Home Blog Salon z aneksem kuchennym – razem, ale wciąż osobno
Salon z aneksem kuchennym – razem, ale wciąż osobno

Salon z aneksem kuchennym – razem, ale wciąż osobno

Aranżacja niedużego mieszkania nie stanowi już wyzwania – istnieje wiele pomysłów na funkcjonalne urządzenie małego metrażu. Przykładem jest przestrzeń dzienna, łącząca salon, kuchnię i jadalnię. Strefy te, choć zespolone, nadal wołają o podkreślenie ich funkcjonalnej odrębności, a my mamy wiele sposobów na subtelne stawianie takich wnętrzarskich granic.

Rozdzielić, co połączone

Pamiętajmy o tym, że w strefie dziennej spędzamy praktycznie większość wolnego czasu – sami bądź z rodziną czy znajomymi. Projektując aranżację, warto mieć na uwadze wszystkie aktywności, jakie w niej podejmujemy – od przyrządzania potraw, poprzez spożywanie posiłków przy stole, po lekturę książki czy odpoczynek przed telewizorem. Każda z tych aktywności wymaga trochę innej organizacji przestrzeni i – co równie ważne – odmiennego klimatu. To aspekty dyktujące wprowadzenie rozwiązań, które nie tylko zbudują funkcjonalność poszczególnych stref, lecz również podkreślą granice pomiędzy nimi. Dlatego warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz, który zadba o spójność aranżacyjną tak powstałej przestrzeni.

Ścianki czy meble? Jedno i drugie!

Najbardziej spektakularnym – a zarazem skutecznym – sposobem na rozdzielenie funkcjonalności stref dziennych są różnego typu trwałe konstrukcje zastępujące czy też naśladujące tradycyjne ściany. W tej roli wykorzystujemy dziś zarówno przegrody sięgające od podłogi do sufitu, jak i te o niepełnej wysokości. W pierwszej grupie najlepiej sprawdzają się lekkie przepierzenia w postaci przeszklonych stelaży czy ścianek lamelowych, szerokie filary oraz przestrzenne regały i półki, w drugiej – niskie ścianki i wyspy. Wiele z tych rozwiązań, poza rzeczywistym odseparowaniem salonu od kuchni, umożliwia wykonanie obustronnej funkcjonalnej zabudowy w formie mebli kuchennych, strefy RTV, szafy czy biblioteczki. Rolę elementu rozgraniczającego, a jednocześnie łączącego strefy doskonale będzie pełnił również stół czy niewielki kącik jadalniany – stojący samodzielnie, ulokowany w wyspie lub przy filarze.

Kolor tu, kolor tam

Połączona przestrzeń dzienna to w większości mieszkań pomieszczenie o jednolitej kolorystyce – zarówno ścian, jak i mebli. Radzimy przełamać ten zwyczaj i pobawić się kolorami, które charakteryzuje nieoceniona moc budowania przestrzeni – wizualnie i funkcjonalnie. Do dyspozycji mamy zarówno ściany, ich pojedyncze partie, jak i zabudowę meblową oraz ruchome sprzęty – kluczem do sukcesu jest umiejętny dobór palety barw oraz ich strategiczne rozmieszczenie. Możemy bazować na różnicach – w kuchni użyć kolorów ożywczych i pobudzających, w salonie z kolei zastosować ich spokojniejsze, wyciszające odcienie. Możemy też skupić się na cechach wspólnych – barwę kuchennych frontów meblowych powtórzyć w innym odcieniu w obiciu kanapy w salonie. Możliwości jest tak wiele!

Materiały, motywy, struktury, blaski

W roli wizualnego separatora stref wystąpić mogą również wszelkie inne elementy aranżacji, takie jak zastosowane materiały, ich struktury, a także – motywy i dekoracje. Usłojenie i kolor drewna, matowe i lustrzane powierzchnie mebli, splot i struktura tkanin, forma i linia sprzętów – to nieograniczony wachlarz możliwości, które pozwalają nam zarówno dzielić przestrzeń, jak i subtelnie podkreślać jej spójność. Motywy, kształty i kolory możemy powtarzać na różne sposoby w różnych miejscach, wykorzystując je do budowania nastroju adekwatnego do użytkowości danej części pomieszczenia. Estetyczne podziały i integracje to również język sztuki, zarówno tej użytkowej, jak i dekoracyjnej – warto wykorzystać ten element, planując rozmieszczenie ulubionych grafik czy przedmiotów związanych z pasjami. Nie sposób zapomnieć o oświetleniu – używając opraw o podobnej stylistyce, zróżnicujmy barwę oraz natężenie strumienia światła w zależności od istniejących potrzeb. Pobawmy się dostępną przestrzenią, budując spójność opartą na różnorodności.

PROJEKTY
I REALIZACJE
WNĘTRZ

ZACHWYCIŁO CIĘ TO WNĘTRZE?

Porozmawiajmy o tym,
jak ten styl może sprawdzić się w Twoim domu.
WARSZAWA
ul. Niemcewicza 17
02-306 Warszawa
WROCŁAW
ul. Podwale 1a
50-043 Wrocław
TRÓJMIASTO
ul. Heweliusza 22
80-890 Gdańsk
Marka KODO i wszelkie prawa autorskie do materiału zaprezentowanego w serwisie kodo.pl należą do 2CS sp. z o.o.
z siedzibą we Wrocławiu, ul. Podwale 1A, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS pod numerem 0000339183