Każde mieszkanie czy dom ma skończony metraż, który podatny jest jednak na nieskończoną ilość działań. Dzięki aranżacyjnej matematyce – dzieleniu i mnożeniu powierzchni – możemy zyskać dodatkowe pomieszczenia i nadać im formę optycznie większą niż ta naprawdę posiadana. Na przykładzie naszych realizacji prezentujemy, jak uzyskać nowe funkcjonalne strefy bez uszczerbku dla światła i przestrzeni.
W aranżacyjnym wydzielaniu stref funkcjonalnych w mieszkaniu warto stosować rozwiązania lekkie i jak najmniej inwazyjne. W naszych projektach stosujemy koncepcje, które nie zamykają przestrzeni radykalnie, nie zabierają i nie ograniczają metrażu oraz – co równie ważne – nie odcinają dostępu naturalnego światła. Niejednokrotnie zastępujemy nimi tradycyjne ściany, nadając pomieszczeniom rozmiar optycznie większy niż realnie posiadany. To sposób, który warto uwzględnić na etapie zmian deweloperskich – likwidując zbędne podziały, zyskamy powierzchnię, którą można spożytkować w sposób znacznie bardziej przyjazny i funkcjonalny, a często również atrakcyjniejszy estetycznie.
Rozwiązaniem, które pozwoli nieinwazyjnie wydzielić funkcjonalne strefy w przestrzeni otwartej, są ażurowe ścianki, przybierające formę drewnianych lameli, kutych przepierzeń czy zabudowanych od podłogi do sufitu półek i regałów. Tak skonstruowane, przepuszczające światło panele jednocześnie dzielą i łączą – nienachalnie i lekko tworzą osobne pomieszczenia, nie zaburzając otwartości i jasności pierwotnie zespolonej powierzchni. Szczególnie sprawdzają się w funkcji wydzielenia stref w pomieszczeniach powstałych z połączenia salonu i korytarza, nie wymagających radykalnych przesłon i wygrodzeń. Wprowadzają lekkość i światło w okolicę drzwi wejściowych, zazwyczaj niewielką i pozbawioną naturalnego oświetlenia. To cechy, dla których warto poważnie pomyśleć o zastąpieniu nimi tradycyjnych, murowanych ścianek działowych – tym bardziej, że ich montaż jest zdecydowanie łatwiejszy.
Przepuszczające światło panele jednocześnie dzielą i łączą.
Ażurowe przepierzenia to nie tylko unikatowa funkcjonalność. Dostępność materiałów i możliwości technicznych pozwala zmienić je w przestrzenne rzeźby i obrazy, korespondujące z całościowym wystrojem mieszkania. Metalowe kraty, przesłony z drewnianych listew, proste półki książkowe czy szklane luksfery to tylko niektóre z pomysłów, które z powodzeniem przetestowaliśmy w naszych realizacjach.
Ażurowe ścianki to doskonały pomysł na uzyskanie lekkiej wizualnie, nieinwazyjnej przestrzennie przegrody. Są jednak takie sytuacje, gdy od elementu dzielącego oczekujemy dodatkowej funkcjonalności, związanej z codziennymi czynnościami, przechowywaniem czy też bardziej radykalnym odizolowaniem konkretnej części pomieszczenia. Na takie okazje mamy kilka sprawdzonych rozwiązań o różnej formie, oferujących odmienną użytkowość i estetykę.
Najprostszym sposobem na funkcjonalne oddzielenie dwóch różnych stref jednego pomieszczenia jest ścianka w formie zabudowy meblowej. Materiałowe i techniczne możliwości pozwalają stworzyć jej bryłę w niemal każdym miejscu – w naszych projektach najlepiej sprawdziło się połączenie zabudowy kuchennej ze ścianką RTV na granicy kuchni i salonu lub kompozycja regału książkowego z pojemną szafą, oddzielająca salon od holu. Szafa w formie ścianki to również sposób na wydzielenie garderoby bądź pomieszczenia gospodarczego. Lżejszą, lecz równie ciekawą propozycją będzie pojedyncza prosta przegroda, która z jednej strony może stanowić bazę dla lustra czy wieszaka, a z drugiej – panel RTV bądź granicę strefy jadalnej czy biurowej. Równie funkcjonalne mogą być mniej solidne przepierzenia – ścianka w postaci regału, oddzielająca strefę pracy bądź przesuwne szklane panele, zastępujące ścianki działowe pomiędzy różnymi pomieszczeniami.
Nasze propozycje to tylko kilka przykładów na to, jak pomysłowo podzielić przestrzeń. Przydadzą się szczególnie tam, gdzie mamy do czynienia z dużymi pomieszczeniami, w których chcemy zaznaczyć strefy związane z codziennym funkcjonowaniem, pracą i wypoczynkiem. Warto uwzględnić ten pomysł w trakcie projektowania mieszkania – powiększą przestrzeń optycznie i użytkowo.