Home Blog Filary funkcjonalności we #wnętrzaKODO
Filary funkcjonalności we #wnętrzaKODO

Filary funkcjonalności we #wnętrzaKODO

Ścianki i zabudowy w postaci filarów stanowią praktyczne elementy konstrukcyjne wnętrz. Formy o tym kształcie nawet na niewielkiej przestrzeni mogą jednak pełnić wiele ról, pozwalając subtelnie dzielić ją na strefy oraz wyznaczać nową funkcjonalność.  

Brak ścian wcale nie musi być równoznaczny z chaosem. Zresztą – zasadnicze wydzielanie pomieszczeń przestrzeni domowej to metoda sprawdzająca się przede wszystkim w lokalach o dużej powierzchni. W tych mniejszych coraz częściej rezygnuje się ze ścian i wykorzystuje rozwiązania, które pozwalają wydzielać strefy użytkowe. Łączące podłogę z sufitem filary i przegrody o różnej formie to jeden z najlepszych sposobów na zyskanie nowej funkcjonalności bez zaburzania zalet dużej i jasnej przestrzeni otwartej. Prezentujemy kilka realizacji, w których wykorzystano je do aranżacji stref dziennych w mieszkaniach o różnej wielkości.

Ściana w mini wersji

Najprostszym elementem oddzielającym strefy mieszkania jest lekka ścianka – szczególnie wtedy, gdy do dyspozycji mamy niedużą przestrzeń, której nie chcemy ograniczać ani przytłaczać większą zabudową. Kluczem do sukcesu jest postawienie przegrody w odpowiednim miejscu. W naszej realizacji wykorzystaliśmy ją do odseparowania części korytarzowej od salonu. Dzięki temu stworzyliśmy niewielką jadalnię, a także wydzieliliśmy hol, w którym znalazło się miejsce także na praktyczną półkę i nowoczesne oświetlenie. Lekka, łatwa do postawienia ścianka sprawdzi się również w roli podstawy lustra, wąskiej szafy na obuwie, obrazów czy innych elementów dekoracyjnych.

Praktyczne przechowywanie

Zabudowa meblowa to jeden z najlepszych sposobów na organizację przestrzeni. Poza jej podstawową funkcją przechowywania, świetnie sprawdza się również w roli elementu wydzielającego strefy funkcjonalne w aranżacji części dziennej mieszkania.

W pierwszym przykładzie stworzyliśmy zabudowę meblową w formie słupa konstrukcyjnego z dużą szafą z lustrem. Zyskaliśmy w ten sposób miejsce na pralkę, a także – na tylnej ścianie szafy zaprojektowaliśmy biblioteczkę. Rozwiązanie subtelnie oddziela korytarz od salonu, estetycznie wpisując się w całościową aranżację.

W drugim przykładzie możliwość zabudowy meblowej wykorzystano do oddzielenia salonu od kuchni – trzon wydzielający stanowi tu połączenie pojemnej szafy gospodarczej ze ścianką RTV. Niska półka, przechodząca w korytarz oraz miejsce na zamocowanie oświetlenia to dodatkowe zalety tego multifunkcyjnego rozwiązania.

Pojemna szafa gospodarcza od strony kuchni.

Filar w wersji maxi

Gdy mamy do czynienia z dużą przestrzenią dzienną, warto pomyśleć o „zbudowaniu” w niej dodatkowego elementu, który nie tylko oddzieli poszczególne strefy, lecz również – wykreuje nowe pomieszczenie do wykorzystania. Doskonałym przykładem takiego rozwiązania jest wnętrze z niedużą toaletą w formie przypominającej kostkę. Jej bryła, ozdobiona mocną barwą Classic Blue oraz gustowną sztukaterią, stanowi centrum, wokół którego zbudowano funkcjonalne strefy życia domowników – salon, kuchnię i jadalnię. Dzięki niebanalnej kolorystyce stała się nieoczywistym eksponatem, wprowadzającym do stonowanego wnętrza wyrazisty akcent, którego ciemniejsze i jaśniejsze wariacje przewijają się w pozostałych częściach mieszkania. To pomysł, który można wykorzystać na wiele sposobów – zamknąć w nim sprzęty gospodarcze czy stworzyć podręczną pracownię.

PROJEKTY
I REALIZACJE
WNĘTRZ

ZACHWYCIŁO CIĘ TO WNĘTRZE?

Porozmawiajmy o tym,
jak ten styl może sprawdzić się w Twoim domu.
WARSZAWA
ul. Niemcewicza 17
02-306 Warszawa
WROCŁAW
ul. Podwale 1a
50-043 Wrocław
TRÓJMIASTO
ul. Heweliusza 22
80-890 Gdańsk
Marka KODO i wszelkie prawa autorskie do materiału zaprezentowanego w serwisie kodo.pl należą do 2CS sp. z o.o.
z siedzibą we Wrocławiu, ul. Podwale 1A, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS pod numerem 0000339183