Wrocław, Pilczyce, dom z lat 30-tych ubiegłego wieku. Niemal stuletni budynek z kompletnie nowym wnętrzem to przykład wyjątkowej realizacji wykonanej przez naszych projektantów. To również dowód na to, że udane, nowoczesne aranżacje są możliwe nie tylko w nowo powstałych lokalach, ale także w obiektach z rynku wtórnego.
W przypadku przebudowy i remontu domów z rynku wtórnego szczególną opieką otaczamy bryłę – projekt jej przebudowy powstaje z uwzględnieniem wymagań i koncepcji właścicieli, wyglądu otoczenia oraz historii budynku. Dom na Pilczycach, ulokowany w zabytkowej części miasta objętej nadzorem konserwatorskim, swoim zewnętrznym stylem nawiązuje do brytyjskiego budownictwa szeregowego. Styl ten konsekwentnie zachowano, uzupełniając dotychczasową architekturę frontową nawiązującymi do klasyki XIX wieku drzwiami, wykonanymi przez lokalnego rzemieślnika. Od strony ogrodu wykorzystano duże nowoczesne przeszklenia, które wypełniają naturalnym światłem głębokie pomieszczenia wąskiego budynku – opcja korzystna szczególnie podczas ciemnych zimowych miesięcy.
Rozkład użytkowy pomieszczeń domu został poprzedzony gruntowną analizą możliwości technicznych budynku oraz całkowicie przeobrażony z uwzględnieniem potrzeb mieszkańców. Założeniem dla nowego układu pomieszczeń stały się potrzeby lokatorów. Dostępna przestrzeń została przeprojektowana tak, by każdy miał swój kąt, a jednocześnie – by powstałe strefy były wygodne dla wspólnego spędzania czasu i podejmowania rodzinnych aktywności.
Realizacja przestrzeni to szereg trafionych pomysłów – strefa dzienna łącząca salon, kuchnię i jadalnię, funkcjonalna wyspa kuchenna, duża sypialnia z ukrytą garderobą i drzwiami do przyległej łazienki po obu stronach łóżka, przemyślana strefa domowego biura, zabudowana w formie open space na poziomie sypialni, a w końcu – prywatna strefa SPA z sauną.
W niemal każdym pomieszczeniu spotkamy praktyczne rozwiązania ułatwiające codzienne czynności – w strefie dziennej jednolitą podłogę ułatwiającą utrzymanie czystości, funkcjonalny szyb do pralni, interaktywne lustro z głośnikiem w łazience przy sypialni, inteligentne AGD w kuchni, a także wiele innych drobnych wynalazków, które czynią przestrzeń przyjazną w codziennym użytkowaniu.
Mieszkańcy domu to miłośnicy designu i sztuki – to właśnie przejawy tych zainteresowań subtelnie i na swój sposób władają każdym z pomieszczeń. Tłem dla pasji domowników jest styl modernistyczny, z charakterystyczną dla siebie czystością form i prostotą naturalnych materiałów. W podstawie mamy beton, drewno i kamień, tonacje bieli, ciepłych brązów drewna i subtelnych szarości. W uzupełnieniu mocniejsze akcenty grafitu i czerni oraz zaskakującej czerwieni – dominanty konsekwentnie spajające wizualnie poszczególne strefy użytkowe całego budynku. Kluczową rolę odgrywa światło – ciepłe, rozproszone, płynące z nieoczywistych, strukturalnych instalacji ściennych i sufitowych. To ono buduje klimatyczne akty światłocieni, wydobywając sekretny urok każdego z pomieszczeń.
Na tej wymownej scenie pierwszoplanową rolę odgrywa sztuka – we wszystkich wnętrzach spotkamy zarówno klasyki designu, jak i mniej oczywiste dzieła współczesnych twórców. Ścienne grafiki oraz oryginalne obrazy XX-wiecznych twórców, modernistyczne rzeźby, szwajcarskie meble modułowe, fotele klasyków Bauhausu, designerskie krzesła, nieoczywiste lustra ścienne. Zestawione razem – na pierwszy rzut oka zwyczajne, po głębszej obserwacji tę zwyczajność tracą na rzecz nieszablonowej urody, konsekwentnego zestawienia i elementów uzupełniających niebanalną, lecz przytulną i ciepłą, rodzinną przestrzeń.
Wrocławski dom na Pilczycach to przykład gruntownej zmiany, jaka pozostaje w zasięgu ręki tych, którzy chcą kompletnie przeobrazić posiadany lokal – nie tylko dom, lecz również mieszkanie. Wnętrza z rynku wtórnego mogą otrzymać drugie życie – często totalnie odmienne od pierwotnej wersji, z innym wyglądem i nowymi funkcjonalnościami.
Planujesz remont? Poznaj usługę pod klucz od KODO