Home Blog Nowe życie wnętrza z KODO – metamorfoza mieszkania “przed” i “po”
Nowe życie wnętrza z KODO – metamorfoza mieszkania “przed” i “po”

Nowe życie wnętrza z KODO – metamorfoza mieszkania “przed” i “po”

Metamorfoza mieszkania to proces, który budzi mniej obaw niż jego remont. Zazwyczaj nie niesie ze sobą radykalnych rewolucji – w postaci burzenia ścian czy wymiany podłóg. Potrafi jednak zakończyć się absolutnie spektakularnym efektem. Jak to zrobić? Zobaczcie na przykładzie jednej z naszych realizacji.  

Projekt metamorfozy mieszkania bywa większym sprawdzianem sił niż przygotowanie lokalu od podstaw. Pytania pojawiają się głównie tam, gdzie chcemy pozostawić część istniejących elementów wykończenia czy wyposażenia oraz – umiejętnie wkomponować je w nowy wystrój. Cały zabieg wymaga jednak fachowej oceny stanu istniejącego, wiedzy o dostępnych możliwościach oraz umiejętności pogodzenia oczekiwań lokatorów z  dostępnym budżetem.

Funkcjonalny lifting

Prezentowaną metamorfozę przeprowadziliśmy w dużym, 100-metrowym apartamencie, wykończonym na początku XXI wieku w bardzo wysokim standardzie. Jakość zastosowanych materiałów stała się inspiracją do pozostawienia części stałych elementów, takich jak drewniane podłogi, drzwi wewnętrzne czy bazowe płytki w łazience. Niektóre z nich poddano lekkiemu liftingowi, inne przebudowano i uzupełniono o nowe elementy, powoli przeobrażając popularny 20 lat temu styl klasyczny w nowoczesne wnętrze utrzymane w eleganckim klimacie japandi. Inwestorzy zakładali również możliwość niewielkiej ingerencji w układ pomieszczeń – wykorzystano ją, wyodrębniając miejsce na funkcjonalną garderobę.

Strefa dzienna

Zmianą, która najbardziej rzuca się w oczy po wejściu do strefy dziennej, łączącej salon, jadalnię oraz aneks kuchenny, jest spokojniejsza barwa desek podłogowych. Czerwień mahoniu w całym mieszkaniu zastąpiono ciepłym brązem. Ścianka TV, wykonana wcześniej z drewnianego, podświetlonego panelu, została zastąpiona strukturalną tapetą, lekkim stolikiem, utrzymanym w nowoczesnym klimacie oraz dopasowanym oświetleniem ściennym i sufitowym. Powstałą strefę uzupełniono tapicerowanymi meblami oraz ciepłymi tekstyliami. Jej przedłużeniem jest jadalnia, wyposażona w designerski stół, miękkie krzesła i filcową lampę.

Na tle złamanej bieli ścian doskonale prezentuje się drewniany kredens o otwartej, ażurowej konstrukcji – główna, przyciągająca uwagę dekoracja salonu, powtórzona w wyższej formie regału w holu mieszkania i w prostej szafce RTV. Swoją dotychczasową postać zachował kominek – zabudowany w filarze oddzielającym salon od kuchni, świetnie wpasował się w nowe szarości otoczenia.

Aneks kuchenny

Aneks kuchenny to miejsce, w którym jedyną stałą są instalacje oraz sprzęt AGD. Poza tym metamorfoza przybrała w tej przestrzeni największą skalę, obejmując modyfikację konfiguracji mebli oraz wymianę jej istotnych elementów. Przede wszystkim – zmniejszono ilość pełnej, wysokiej zabudowy, przenosząc ją na lewą stronę filaru AGD, na rzecz powiększenia przestrzeni roboczej blatu. Wymieniono fronty dolnych szafek oraz zabudowano górne.

Przeszklone wąskie panele zastąpiono wyższymi, pociągniętymi do sufitu szafkami o frontach z ryflowanego, ciemnego drewna. Wymianie uległy też blaty – jasnoszary kamień zastąpiono ciemną płytą granitową, z której wykonano również okładzinę fartucha kuchennego.

Przebudowano wyspę, która okazała się idealnym miejscem do zabudowy przeszklonego regału i lodówki na wino.

Sypialnia

Przestrzeń sypialni zachowała dotychczasowy układ. Pojawiło się w niej natomiast łóżko z tapicerowanym zagłówkiem. Ścianę za łóżkiem pokryto wzorzystą tapetą utrzymaną w tonacjach szarości.

Pojedynczą lampę sufitową zastąpiono designerskimi, kulistymi oprawami z czarnej stali. Podobne oprawy umieszczono nad funkcjonalną toaletką, a całość uzupełniono przestrzennym, oryginalnym, wiszącym regałem na książki, ozdobionym miękką linią wygiętych komponentów. Obok sypialni wygospodarowano pojemne, wyposażone w duże lustro pomieszczenie garderobiane, zabudowane meblami z włoskiej płyty imitującej tkaninę. Tu również znalazło się miejsce na pralnię.

Łazienka

Łazienkę oraz oddzielną toaletę, wykończone wysokojakościową terakotą, poddano metamorfozie jedynie w niewielkim stopniu. Dodano eleganckie drewniane listwy podsufitowe, korespondujące z podłogą i meblami z pozostałych częściach mieszkania. Wymieniono wannę. Elementem, który istotnie urozmaicił tę przestrzeń jest mozaika – utrzymana w brązach ziemi, ułożona w obudowie wanny i nad umywalką.


Sięgające podłogi białe firany i zasłony, szare tekstylne rzymskie rolety, naturalna zieleń roślin doniczkowych, ozdobne szkło, czarne łączniki, srebrna stal armatury i sprzętu AGD oraz oryginalne oprawy oświetleniowe   to drobne elementy, które unikatowo wspierają przestrzeń. Metamorfoza pozwoliła zmienić typowe mieszkanie z początku tego wieku w nowoczesny lokal zgodny z współczesnymi trendami aranżacyjnymi – elegancki, ponadczasowy, naturalny, a mimo to nieszablonowy w połączeniach i w rozwiązaniach.

Zobacz video z odmienionego wnętrza

Planujesz remont? Poznaj usługę pod klucz od KODO

Spotkajmy się>>

Zobacz więcej inspiracji z #wnętrzaKODO:

https://www.kodo.pl/scenografia-z-efektem-pomysly-na-sciane-w-salonie/
https://www.kodo.pl/w-jakich-wnetrzach-chcemy-mieszkac/
https://www.kodo.pl/gra-w-zielone/

PROJEKTY
I REALIZACJE
WNĘTRZ

ZACHWYCIŁO CIĘ TO WNĘTRZE?

Porozmawiajmy o tym,
jak ten styl może sprawdzić się w Twoim domu.
WARSZAWA
ul. Niemcewicza 17
02-306 Warszawa
WROCŁAW
ul. Podwale 1a
50-043 Wrocław
TRÓJMIASTO
ul. Heweliusza 22
80-890 Gdańsk
Marka KODO i wszelkie prawa autorskie do materiału zaprezentowanego w serwisie kodo.pl należą do 2CS sp. z o.o.
z siedzibą we Wrocławiu, ul. Podwale 1A, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS pod numerem 0000339183