MIESZCZAŃSKI BEAT

Go back

Beton kojarzy się najczęściej z nowoczesnymi, chłodnymi w klimacie aranżacjami w industrialnym stylu. Okazuje się jednak, że poddany projektowej dekonstrukcji staje się wdzięcznym materiałem zdobniczym – otoczony odpowiednim towarzystwem, doskonale spełnia rolę dekoracyjną w minimalistycznych, lecz ciepłych i przytulnych wnętrzach.

Kluczowym założeniem aranżacji 100-metrowego, wrocławskiego apartamentu było stworzenie wnętrza nowoczesnego, oszczędnego w wyrazie, opartego na lubianych przez właścicieli odcieniach szarości. Na temat przewodni wybrano beton i wariacje wokół jego wyglądu i struktury, przewijające się przez różne powierzchnie we wszystkich pomieszczeniach lokalu. Najbardziej monumentalną funkcję pełni w strefie dziennej – gdzie betonowymi płytami obłożono całą ścianę salonu oraz wnękę roboczą w kuchni. To obszar, w którym korespondują z nim takie elementy wnętrza, jak grafitowa okładzina wyspy kuchennej oraz utrzymane w podobnej gamie kolorystycznej sprzęty meblowe. Motyw wiodący powtórzono w holu oraz w sypialni, w której tapetą z motywem betonu obłożono ścianę za tapicerowanym grafitową strukturalną tkaniną wezgłowiem łóżka. Jest obecny również w łazience, w której dużymi płytami o wyglądzie betonu zastąpiono tradycyjne kafelki.

Tak powstałą surową bazę dopełniono ciepłymi odcieniami drewna – jasnych podłóg oraz nieco wyrazistszych mebli salonowych, a także zabudowy sypialnianej i łazienkowej. Ciekawym elementem są w tym zakresie rozwiązania, takie jak przylegający do kanapy mini-barek czy dedykowana, funkcjonalna instalacja wokół łóżka. W mieszkaniu dużo jest bieli – stanowiąc przeciwwagę do surowych szarości wprowadza jasne, kojące przestrzenie. To barwa, która króluje w holu – tu zwraca uwagę tapicerowane szarą tkaniną siedzisko wkomponowane w dużą szafę ubraniową.

Powstała w ten sposób elegancka, oszczędna w wyrazie, niemal surowa kompozycja stonowanych barw i strukturalnych materiałów, która stanowi doskonałą, uniwersalną bazę, gotową do uzupełniania w dowolny sposób, zgodnie z wolą i nastrojem mieszkańców.