Home Blog Dekometria – eklektyzm naszych czasów
Dekometria – eklektyzm naszych czasów

Dekometria – eklektyzm naszych czasów

Nieoczywiste kompozycje, nieszablonowe zestawienia i wyraziste detale – to sztandarowe wyznaczniki dekometrii, nowoczesnej stylistyki aranżacyjnej. Trend z roku na rok zyskuje na popularności, stanowiąc doskonałą alternatywę dla tych, którzy z jednej strony nie chcą chodzić utartymi ścieżkami, a z drugiej – szukają sposobu na połączenie ulubionych motywów.

Historia zatacza koło nie tylko w modzie i sztuce, lecz również w aranżacji wnętrz. Tak jak wracamy do fasonów noszonych przez naszych rodziców, tak i projektanci wystroju wnętrz chętnie sięgają po motywy, które były hitem naszych mieszkań wiele lat temu. Motywy podobne w swoich założeniach, ale oczywiście inaczej ograne, odmienne materiałowo, a w rezultacie – podane w sposób bardziej wyrafinowany. Tym właśnie żyje dekometria, w nowoczesny sposób łącząca elementy znane z różnych epok.

Stylistyczne krągłości

To, co dekometria robi z formami i kształtami, możemy metaforycznie określić mianem postmodernistycznej zabawy lub klasyki w stylu art deco. Bliski jest jej szczególnie ten drugi styl, poszukujący piękna w funkcji przedmiotów użytkowych i jasności przekazu w sztuce. Dekometria przejęła po nim zgeometryzowane podejście do elementów wykończenia wnętrza, zarówno tych stałych, jak i ruchomych. Aranżacje utrzymane w tej stylistyce krążą wokół prostych kształtów, wyjątkowo często sięgając po łuki i zaokrąglenia, owale i elipsy. Doskonałym przykładem są choćby znów modne łuki w ścianach dzielących pomieszczenia, jeszcze do niedawna uznawane z przejaw kiczu, a także – zaokrąglone w formie kształty zabudowy meblowej i innych sprzętów.

Wachlarz struktur i kolorów

W dekometrycznej kolorystyce zdecydowanie rządzi pastel oraz neutralne i ciepłe barwy. Jako podstawę aranżacyjną wybieramy stonowaną kolorystykę bazującą na bieli, szarościach oraz wybarwieniach drewna – to przestrzeń, w której doskonale czują się pudrowe pastele, głębokie zielenie i brązy. Nieodłączną składową trendu są naturalne materiały i strukturalne tkaniny. Rysowany miękką linią marmur, linie drewna, miękkie formy szkła – stanowią doskonałe uzupełnienie zgeometryzowanej aranżacji. Eklektyczne podejście do wnętrz zakłada również stosowanie mocniejszych akcentów kolorystycznych – wprowadzane w drobniejszych elementach wystroju stanowią o jego dynamice, czyniąc aranżację wyjątkową.

Silne kontrasty, wyraziste detale

Pomieszczenia urządzone w stylistyce dekometrii to aranżacje harmonijne i klimatyczne, proste w formach i z reguły bardzo stonowane pod względem kolorystycznym. Ich siłą są detale i kontrasty. Do detali przywiązuje się szczególną uwagę, nadając im istotną rolę biżuterii wnętrza – są w tej stylistyce dobierane tak, by przyciągać wzrok i zapadać w pamięć.

Efekt ten osiąga się różnymi sposobami – od wyboru nieszablonowej kolorystyki, poprzez oryginalny materiał, aż po nieoczywiste, wyróżniające się kształty. Podejście to widać szczególnie w takich elementach, jak uchwyty mebli, oprawy oświetleniowe czy proste, ale wyraziste dekoracje w postaci paneli naściennych czy lekkich przepierzeń.

Lekkie przepierzenie w stylu art deco.

Kontrasty niekoniecznie oznaczają przeciwieństwa kolorów – skupiają się bardziej na zestawieniach powierzchni o różnych strukturach. Matowe drewno pojawia się obok zabudowy z frontami na wysoki połysk, zimną stal krzeseł uzupełnia ciepła wiklina, a strukturalne tapety przecinają metaliczne linie. Nie bez przyczyny dekometrię określa się mianem nowoczesnego eklektyzmu.

PROJEKTY
I REALIZACJE
WNĘTRZ

ZACHWYCIŁO CIĘ TO WNĘTRZE?

Porozmawiajmy o tym,
jak ten styl może sprawdzić się w Twoim domu.
WARSZAWA
ul. Niemcewicza 17
02-306 Warszawa
WROCŁAW
ul. Podwale 1a
50-043 Wrocław
TRÓJMIASTO
ul. Heweliusza 22
80-890 Gdańsk
Marka KODO i wszelkie prawa autorskie do materiału zaprezentowanego w serwisie kodo.pl należą do 2CS sp. z o.o.
z siedzibą we Wrocławiu, ul. Podwale 1A, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS pod numerem 0000339183