Home Blog Gra w zielone
Gra w zielone

Gra w zielone

Stonowana i minimalistyczna stylistyka w aranżacji wnętrz – choć wybieramy ją najczęściej, to jednak coraz chętniej skłaniamy się do przełamywania neutralnej przestrzeni elementami o energetycznej, intensywnej tonacji – zarówno w sferze form, jak kolorów. W naszych domach coraz częściej goszczą barwy inne niż biele, beże i szarości, a jedną z najczęściej wybieranych jest zieleń.

Zieleń ma wiele wewnętrznej treści i zewnętrznych form, ma też wiele imion, krążących między wytrawną pistacją, szmaragdem i orientalnym turkusem. Przede wszystkim jednak – jest barwą, która niesie ze sobą spokój, odprężenie i relaks – nie bez powodu tak lubimy otoczenie drzew i roślin doniczkowych. Po drugie – zieleń jest uznawana za symbol witalności i życia – jako taka wnosi w przestrzeń niezwykłą energię, budzącą chęć działania i kreatywność. Po trzecie – jest przebogata w odcienie, które możemy łączyć i przeplatać, a przede wszystkim – komponować z tak modnymi dziś barwami ziemi, bielą i złotem.

Wszystkie te cechy sprawiają, że zieleń nie ma sobie równych w wystroju wnętrza, zarówno w wydaniu bardzo odważnym, jak i tym bardziej oszczędnym i minimalistycznym. Jako dowód prezentujemy kilka pomysłów KODO, w których różnie ujęta zieleń stała się kluczem do sukcesu w aranżacji.

Motyw przewodni

Dla niektórych zieleń jest tak ważna w życiu, że zadowoli ich wyłącznie przestrzeń, w których będzie barwą jeśli nie przeważającą, to przynajmniej silnie widoczną i wyróżniającą się na tle stonowanej kolorystyki. To upodobania estetyczne, które z radością zaakceptują wybór zieleni jako barwy dominującej dla niektórych stałych elementów mieszkania. Najbardziej lubianym trendem jest pokrycie mniej lub bardziej intensywną barwą pojedynczej ściany bądź jej fragmentu lub wybór kafelków w zielonym kolorze do kuchni czy łazience.

Coraz częstsze są również mniej standardowe koncepcje – zielony sufit, wzorzysta tapeta na wybranej ścianie lub wykonanie frontów zabudowy meblowej w zielonym laminacie. Tego typu pomysły aranżacyjne mogą egzystować samodzielnie bądź w duetach, zmiennych jak klimat pomieszczeń, w których zamieszkają. Zawsze doskonale wypadną w zestawieniu z bielą, szarościami, beżami i brązami, a także – industrialną, loftową czernią czy dekadenckim złotem.  

Zieleń tu, zieleń tam

Różne odcienie zieleni to również wyśmienity element dekoracyjny – odpowiednio dobrane sprawdzą się jako ozdoba w drobniejszych, ruchomych elementach wystroju. Spektrum możliwości jest bardzo szerokie – od dużych sprzętów w postaci tapicerowanej kanapy, łóżka, fotela czy krzeseł, przez ramy obrazów i naczynia z barwionego szkła, aż po różnego typu tekstylia – długie zasłony, dywany, poduszki czy pościel. Kluczem do sukcesu są w tym przypadku umiar, konsekwencja i właściwy dobór odcieni, a także – ich odpowiednie skomponowanie z barwami towarzyszącymi. Tak jak w przypadku koncepcji wielkoformatowych, także i w tym przypadku warto zieleń wprowadzić do pomieszczeń o stonowanym, neutralnym wystroju i zestawić je z drewnem, lnem i wikliną na tle szarości i bieli.

Zielona energia

Decydując się na zieleń w wystroju wnętrza, pamiętajmy również o tak oczywistym wyborze, jakim są żywe rośliny oraz wszelkie pokrewne im elementy. Zielone liście w różnych formach są motywem wszechobecnym w wielu współczesnych trendach, stanowiąc kwintesencję przywiązania do natury i miłości do przebywania w ich otoczeniu. Ta tendencja jest przyczyną szerokiej dostępności rozmaitych żywych roślin zielonych w donicach oraz dekoracji związanych z roślinami. Można potraktować je standardowo, umieszczając pojedyncze donice czy wazony w wybranych miejscach domu, można pójść w kierunku coraz popularniejszych dziś tzw. miejskich dżungli, czyli pomieszczeń z dedykowaną przestrzenią wypełnioną liściastą zielenią. Można też nawiązywać do świata roślin w inny sposób, np. motywami liści na tapetach i tekstyliach.

Bardziej niestandardowymi koncepcjami są w tym zakresie coraz popularniejsze lasy w szkle oraz  ścianki z naturalnego mchu, komponowane najczęściej z chrobotka w połączeniu z roślinami stabilizowanymi.  Te ostatnie, zasłynąwszy w biurach oraz przestrzeni publicznej, coraz częściej wybierane są do mieszkań prywatnych, udzielając im swojej niezwykłej aranżacyjnej urody. 

PROJEKTY
I REALIZACJE
WNĘTRZ

ZACHWYCIŁO CIĘ TO WNĘTRZE?

Porozmawiajmy o tym,
jak ten styl może sprawdzić się w Twoim domu.
WARSZAWA
ul. Niemcewicza 17
02-306 Warszawa
WROCŁAW
ul. Podwale 1a
50-043 Wrocław
TRÓJMIASTO
ul. Heweliusza 22
80-890 Gdańsk
Marka KODO i wszelkie prawa autorskie do materiału zaprezentowanego w serwisie kodo.pl należą do 2CS sp. z o.o.
z siedzibą we Wrocławiu, ul. Podwale 1A, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS pod numerem 0000339183