Home Blog Bez kategorii Fartuch kuchenny – pomysły na aranżację przestrzeni międzyszafkowej
Fartuch kuchenny – pomysły na aranżację przestrzeni międzyszafkowej

Fartuch kuchenny – pomysły na aranżację przestrzeni międzyszafkowej

Fartuch kuchenny to – poza nazwą odzieży ochronnej – fachowe określenie przestrzeni ściennej nad blatem, często sięgającej górnej zabudowy meblowej. Jej aranżacja to jeden z istotnych elementów wpływających na estetykę oraz szeroko pojętą funkcjonalność pomieszczenia. Prezentujemy klika bardziej i mniej typowych pomysłów na jego wykończenie.

Fartuch kuchenny to integralna część aranżacji kuchni, stanowiąca wyzwanie znacznie ważniejsze niż jedynie kolejna płaszczyzna do wykończenia. Poza estetyką – spójną z wystrojem pomieszczenia oraz całego mieszkania – należy zadbać o wybór odpowiednich materiałów pokrycia przestrzeni międzyszafkowej. Powód? Każdego dnia jest ona poddawana wymagającym testom i próbom odpornościowym, chroniąc ścianę przed wilgocią, działaniem temperatury oraz zanieczyszczeniami generowanymi przez czynności związane z przygotowywaniem posiłków.

Kuchenne smaki – struktury, wzory, kolory

Ceramiczne płytki wciąż są w tym obszarze niezwykle popularne – występują w nieograniczonym wachlarzu form i kolorów. Jednak materiałów, które świetnie nadają się na pokrycie fartucha kuchennego – jest znacznie więcej.

Chętnie wybieramy wielkopowierzchniowe płyty wykonane ze szkła hartowanego – duże, gładkie bądź pokryte nadrukiem, łatwe do utrzymania w czystości tafle ładnie odbijają światło i optycznie powiększają przestrzeń. Ponadczasową i nieszablonową aranżację kuchni możemy osiągnąć poprzez zastosowanie kamienia, często spójnego z materiałem użytym do wykonania kuchennego blatu. Skałą, po którą sięga się tu najczęściej, jest trwały i niewymagający impregnacji granit. Tuż za nim plasują się marmur i trawertyn, wymagające jednak dodatkowej ochrony przed zawilgoceniem. Te ostatnie są świetnie imitowane przez konglomeraty mineralne – znacznie od nich odporniejsze, lżejsze i cieńsze, a przez co łatwiejsze w instalacji. Coraz więcej jest zwolenników fartuchów kuchennych wykonanych z naturalnej cegły bądź betonu – te wymagają jednak odpowiedniego zabezpieczenia. W strefie tej pojawia się również nieoczywiste jeszcze drewno – stosownie przygotowane do tej roli pięknie ociepla przestrzeń, korespondując z innymi elementami wystroju.

Pokaz kuchennej mody

Równie wiele, co materiałów nadających się do wykończenia fartucha kuchennego, jest pomysłów na ich rozkład, instalację i wpisanie w całościowy rozkład kuchni. Poza standardowym wykończeniem powierzchni nadblatowej tradycyjnymi płytkami korespondującymi z blatem bądź pokryciem podłogi, w nowoczesnych projektach pojawiają się mniej standardowe koncepcje, wykorzystujące zarówno elastyczność form, jak i swobodę w zabawie kolorami.

Są wśród nich fartuchy kuchenne wykończone tym samym materiałem co blat bądź fronty górnych szafek, fartuchy w odcieniach zbliżonych do frontów szafek, ale wykonane z innych materiałów, czy fartuchy utrzymane w wyrazistych barwach, stanowiące zdecydowaną kontrę do stonowanej zabudowy. Zamiast tradycyjnych płytek sięgamy po płytki w formie cegiełek, drobną mozaikę, jodełkę, a także kafelki imitujące usłojenie drewna czy strukturę kamienia. Niestandardowym, a jednocześnie bardzo praktycznym pomysłem jest wyciągnięcie blatu do pewnej wysokości ściany.

Projekt potrzebny od zaraz!

Kilkadziesiąt czy nawet kilkanaście lat temu fartuch kuchenny wykonywano niemal niezmiennie z kafelków – mamy dziś dostęp do tylu ich wzorów, że bez problemu dobierzemy te odpowiednie dla naszej kuchni. Szklane tafle świetnie sprawdzą się w nowoczesnych, minimalistycznych stylizacjach, optycznie powiększając przede wszystkim te nieduże pomieszczenia. Cegła i beton to świetny materiał do wykończenia kuchni w trendzie loftowym, a także – tych zlokalizowanych w starych budynkach z długą historią. Industrialne kuchnie aż się proszą o stal – na wzór przemysłowego zaplecza czy kuchni w restauracjach, a fartuch wykonany z drewna z kolei bezbłędnie podbije ciepły klimat wnętrz w stylu skandynawskim bądź japandi.

Rodzaj, barwa oraz forma, które wybierzemy do wykończenia fartucha kuchennego, zależą od kompleksowego stylu aranżacji oraz efektu, jaki chcemy osiągnąć. Warto zasięgnąć porady projektanta, który nie tylko wskaże dobór odpowiednich materiałów, lecz również wpisze je w całościowy wystrój oraz stworzy poglądową wizualizację. To obszar, w którym warto zadbać o spójność – główną zasadę nowoczesnej aranżacji.

Planujesz remont? Poznaj usługę pod klucz od KODO

Spotkajmy się>>

Zobacz więcej inspiracji z #wnętrzaKODO:

https://www.kodo.pl/salon-z-aneksem-kuchennym-razem-ale-wciaz-osobno/
https://www.kodo.pl/filary-funkcjonalnosci/
https://www.kodo.pl/soft-minimalizm-odkrywamy-cieplejsza-wersje-popularnego-trendu/

PROJEKTY
I REALIZACJE
WNĘTRZ

ZACHWYCIŁO CIĘ TO WNĘTRZE?

Porozmawiajmy o tym,
jak ten styl może sprawdzić się w Twoim domu.
WARSZAWA
ul. Niemcewicza 17
02-306 Warszawa
WROCŁAW
ul. Podwale 1a
50-043 Wrocław
TRÓJMIASTO
ul. Heweliusza 22
80-890 Gdańsk
Marka KODO i wszelkie prawa autorskie do materiału zaprezentowanego w serwisie kodo.pl należą do 2CS sp. z o.o.
z siedzibą we Wrocławiu, ul. Podwale 1A, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS pod numerem 0000339183