Te elementy konstrukcyjne wnętrza posiadają niezwykły potencjał aranżacyjny. Wpływają na ostateczny efekt wizualny, nastrój, często stanowią główną ozdobę pomieszczenia. Urządzając mieszkanie nie musisz decydować się tylko na pokrycie ściany oryginalnym kolorem. Możliwości jest nieskończenie wiele. Co zamiast farby? Oto sprawdzone rozwiązania, które nadadzą charakter każdej realizacji.
Jedną z najpopularniejszych alternatyw dla malowania powierzchni są tapety. Być może pamiętasz ich tryumf w latach 80 i 90. ubiegłego wieku. Chociaż walory artystyczne tych dekoracji były co najmniej dyskusyjne, zdobiły ściany prawie w każdym domu. Dziś przeżywają drugą młodość. Rozwój technologii sprawił, że stały się odporne na upływ czasu czy działanie promieni słonecznych. Zmieniła się także estetyka. Wybierając wzór tapety ograniczeniem jest tylko twoja wyobraźnia. Ich tematyka może być różna – począwszy od architektury aglomeracji, poprzez naturę, geometryczne wzory, motywy nawiązujące do pasji mieszkańców. Jeżeli zależy ci na dodatkowych walorach zmysłowych, do wykończenia wnętrz możesz wybrać tapetę o strukturze tkaniny. Aż chce się dotknąć…
W ostatnim czasie możemy zaobserwować także powrót do świata przyrody. W projektach wnętrz dominują barwy ziemi, motywy inspirowane fauną i florą, a przede wszystkim – naturalne materiały. Drewno jest wszechobecne, coraz częściej pojawia się także na ścianach. I nie mamy tu na myśli popularnej niegdyś boazerii, ale subtelne dekoracje, które nadają wnętrzu naturalny charakter.
Ciekawym pomysłem na ożywienie pomieszczenia, np. łazienki, jest wykorzystanie roślin i wkomponowanie ich w przestrzeń między płytkami. Do tego celu idealnie nadaje się m.in. chrobotek – prezentuje się bardzo efektownie, jest łatwy w utrzymaniu, a nadzór autorski wszystkiego dopilnuje.
Niegdyś, jako synonim elegancji i luksusu, zdobiła arystokratyczne wnętrza. Gościła w wielu epokach i stylach – gotyckim, barokowym i klasycystycznym. Dziś, w nowoczesnej odsłonie, dumnie wkracza na salony. Jeżeli w aranżacji cenisz ponadczasowy charakter, z pewnością docenisz jej urok. Wbrew pozorom sztukateria świetnie sprawdzi się we współczesnych mieszkaniach. To idealny pomysł na dekorację monochromatycznych ściany. Wystarczy kilka listew układających się w geometryczne kształty. Taka rama będzie doskonałym miejscem na wyeksponowanie domowej kolekcji dzieł sztuki, przedmiotów pasji mieszkańców, a nawet… telewizora!
Jeżeli jesteś fanem stylu industrialnego, z pewnością docenisz rozwiązania, które wpiszą się w surowy charakter wnętrza. Beton architektoniczny to bardzo wdzięczny materiał. Ma ciekawą fakturę i ujmujący urok. To swoisty wnętrzarski twardziel, który nie poddaje się przemijającej modzie i oferuje wiele możliwości aranżacyjnych. Jego estetyka jest szczera, naturalna. Pomimo wizualnej surowości nadaje wnętrzom niepowtarzalny klimat.
Dekorowanie ścian nie jest jedynie domeną współczesności. Tradycje sięgają już czasów starożytnych – Egiptu, Rzymu i Grecji. Zmieniły się jednak motywy, znaczenie i technologia. Dzięki temu nasze możliwości w aranżacji są nieograniczone, a wnętrza? Stały się oryginalne. Jak nigdy dotąd!