Home Blog W poszukiwaniu idealnej wyspy
W poszukiwaniu idealnej wyspy

W poszukiwaniu idealnej wyspy

Pełni funkcję przegrody wydzielającej strefy wnętrza, dodatkowego blatu roboczego, miejsca do spożywania posiłków i przechowywania naczyń. Mowa o wyspie, która w dużej i otwartej na salon kuchni stanowi nieodzowny element wyposażenia. Podpowiadamy, jak zaplanować i zorganizować centralny punkt na mapie mieszkania.

Wyspa to efekt trendu opartego na otwieraniu kuchni na strefę dzienną oraz swobodnym łączeniu pomieszczeń o różnych funkcjonalnościach, dlatego warto ją uwzględnić w projekcie wnętrz. Tym samym ten element wyposażenia wnętrza staje się wówczas sposobem technicznego oraz wizualnego wydzielenia i organizacji przestrzeni, pełniąc zarazem ważną rolę użytkową.

W zależności od upodobań i potrzeb, może stanowić zarówno dodatkowy blat roboczy, jak i miejsce do przechowywania czy gotowania. W pomieszczeniach o mniejszych rozmiarach architekt wnętrz pomoże znaleźć ciekawe rozwiązania – na przykład łączenie wyspy ze stołem jadalnianym, daje nieszablonowy efekt wizualny, zwiększając jednocześnie przestrzeń roboczą i umożliwiając komfortowe spożywanie posiłków w większym gronie.

Kuchnia otwarta na salon to powszechne rozwiązanie w nowoczesnym budownictwie. Coraz częściej decydują się na nie również osoby remontujące mieszkania z rynku wtórnego wprowadzając zmiany lokatorskie. W obu przypadkach pojawia się potrzeba wizualnego wyodrębnienia strefy kuchennej – „mebel” ten pozwala uzyskać zamierzony rezultat, stając się zarazem eleganckim i praktycznym elementem aranżacji.

Zastosowanie wyspy wpisuje się również w zasadę trójkąta, na której bazuje sprawdzona kuchenna ergonomia. Jest to ważne szczególnie w przypadku aneksów kuchennych, w których ścienna zabudowa umieszczona jest na jednej lub dwóch prostopadłych ścianach. Zamontowanie w wyspie sprzętów, takich jak kuchenka czy zlew, pozwoli osiągnąć układ idealny, znacznie usprawniający wykonywanie ciągu czynności związanych z przygotowywaniem posiłków. Warto pamiętać również o przestrzeni znajdującej się nad wyspą, w której możemy zainstalować praktyczny okap czy oświetlenie.

Wyspa kuchenna to także dodatkowy element, który można potraktować jako wizualną ozdobę wnętrza – szczególnie w pomieszczeniach, w których salon łączony jest z kuchnią. Aranżację  uatrakcyjnią również spójne z wystrojem meble – krzesła lub stołki barowe.

PROJEKTY
I REALIZACJE
WNĘTRZ

ZACHWYCIŁO CIĘ TO WNĘTRZE?

Porozmawiajmy o tym,
jak ten styl może sprawdzić się w Twoim domu.
WARSZAWA
ul. Niemcewicza 17
02-306 Warszawa
WROCŁAW
ul. Podwale 1a
50-043 Wrocław
TRÓJMIASTO
ul. Heweliusza 22
80-890 Gdańsk
Marka KODO i wszelkie prawa autorskie do materiału zaprezentowanego w serwisie kodo.pl należą do 2CS sp. z o.o.
z siedzibą we Wrocławiu, ul. Podwale 1A, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS pod numerem 0000339183