Home Blog Wnętrze w dobrym świetle
Wnętrze w dobrym świetle

Wnętrze w dobrym świetle

Światło to życie. Potrzebujemy go, aby lepiej widzieć, dobrze się czuć i móc w pełni działać. Szczególnie we wnętrzach, w których spędzamy większą część naszego dnia. Dom bez odpowiedniego oświetlenia nigdy nie będzie przytulny ani funkcjonalny. Co więcej – wybór konkretnego modelu lampy nie powinien być podyktowany wyłącznie względami estetycznymi. Czym jeszcze? Tę wiedzę posiadają architekci.

Zobaczyć więcej

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co skłoniło Cię do zakupu konkretnej lampy? Jej przeznaczenie, a może wykończenie i walory estetyczne? Prawda jest taka, że oba kryteria są istotne, a jedno drugiego nie wyklucza. Funkcjonalność powinna być jednak na pierwszym planie i należy to uwzględnić już w projekcie wnętrz. W każdym pomieszczeniu znajdzie się miejsce, które wymaga szczególnego oświetlenia, oraz strefy, gdzie duża ilość światła nie jest wręcz wskazana. W kuchni zamontujemy lampy sufitowe, ale doświetlimy strefę nad blatem roboczym. W łazience postawimy na rozproszone oświetlenie ogólne, ale niezbędne będzie zainstalowanie dodatkowych źródeł przy lustrze. Do sypialni dobierzemy lampki nocne – stojące lub wiszące. To, jaki rodzaj oświetlenia zostanie zastosowany w konkretnym pomieszczeniu, określone jest przez jego przeznaczenie.

Forma wynika z funkcji

Dekoracyjne żyrandole, oprawy przypominające kształtem eleganckie kapelusze z szerokim rondem czy bardziej minimalistyczne, industrialne lampy – prawdopodobnie jedna z nich znajduje się także w Twoim mieszkaniu. Wybrałeś ją, bo podążałeś za trendem lub zwyczajnie „wpadła Ci w oko”. Tymczasem architekci wnętrz podczas doboru oświetlenia kierują się zasadą równowagi między światłem bezpośrednim i rozproszonym. Bezpośrednie generują lampy, które rzucają światło w postaci strumienia. Jeśli z kolei osłonimy je kloszem lub abażurem, mamy do czynienia z wersją rozproszoną. Te pierwsze sprawdzają się jako oświetlenie zadaniowe, drugie – jako dekoracyjne, budujące nastrój. Przykład? Lampa  podłogowa ze światłem skierowanym w określoną stronę sprawdzi się w sytuacjach, takich jak lektura ulubionej książki. Jeżeli zastąpimy ją modelem z abażurem, stworzymy efekt nastrojowo-dekoracyjny, a jej światło rozjaśni ciemny kąt.

Jak się zatem okazuje, kształt oprawy oraz rodzaj światła, jakie rzuca lampa, mają ogromne znaczenie dla samego wnętrza, jak i jego mieszkańców.

Wizualne efekty

Oświetlenie pełni także ważną funkcję dekoracyjną. Za jego pomocą możemy podkreślić wyjątkowe elementy architektoniczne pomieszczenia, zaakcentować strefy, wydobyć na światło dzienne urok wnętrza. Rozwój oferty produktów oświetleniowych dał projektantom nowe możliwości w aranżacji wnętrz. Dzięki nim mogą realizować wyjątkowe wizje twórcze, a wnętrzom nadawać indywidulany charakter.

Podświetlony obraz lub dzieło sztuki, biblioteczka z oświetleniem ledowym albo dekoracyjne lampy ścienne we wnęce – to tylko kilka przykładów tego, jak za pomocą drobnych zabiegów możemy swobodnie personalizować pomieszczenie. Nie bez znaczenia jest także kształt i wykończenie oprawy. Wykorzystując wzorzyste klosze i abażury można tworzyć cienie oraz grę świateł, rzucanych na ściany lub sufit. Liczy się dynamizm i dobry nastrój mieszkańców.

W kwestii oświetlenia rola projektanta nie ogranicza się wyłącznie do zaplanowania instalacji elektrycznej, rozmieszczenia włączników i doboru lampy do stylu wnętrza. Dzięki wiedzy i znajomości potrzeb przyszłych użytkowników, architekt potrafi ożywić przestrzeń i nadać jej funkcjonalny wymiar.

PROJEKTY
I REALIZACJE
WNĘTRZ

ZACHWYCIŁO CIĘ TO WNĘTRZE?

Porozmawiajmy o tym,
jak ten styl może sprawdzić się w Twoim domu.
WARSZAWA
ul. Niemcewicza 17
02-306 Warszawa
WROCŁAW
ul. Podwale 1a
50-043 Wrocław
TRÓJMIASTO
ul. Heweliusza 22
80-890 Gdańsk
Marka KODO i wszelkie prawa autorskie do materiału zaprezentowanego w serwisie kodo.pl należą do 2CS sp. z o.o.
z siedzibą we Wrocławiu, ul. Podwale 1A, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS pod numerem 0000339183