Niebieski to kolor natury – nieba i odbijającej je tafli wody. Przewija się często w kwiatach, piórach barwnych ptaków, skrzydłach motyli czy refleksach szlachetnych kamieni, stanowiąc o ich wyjątkowej i majestatycznej urodzie. Bogata paleta odcieni czyni z niego również wdzięczny element aranżacji wnętrz.
Kolor niebieski ma wiele twarzy i wiele znaczeń. Chłodny lazur, królewski granat czy uspakajający błękit – wszystkie odcienie niebieskiego niezmiennie opisywane są jako kolorystyczny symbol inteligencji, zaufania, niezawodności i nieskończoności. Dużo spokojniejszy i chłodniejszy niż przedstawiana jako jego przeciwieństwo energetyczna, dynamiczna czerwień, wnosi do wnętrz naszych domów i mieszkań swoisty dla siebie klimat spokoju i zamyślenia. To kolor, który nadaje się do każdego pomieszczenia – na przykładzie kilku projektów wnętrz KODO pokazujemy, jak wykorzystać jego bogatą i pełną znaczeń wymowę w przestrzeni mieszkalnej.
Głęboki granat to kwintesencja elegancji – szczególnie w wersji wyrażonej mięsistą, strukturalną tkaniną tapicerowanych mebli bądź powierzchnią wybranych ścian. Wyrazisty i dominujący w smaku doskonale nadaje się do urozmaicenia wnętrz stonowanych. Absolutnym hitem będzie w mieszkaniach urządzonych w stylu skandynawskim czy nowocześnie minimalistycznym. W każdym swoim wydaniu podkreśli odprężającą atmosferę wnętrza.
Ciemny granat doskonale sprawdzi się w otoczeniu bieli, szarości i beżów – zarówno w postaci całych powierzchni ścian oraz większych mebli, jak i rzuconych gdzieniegdzie drobnych elementów dekoracyjnych, zasłon czy poduszek. Potrafi jednak zgrać się również z innymi barwami – świetnie prezentuje się w odważnym zestawieniu ze złotem oraz pokrewnymi eleganckimi odcieniami koloru musztardowego. W swoim najciemniejszym wydaniu doskonale komponuje się też z utrzymaną w głębokiej tonacji barwą butelkowej zieleni.
Jasny błękit to kwintesencja wspomnienia lata z jego zapachem rozsłonecznionej łąki i szumem morskich fal. To kolor delikatny i czysty, który z powodzeniem nadaje się do wnętrz o różnym charakterze i przeznaczeniu – poczynając od pokoju dziecięcego, a na kuchni i salonie kończąc. Ma wiele odcieni, które zastosować można na pojedynczych ścianach, meblach czy drobniejszych elementach dekoracyjnych, czyniąc z nich element tła bądź dominantę wnętrza. Doskonale zaprezentuje się w otoczeniu bieli, ale też świetnie zgra się z szarościami oraz wzorem drewna – zarówno w swojej najspokojniejszej, mglistej tonacji, jak i w intensywniejszym, lazurowym wydaniu.
Kolor niebieski to bardzo wdzięczny przedmiot kreatywności aranżacyjnej, który warto uwzględnić podczas wykończenia wnętrz. Ma wiele odcieni, które nadają się do wszystkich pomieszczeń, zarówno w większym, jak i w mniejszym wydaniu. Potrafi być neutralnie stonowany, pozwalając zestawiać się z innymi barwami, ale i wyraziście zdecydowany, odgrywając główną rolę we wnętrzu. Doskonale prezentuje się nie tylko w wersji jednolitej kolorystycznie, lecz również jako element powierzchni pokrytych wzorem – w tapetach, dywanach, tkaninach zasłon i poduszek czy nawet mozaice łazienkowej. Przewijając się w odpowiednio dobranych kompozycjach stworzy wnętrze jednocześnie nietuzinkowe i kojące swoim charakterem.