Trudno się nie zgodzić, że kobiety poświęcają wiele uwagi estetyce wnętrza, w którym przebywają. To również powód, dla którego to one są zazwyczaj odpowiedzialne za wizualną stronę wystroju. Jedno jest pewne – ile kobiet, tyle gustów i wcale nie róż jest tu wiodącym kolorem. Czego naprawdę pragną kobiety we wnętrzu?
Aranżacja – choć jako rzeczownik jest rodzaju żeńskiego – tak naprawdę nie ma płci, a dobrze i urządzone wnętrze powinno spodobać się tak kobiecie, jak i mężczyźnie. Nie zmienia to jednak faktu, że niektóre wnętrza odbieramy jako bardziej kobiece bądź bardziej męskie, a już sama obecność niektórych motywów, z pozoru całkowicie neutralnych, podpowiada nam dotyk „kobiecej ręki”. Nie da się również zaprzeczyć, że są w aranżacji elementy oraz efekty, które nadają wnętrzu ten rodzajowy szlif. Sprawdźmy, na które z nich warto zwrócić uwagę, urządzając mieszkanie dla kobiety.
Wnętrze kobiece, czyli jakie?
O ile dla mężczyzn we wnętrzach zazwyczaj liczy się głównie wygoda i funkcjonalność, w przypadku kobiet dochodzi do tego jeszcze styl oraz spersonalizowana estetyka zgodna z własnymi upodobaniami. Kobiece wnętrze jest przede wszystkim:
Przyjrzyjmy się, jak to wygląda w praktyce, dorzucając garść inspiracji z wnętrz w wykonaniu KODO.
Kolory wnętrzarskiej garderoby
Kobiety kochają kolory i to widać w urządzanych przez nie wnętrzach – odwiedzając je, bez problemu poznamy ulubioną paletę lokatorki, obecną zapewne również w jej szafie czy biżuterii. Wnętrza inspirowane kobiecością to z jednej strony barwy stonowane, jasne i pastelowe, a z drugiej – mocne akcenty i silne kontrasty. Ciepłe brązy drewna, biel, beż oraz jasne szarości będą zawsze doskonałą bazą dla nieco ciemniejszych bądź intensywniejszych wybarwień – żółci, granatów czy zieleni. Poza kolorami ścian czy sprzętów, w kobiecych wnętrzach świetnie sprawdzają się odcienie złota bądź miedzi, które bardzo dobrze prezentują się w oprawach oświetleniowych, armaturze, uchwytach zabudowy czy drobnych elementach mebli.
Faktury i struktury kobiecego wnętrza
Kobiece wnętrze cechuje się ciepłem i subtelnością, a tych nie sposób osiągnąć bez odpowiednich materiałów – warto wiedzieć, które zbudują pożądaną atmosferę we wnętrzu. Przytulny klimat wykreują jasne brązy drewna o wzorzystym usłojeniu oraz strukturalne tkaniny – gruby len, szlachetne materiały obiciowe, a także welur czy aksamit. To one stanowią podstawowy budulec subtelnego wnętrza, ocieplając chłodniejsze, stonowane kolorystycznie faktury wykończenia podstawowego. Bazą będą tapicerowane meble, a tuż za nimi – dekoracyjne poduszki, przesłony okienne, dywany czy nawet – tkaninowe panele naścienne. Bez tkanin nie obejdzie się żadne kobiece wnętrze – czy to w stylu boho, czy skandynawskim.
Elegancki szlif w stylu classic bądź glamour wprowadzą do wnętrza nieco inne materiały i faktury. Szkło, lustra i kryształy, złote i miedziane elementy, designerska ceramika czy sztuka abstrakcyjna – uzupełnione żyłkowaniem jasnego kamienia czy imitujących marmur blatów i okładzin ściennych budują nieszablonową atmosferę luksusu. Połączenie tych dwóch elementów – ciepła i elegancji to nieodłączna niemal cecha kobiecych wnętrz, oscylujących między przytulnością i niepowtarzalnym stylem.
Motywy i wzory kobiecej aranżacji
Materiały zdobione wzorami to zdecydowanie ulubieńcy kobiet. Zamiłowanie do botanicznych tapet i tkanin, naściennych malunków, grafik i obrazów w rękach kobiet potrafi przeobrazić zwykłe wnętrze w nieszablonową aranżację, wykraczającą smakiem ponad standardowy wystrój. Kobiece wnętrze może krążyć wokół jednego wzoru – obrazu czy tapety, powtarzając jego elementy w różnych częściach mieszkania. Może też ujmować eklektyzmem i subtelnie spajać pomieszczenia wyselekcjonowanymi motywami kolorystycznymi bądź graficznymi.
Sprzęty i dekoracje w kobiecym wnętrzu
Meble w kobiecym wnętrzu są przede wszystkim lekkie i delikatne. Subtelne stelaże, ozdobne nóżki, minimalistyczna zabudowa z dekoracyjnymi uchwytami, gięte poręcze, obłości i okrągłości – to cechy, które najłatwiej spotkać w meblach lubianych przez kobiety. Przytulne kanapy, aksamitne krzesła, plecione oparcia, pufy, okrągłe stoliki, przestrzenne regały w subtelny sposób budują lekkie, lecz pełne elegancji i otulające wnętrze.
Umeblowanie to nie wszystko – równie ważnymi elementami kobiecego wnętrza są sprzęty uzupełniające – lustra, toaletki, a także oprawy oświetleniowe, szkło ozdobne oraz roślinność. Dekoracyjne lampy, oferujące klimatyczne światło, wazony z ciętymi kwiatami, dopasowane kolorystycznie donice z roślinami domowymi, a także świeczniki czy elegancko ograne pamiątki – to jedynie niektóre sposoby na uzupełnienie kobiecego wnętrza.
Funkcjonalność rodzaju żeńskiego
W kobiecym wnętrzu jest miejsce na wszystkie potrzebne funkcjonalności, również te związane z najbardziej praktycznymi strefami codziennego życia, takimi jak sprzątanie czy przygotowywanie posiłków. Znajdziemy w nim odpowiednią ilość miejsca do przechowywania, zorganizowaną garderobę oraz nie dla każdego oczywiste przestrzenie na sprzęty codziennego użytku. Wielofunkcyjne meble, odpowiednie ilości krzeseł, miękkie miejsca do odpoczynku, odpowiedniej mocy klimatycznie rozlokowane oświetlenie, przestrzenie do pracy i hobby – to aspekty dobrze urządzonego wnętrza, o których pamięta każda kobieta (i nie tylko).
O stylach się nie dyskutuje?
Podsumowując – mówi się, że ile kobiet, tyle stylów aranżacji – każda z nich ma swoje ulubione kolory, sprzęty i dodatki, urządzając wnętrze we własnej estetyce. Są jednak trendy, które kobiety darzą szczególną sympatią i na nie właśnie zwracamy dziś uwagę.