytkowych. To pomysł, który może być doskonałą podstawą do zabudowania półek na książki – sprawdzi się szczególnie w niedużych mieszkaniach, w których nie możemy sobie pozwolić na umieszczenie regałów przy ścianie.

Nieoczywiste półki

Podobnie jak regały, tak i naścienne półki wciąż stanowią jeden z najlepszych sposobów na domową biblioteczkę. W nowoczesnych aranżacjach szczególnie sprawdzą się te o nieregularnych i fantazyjnych kształtach, umieszczane w mniej oczywistych miejscach. Rynek oferuje nam szereg rozwiązań z tego zakresu, my proponujemy zaprojektowanie i wykonanie dedykowanej zabudowy, która pozwoli optymalnie wykorzystać dostępne miejsce oraz godnie wyeksponować książkowe bogactwo. Fantazyjne w kształcie,  pełne książek półki mogą z powodzeniem pretendować do miana centralnego punktu aranżacji.

Nie tylko w salonie, nie tylko w szeregu

Książki nie bez powodu od wieków zajmują najbardziej reprezentacyjne miejsca w naszych domach. Szczególnie upodobały sobie salony, jednak coraz częściej prowadzą wdzięczną eksplorację naszych mieszkań, wędrując do korytarzy czy sypialni. W wielu przypadkach okazuje się to świetnym pomysłem – szczególnie tam, gdzie musimy walczyć o każdy kawałek miejsca.

Nie zapominajmy również o dekoracyjnej funkcji książek. Zazwyczaj układamy je w rzędach, kierując się ich wielkością, jednak jest to sfera, w której warto zaszaleć – ułożyć w stosach, posegregować kolorami, potraktować jako przepierzenia dla innych ozdób. Niezależnie jednak od tego, na czym i jak je ułożymy,  pamiętajmy o odpowiednim oświetleniu – zabudowane w półkach czy skierowane na nie punkty światła stworzą niepowtarzalny klimat i doskonale wyeksponują nasze zbiory.

PROJEKTY
I REALIZACJE
WNĘTRZ

ZACHWYCIŁO CIĘ TO WNĘTRZE?

Porozmawiajmy o tym,
jak ten styl może sprawdzić się w Twoim domu.
WARSZAWA
ul. Niemcewicza 17
02-306 Warszawa
WROCŁAW
ul. Podwale 1a
50-043 Wrocław
TRÓJMIASTO
ul. Heweliusza 22
80-890 Gdańsk
Marka KODO i wszelkie prawa autorskie do materiału zaprezentowanego w serwisie kodo.pl należą do 2CS sp. z o.o.
z siedzibą we Wrocławiu, ul. Podwale 1A, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS pod numerem 0000339183