Już dawno temu przestało kojarzyć się wyłącznie z wypełnienie drzwi czy okien – szkło, bo o nim mowa, cechuje się ogromnym potencjałem w wykończeniu wnętrz. Twarde, trwałe i wytrzymałe, dające ogromne możliwości obróbki czy koloryzacji, produkowane w wielu wersjach stylistycznych, stało się materiałem, po który sięgamy coraz częściej. Nieocenione okazuje się szczególnie tam, gdzie sprawdzają się jego unikatowe funkcjonalności – przejrzystość, odporność na wilgoć i optyka.
Szkło ma wielką moc – przekonujemy się o tym, korzystając z niego w różnych mniej lub bardziej nietypowych zastosowaniach aranżacyjnych. Jego przepuszczająca i obijająca światło powierzchnia umożliwia optyczne powiększenie oraz rozjaśnienie przestrzeni. Z powodzeniem zastępuje tradycyjne ścianki czy drzwi, pozwalając wydzielić strefy funkcjonalne mieszkania bez uszczerbku na jego powierzchni. Stanowi subtelny i elegancki element wykończeniowy, przewijając się w powierzchniach o różnym przeznaczeniu, decydując z jednej strony o ich niebanalnej urodzie, z drugiej – praktycznej użytkowości.
Projektanci domów i budynków wielorodzinnych coraz częściej zastępują tradycyjne okna wysokimi drzwiami czy dużymi przeszkleniami. Okazuje się, że szkło stanowi nie tylko doskonałą granicę między światem zewnętrznym i wewnętrznym – równie dobrze sprawdza się w roli materiału na ściany – zarówno te wielkopowierzchniowe, odgradzające całe pomieszczenia, jak i mniejsze ścianki, wydzielające strefy funkcjonalne w większej przestrzeni. Trend, długo kojarzący się głównie z biurami, okazuje się bardzo praktyczną, coraz chętniej wybieraną koncepcją w lokalach prywatnych. Zastąpienie tradycyjnej, murowanej ściany stalową konstrukcją wypełnioną szkłem, z zastosowaniem drzwi przesuwnych, a często również zasłon, sprawdzi się szczególnie w mniejszych mieszkaniach. Pozwoli z jednej strony optycznie je powiększyć, z drugiej – zachować użytkowy podział oraz odpowiedni stopień intymności. W ten sposób można oddzielić kuchnię od salonu, sypialnię od strefy dziennej, łazienkę od sypialni, a nawet – miejsce do pracy czy garderobę.
Zalet szkła w pomieszczeniach łazienkowych właściwie nie ma potrzeby podkreślać. Maksymalnie odporny na wilgoć, łatwy do utrzymania w czystości materiał od dziesięcioleci wykorzystywany jest do budowy stref prysznicowych czy przesłon wannowych. Coraz modniejsze staje się zastępowanie wanny czy masywnej kabiny na rzecz bardzo praktycznych rozwiązań typu walk-in, z odpływem wodnym zamontowanym w podłodze, odgrodzonych od reszty łazienki jednolitą szklaną taflą. Pozwalają praktycznie wykorzystać niedużą zazwyczaj przestrzeń, zwiększając swobodę czynności higienicznych.
Czyste szkło jest również tradycyjnie stosowane w zabudowie meblowej – w tej roli osadza się je głównie w kuchni oraz dekoracyjnych regałach strefy dziennej. Zastępując pełne fronty, nadaje meblom lekkość, a w połączeniu z wewnętrznym oświetleniem – stanowi niezastąpiony element dekoracyjny. W takich kompozycjach pozwala uwidocznić zbiory pamiątek, książek czy innych przedmiotów cennych dla lokatorów, a nawet – pełnić funkcję oświetlenia wieczornego, tworzącego unikatowy klimat sfer wypoczynkowych.
Zwolennicy nowoczesnych, wysmakowanych trendów wiedzą, że dekoracyjność i funkcjonalność szkła nie ogranicza się wyłącznie do stałych elementów wystroju. Czyste szkło w formie zastawy stołowej, wazonów, donic czy różnego typu naczyń doskonale sprawdza się w stylizacjach o różnym klimacie, przy różnych okazjach.
Eksponuje zawartość, współgra ze światłem i świetnie prezentuje się w zestawieniu z naturalnymi materiałami – strukturalnymi tkaninami, roślinami i drewnem. Doskonale komponuje się ze stalą, kamieniem oraz różnorodną kolorystyką, w niezastąpiony sposób dodając otoczeniu blasku i lekkości.