Wykończenie ścian w salonie to jeden z najważniejszych aspektów aranżacji wnętrza. Najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie domu czy mieszkania zasługuje w końcu na wyjątkową oprawę. Podpowiadamy, jakie materiały pomogą nam w kreacji domowej wizytówki oraz miejsca wypoczynku i spotkań z najbliższymi.
Wybierając rozwiązania wykończeniowe oraz barwy do salonu, warto zainspirować się pomysłami naszych architektów, którzy prezentują sprawdzone sposoby na aranżację ściany – z wykorzystaniem przebogatej dziś oferty rynkowej tapet, farb, tynków oraz elementów dekoracyjnych.
Przy wyborze materiałów wykończeniowych pamiętajmy nie tylko o aktualnej estetyce, lecz również o tym, że osiągnięty efekt będzie nam towarzyszył przez kilka najbliższych lat. Odpowiednio dobrane materiały i barwy pozwolą nam także zadbać o harmonię i funkcjonalny podział strefy dziennej. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy salon połączony jest z kuchnią i jadalnią. W tego rodzaju przestrzeniach zaleca się stosowanie materiałów różnych, ale korespondujących ze sobą stylistycznie i kolorystycznie – dobranych tak, by sprzyjać aktywnościom, jakim służą poszczególne części pomieszczenia.
Najpopularniejszym materiałem wykończeniowym na ściany w salonie są farby w stonowanym odcieniu lub tapety o delikatnym deseniu. Inspirowani współczesnymi trendami coraz częściej sięgamy jednak po intensywniejsze barwy oraz wyraziste wzory, którymi ozdabiamy wybrane partie ścian, traktując je jako sposób na wprowadzenie energii oraz nadanie wnętrzu niepowtarzalności.
Coraz popularniejsze w zakresie wykańczania ścian stają się również rozwiązania strukturalne – tynki dekoracyjne, stiuki, panele i lamele. Każde z nich oferuje odmienną estetykę, która, szczególnie w połączeniu z odpowiednim światłem, umożliwia kreowanie unikatowej atmosfery wnętrza. Stosowanie tego rodzaju efektów wymaga szczególnej uwagi pod względem dopasowania do ogólnej stylistyki aranżacji. Najbezpieczniejsze jest drewno – wykonane z niego rozwiązania ścienne świetnie sprawdzają się zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i nowoczesnych. Wyjątkową atrakcyjność oferują z kolei kamienne okładziny, tkaniny strukturalne czy panele wykonane z roślin – materiały droższe, ale gwarantujące uzyskanie nieoczywistych salonowych kompozycji.
Materiały kryjące ściany to nie koniec możliwości aranżacyjnych w zakresie ich wykończenia. Tuż obok nich plasują się różnego typu rozwiązania dekoracyjne, pozwalające podkreślić bądź urozmaicić efekt uzyskany dzięki zastosowaniu struktur i barw. Prym wśród nich wiedzie oświetlenie – kształt opraw, kąt padania, rozproszenie, barwa i natężenie strumienia światła to ważni sojusznicy w budowaniu dekoracyjnych i nastrojowych efektów. Możliwości jest tak wiele, jak wiele jest form opraw dostępnych na rynku – kluczem do sukcesu jest ich przemyślany dobór i odpowiednie rozmieszczenie
Ściany salonu to również pole do eksperymentów. Zamiast pojedynczej ściany wykorzystać można lżejszą, przeszkloną konstrukcję lub węższy filar odgradzający strefy, zamiast tradycyjnych drzwi – drzwi przesuwne lub kotary. To doskonałe metody na modyfikację przestrzeni oraz wprowadzanie do niej nowej optyki czy nieistniejących pierwotnie funkcjonalności. Ściany to również doskonałe tło dla obrazów, grafik, plakatów, zdjęć, płaskorzeźb, dekoracyjnych grzejników, a także – przedmiotów związanych z pasjami mieszkańców. Planując ich rozmieszczenie na pokrycie ścian wybierzmy taki materiał i kolor, który podkreśli ich urok.