Home Blog Spójność – klucz do harmonii w aranżacji wnętrz
Spójność – klucz do harmonii w aranżacji wnętrz

Spójność – klucz do harmonii w aranżacji wnętrz

Spójność aranżacyjna to sposób na porządek i ład w otaczającej nas przestrzeni. Nie należy jej jednak utożsamiać z jednolitością czy monotonią. Osiągamy ją nie poprzez takie samo urządzenie wszystkich pomieszczeń, lecz poprzez zastosowanie podobnych kolorów lub ich tonacji, tematycznych wzorów, motywów czy nawet bliskich sobie detali.

Kropla barwy

Kolor to ten element w aranżacji, który jako pierwszy przyciąga uwagę i tym samym doskonale służy jako generator spójności. Często spotykanym rozwiązaniem jest zastosowanie stonowanego tła i jednej wyróżniającej się barwy dodatków. Możemy wybrać dwa lub trzy pasujące do siebie kolory, lawirować między ich odcieniami, zawierać je w różnych elementach, wzorach i materiałach. Okazuje się, że nawet te z pozoru całkowicie odmienne, ale odpowiednio i konsekwentnie połączone, mogą scalić stylistycznie różne pomieszczenia. Jako podstawę możemy wybrać spokojniejsze tonacje – biel, brązy i szarości, a następnie ożywić je zestawem odcieni mocniejszego koloru, np. kroplami czerwieni, żółci i granatu, które w innej formie pojawią się w różnych częściach mieszkania.

Siłą sprawczą jest tu kreatywność – barwy jednolite w jednym pomieszczeniu mogą przechodzić we wzory w innym – kluczem w tej zabawie jest jednak umiar i konsekwencja.

Ciągłość stylu

Innym sposobem na osiągnięcie spójności w całym wnętrzu jest wybór bliskiego nam stylu i zachowanie jego ciągłości w projekcie wnętrz. Możliwości jest tak wiele, jak wiele jest upodobań i koncepcji na konkretny wystrój. Podstawą jest skupienie się na wybranych cechach i różnych sposobach ich wyrażenia.

Nowoczesny styl minimalistyczny wciąż pozostaje w czołówce trendów. Może przybierać rozmaite formy – zarówno bardzo oszczędne, jak i urozmaicone nieoczywistymi elementami stylu industrialnego czy klasycznego. W pierwszym przypadku zyskamy np. ascetyczne wnętrze urządzone w bieli –  wprowadzonej konsekwentnie w każdym pomieszczeniu. By uzyskać większą wyrazistość, wykorzystać można niebanalny element spajający wszystkie części mieszkania – np. czarne stalowe ramy z przeszkleniami. Ażurowe ściany z rozsuwanymi drzwiami rozdzielą wnętrze na strefy użytkowe, korespondując z drobniejszymi detalami dekoracyjnymi o tej samej stylistyce – rozbiją monotonię kolorów, dodadzą lekkości i zdynamizują jednolitą w podstawie aranżację.

Kluczem może być również sprawnie skomponowany eklektyzm, złożony z niestandardowych barw, szczególnych form i finezyjnych dekoracji.

 

Detal w jednym tonie

W tworzeniu spójności wszystkich pomieszczeń dobrze sprawdzają się odpowiednio dobrane i skomponowane detale. Zestawiać można barwy i kolory, struktury i motywy, materiały i formy – kluczem jest pomysł oraz konsekwencja w projektowaniu wnętrza domu.

Listwy w kolorze miedzi, umieszczone na ścianach wszystkich pomieszczeń, korespondować mogą z elementami armatury i frontów mebli. Barwy kluczowego dla aranżacji obrazu mogą powtarzać się w pojedynczych meblach, oprawach oświetleniowych oraz drobnych dodatkach. Detalem spajającym wnętrze może być motyw i kolor drewna. Powtórzony w różnych elementach, w rozmaitych odcieniach i wzorach, a nawet – uzupełniony brązem kafli łazienkowych – nada całemu wnętrzu ciepły, naturalny klimat.

Pomysłów na spójne wnętrze jest tak wiele, jak wiele kolorów, stylów i oczywiście – upodobań estetycznych mieszkańców. Warto korzystać z dostępnych materiałów, a także – wesprzeć się doradztwem architekta wnętrz. Wszystko po to, by zrealizować unikalny pomysł na aranżację łączącą wszystkie strefy i odkrywać harmonię płynącą z wnętrz. 

PROJEKTY
I REALIZACJE
WNĘTRZ

ZACHWYCIŁO CIĘ TO WNĘTRZE?

Porozmawiajmy o tym,
jak ten styl może sprawdzić się w Twoim domu.
WARSZAWA
ul. Niemcewicza 17
02-306 Warszawa
WROCŁAW
ul. Podwale 1a
50-043 Wrocław
TRÓJMIASTO
ul. Heweliusza 22
80-890 Gdańsk
Marka KODO i wszelkie prawa autorskie do materiału zaprezentowanego w serwisie kodo.pl należą do 2CS sp. z o.o.
z siedzibą we Wrocławiu, ul. Podwale 1A, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS pod numerem 0000339183