Home Blog Styl KAWAII, czyli wnętrze o smaku landrynek
Styl KAWAII, czyli wnętrze o smaku landrynek

Styl KAWAII, czyli wnętrze o smaku landrynek

Nowoczesne trendy w aranżacji wnętrz, opierające się na stonowanej kolorystyce, czerpią z inspiracji płynących z całego świata i jego kultur. Do niezwykle popularnego dziś stylu skandynawskiego, opartego na bieli i szarościach, dołączył w ostatnich latach jego daleki kuzyn – styl kawaii, zbudowany na charakterystycznej japońskiej pop-kulturze, powstałej w latach 70-tych zeszłego wieku.

Słowo „kawaii”, choć językowo kojarzy się z kawą, tak naprawdę niewiele ma z nią wspólnego. W określanej nim stylistyce nie znajdziemy barw ciemnych i pobudzających niczym mocna kawa. Wprost przeciwnie – „kawaii” w języku japońskim jest określeniem cech takich jak „sympatyczny”, „śliczny”, „uroczy” czy „słodki”, a wraz z nimi wprowadza do wnętrz subtelną paletę pastelowych kolorów i gamę miękkich kształtów. W naszych projektach wnętrz pokazujemy, jak się stylem kawaii inspirować i korzystać z jego delikatnej urody w przestrzeni mieszkalnej.

Kolory KAWAII

W palecie kawaii nie znajdziemy mocnych i zdecydowanych barw. Wnętrza inspirowane jego klimatem pełne są barw przywodzących na myśl mleczne landrynki, słodkie pianki czy śmietankowe lody owocowe – królują wśród nich pudrowe róże, mięty, lilie i błękity w szerokiej gamie odcieni i wysmakowanych tonacji. Samodzielne, bądź ułożone w subtelne konfiguracje, przewijają się w różnych elementach aranżacji – od dużych powierzchni ściennych, poprzez meble, aż po drobne elementy dekoracyjne. Mocniejsze barwy pełnią w przestrzeniach kawaii rolę jedynie niewielkich akcentów, wprowadzających odrobinę energii i szlachetności.  

Kształty KAWAII

W ślad pastelowych barw idą w stylistyce kawaii formy. Meble są proste i oszczędne – przypominają figury geometryczne o często zaokrąglonych narożnikach i owalnych akcentach. Miękkie, organiczne kształty kreują przytulny klimat, potęgowany stosowanymi materiałami, takimi jak plusz, welur czy aksamit. Oszczędne w formie są wszystkie elementy dekoracyjne – od kafelków, poprzez fronty meblowe, aż po poduszki, naścienne grafiki czy sprzęty kuchenne. Raczej nie znajdziemy tu bogatych wzorów czy frezowanych sprzętów – prosta forma w pastelowym kolorze to w aranżacji kawaii podstawa zdobnicza wnętrza.

 

Przestrzenie KAWAII

Stylistyka kawaii to doskonały pomysł na wizualne ocieplenie przestrzeni – szczególnie dla wielbicieli minimalistycznych, ale wysmakowanych i niekoniecznie oczywistych aranżacji. Zawiera pomysł na każde wnętrze – od salonu otwartego na kuchnię aż po niedużą łazienkę. W przestrzeni dziennej sprawdzą się pojedyncze ściany w pastelowych kolorach, proste meble tapicerowane strukturalnymi tkaninami w barwie różu bądź mięty, a także pudrowe dywany oraz zasłony. W sypialni pastele mogą zająć pościel, komplety ozdobnych poduszek, welurowe zagłówki łóżek, pufy i abażury. Kuchnia w stylu kawaii to prosta glazura w słodkich odcieniach oraz korespondujące z nią dodatki – pojemniki do przechowywania, naczynia, a nawet – słodycze traktowane jako dekoracje. Podobnie w łazience – pastelowa terakota i skomponowane z nią ręczniki czy nawet mydła to doskonały sposób na relaksujące kawaii podczas kąpieli.

Elementy KAWAII

Stylistyka kawaii może być trendem dominującym we wnętrzu, z powodzeniem jednak można wykorzystać jedynie niektóre jej elementy – pozwolą ocieplić przestrzeń, szczególnie tę zaaranżowaną w minimalistycznym, stonowanym stylu, utrzymanym w bieli i jasnych szarościach. Zmiana koloru jednej ściany, dorzucenie pojedynczych mebli oraz drobnych dodatków w kolorach mlecznych landrynek podczas wykończenia wnętrz to doskonały sposób na szybką metamorfozę wnętrza w jednym z najmodniejszych obecnie stylów, zdobywającym Instagram oraz serca miłośników nieoczywistych aranżacji.

PROJEKTY
I REALIZACJE
WNĘTRZ

ZACHWYCIŁO CIĘ TO WNĘTRZE?

Porozmawiajmy o tym,
jak ten styl może sprawdzić się w Twoim domu.
WARSZAWA
ul. Niemcewicza 17
02-306 Warszawa
WROCŁAW
ul. Podwale 1a
50-043 Wrocław
TRÓJMIASTO
ul. Heweliusza 22
80-890 Gdańsk
Marka KODO i wszelkie prawa autorskie do materiału zaprezentowanego w serwisie kodo.pl należą do 2CS sp. z o.o.
z siedzibą we Wrocławiu, ul. Podwale 1A, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS pod numerem 0000339183