Home Blog Wnętrza Podsumowania i prognozy – oto TOP 3 produktów roku 2023 według architektów KODO
Podsumowania i prognozy – oto TOP 3 produktów roku 2023 według architektów KODO

Podsumowania i prognozy – oto TOP 3 produktów roku 2023 według architektów KODO

Oczekiwanie na nowy rok wiąże się z prognozami na temat trendów, jakie zdominują nasze wnętrza w kolejnych miesiącach. Zakończenie mijającego roku to również okazja do podsumowań – tym razem architekci KODO wytypowali trzy produkty, które podbiły ich serca w roku 2023. 

Praca architekta wnętrz, poza wiedzą techniczną, łączy dwa kierunki obserwacyjne – to, co dzieje się na aranżacyjnym rynku oraz realne potrzeby klientów. Projekty wykonane przez KODO w 2023 roku, będąc nieszablonową wypadkową panujących trendów, indywidualnych upodobań oraz ciekawych rozwiązań, pozwoliły nam wytypować hity mijających miesięcy. To trzy produkty, które doskonale wpasowały się w style o rosnącej mocy. Opowiemy o nich oraz powiązanych z nimi trendach, zapraszamy też do obejrzenia, jak prezentują się we wnętrzach autorstwa pracowni KODO.

Kształty przyrody – jodełka zawsze modna

Na początek to, co zazwyczaj widać już na wejściu, a co w zdecydowany sposób buduje styl i atmosferę każdego mieszkania – wzór jodełki. W tym roku urzekły nas całkowicie naturalnie eleganckie i ponadczasowo stylowe drewniane podłogi z serii Simple Living od Kaczkan Flooring. Przycięte pod kątem 90° klepki to produkt idealny do układania w klasyczną jodełkę, a jednocześnie – prawdziwy „must have” dla miłośników harmonii i prostoty.

Ten lubiany produkt jest również świadectwem rosnącej popularności tradycyjnego wzoru w jodełkę. To bardzo klasyczny motyw, niegdyś powiązany z wystrojem bogatych domów i rezydencji, który dziś doskonale wprowadza atmosferę elegancji do niemal każdego wnętrza. Klasyczna, układana pod kątem prostym jodełka to tylko jeden z przykładów trendu – elementy tego wzoru można układać również pod kątem 45° (jodełka francuska, chevron) czy 60° (jodełka węgierska). Motyw ten z podłóg z powodzeniem powędrował również na ściany, zadamawiając się w mozaikach ściennych łazienek i kuchni. Producenci prześcigają się w dostarczaniu produktów gotowych do montażu, nie sposób też zliczyć dostępnych wariacji kolorystycznych – podstawowy wzór drewna wciąż rządzi, ale z powodzeniem dołączyły do niego szkliwione elementy w barwach ziemi czy mocniejszych akcentach kolorystycznych. 

Moc natury – okładziny kamienne  

Pozostając w temacie materiałów na podłogi i ściany, warto zaprezentować kolejny, niezaprzeczalny hit mijającego roku. Jest nim gres Tubądzin z kolekcji  Monolit Aquamarine oraz Onice – absolutni faworyci w obszarze nieszablonowej elegancji. Odwzorowujące piękno naturalnego kamienia w odcieniach błękitu i różu płytki doskonale komponują się w łazienkach, nadając im niepowtarzalną urodę i elegancję. Efekt jest niepowtarzalny i wprost zapiera dech w piersiach!

Kolekcje Tubądzin to jeden z przykładów rosnącego zamiłowania do inspiracji naturą w aranżacji wnętrz domów, mieszkań i przestrzeni publicznych. Coraz częściej sięgamy nie tylko po wspomniany wyżej wzór drewna, lecz również motyw skały czy kamienia. Styl loftowy czy industrialny, podjęty przez nowoczesny minimalizm i japandi, powoli plasuje się również w stylistyce modern classic, a nawet eklektycznej czy glamour. Pozwala na to bogactwo wzorów i kolorów, a także możliwości aplikacyjne. Motyw marmuru możemy mieć w naszych wnętrzach bez konieczności montażu ciężkich materiałów naturalnych. Zauważamy popularność trendu umieszczającego gres na podłogach lub wybranych ścianach łazienki, w kolorze dopasowanym do wystroju całego mieszkania. Dostępne materiały – takie jak wyróżnione przez nas płytki Tubądzin – pozwalają również na ich montaż w roli okładzin meblowych. Cóż za pole do popisu dla kreatywności!

Nuta nowoczesności – stal we wnętrzach

Na koniec – coś mniej oczywistego, wpisującego się bardziej w trendy powiązane z minimalizmem i nieszablonową nowoczesnością. W mijającym roku odkryliśmy hipnotyzujące w formie panele ze stali nierdzewnej BLACK fala 0001 SATIN od Studio Creative Shop. Dekoracyjne panele ze stali nierdzewnej o nieregularnej, pofalowanej powierzchni to rozwiązanie idealne do pomieszczeń mokrych, takich jak kuchnia, łazienka czy domowe spa. Są nie tylko niezwykle stylowe, ale praktyczne i zadziwiająco proste w montażu, doskonale nadając się np. na fartuch kuchenny. 

Panele dekoracyjne ze stali nierdzewnej okazują się hitem nie tylko w roli okładzin powierzchni narażonych na wilgoć. Mają one tak silną moc dekoracyjną, że w różnych wersjach używa się ich również jako „okleiny” meblowej, pokrycia sufitu czy nawet – tworzenia instalacji 3D. Każda z tych inspiracji, łączona z odpowiednim oświetleniem i designerskimi w formie rozwiązaniami funkcjonalnymi, potrafi dosłownie „zrobić” wnętrze, nasycając je atmosferą nieszablonowości z obszaru nowoczesnego modernizmu. Od lat wiemy, że stal potrafi zrewolucjonizować aranżację, jednak do tej pory zarezerwowana była głownie do aranżacji w trendzie loftowym czy industrialnym. Dzięki naszemu topowemu odkryciu okazuje się, że świetnie sprawdzi się również w wydaniu wielkoformatowym we wnętrzach klasycznych czy glamour. Warto spróbować!

Tak wymieniać, opowiadać i pokazywać moglibyśmy bez końca. Mijający rok wzbogacił nasze portfolio o setki ponadczasowych, a zarazem nowoczesnych projektów – każdy z nich ma w sobie coś, co z powodzeniem dołożylibyśmy do tej listy.

PROJEKTY
I REALIZACJE
WNĘTRZ

ZACHWYCIŁO CIĘ TO WNĘTRZE?

Porozmawiajmy o tym,
jak ten styl może sprawdzić się w Twoim domu.
WARSZAWA
ul. Niemcewicza 17
02-306 Warszawa
WROCŁAW
ul. Podwale 1a
50-043 Wrocław
TRÓJMIASTO
ul. Heweliusza 22
80-890 Gdańsk
Marka KODO i wszelkie prawa autorskie do materiału zaprezentowanego w serwisie kodo.pl należą do 2CS sp. z o.o.
z siedzibą we Wrocławiu, ul. Podwale 1A, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS pod numerem 0000339183