Młody i niezwykle popularny – to doskonałe określenie dla stylu aranżacji wnętrz, jakim jest japandi. Dzięki cechom, które czynią z niego prawdziwy przebój, zawładnął najpierw Australią, by potem rozpowszechnić się na całym świecie. Wróżymy mu świetlaną przyszłość także w 2022 roku i zapraszamy do naszych wnętrz.
Japandi to styl aranżacji, który z całą pewnością będzie cieszył się popularnością jeszcze przez długi czas. Charakteryzuje się kompilacją cech docenianych przez wielbicieli nowoczesności i minimalizmu, a także ciepła i niepowtarzalnego uroku. Odziedziczył je po swoich rodzicach – dobrze znanym i bardzo lubianym stylu skandynawskim oraz oszczędnej estetyce japońskiej.
Aranżacyjna hybryda, jaką jest styl japandi, to rezultat pomysłowego skrzyżowania trendów aranżacyjnych z dwóch końców świata. Niezwykły mariaż zaowocował prostym, acz urokliwym potomkiem, którego cechuje japońska skromność, dekoracyjny ascetyzm, zamiłowanie do przyrody oraz skandynawska kolorystyka, przytulność i funkcjonalność. Znakiem rozpoznawczym japandi jest wszechobecny umiar, obejmujący wszystkie bez wyjątku elementy wystroju.
Japandi lubi duże, jasne przestrzenie, nieprzeładowane meblami i nienachalne w swojej postaci. Od stylu skandynawskiego odróżnia go w tym obszarze ograniczanie elementów wyposażenia do niezbędnego minimum. Nie spotkamy tu uwielbianych przez scandi elementów zdobniczych, obrazków czy bibelotów – ich dekoracyjną rolę przejmują duże płaszczyzny ścian, dywanów, zasłon – oraz korespondujące z nimi akcenty w postaci oświetlenia czy pojedynczych sprzętów. Meble japandi to formy proste, ale nieoczywiste, które w tej ascetycznej przestrzeni nabierają wyjątkowo wyrazistego charakteru.
„Less is more” – to hasło, które przyświeca kolorystyce stylu japandi. Skupiamy się w nim na maksymalnie trzech kolorach. W palecie znajdują się przede wszystkim biel, beże i szarości, a także ukochane przez Japończyków barwy i struktury ziemi – brązy drewna, szarość kamienia i zieleń roślin. Dopuszczalne są nieco mocniejsze akcenty kolorystyczne, zawsze jednak z lekka przybrudzone i przytłumione, nieagresywne i nienachalne. Rdzawa rudość jesiennych liści, głębokie indygo i szmaragd morza, zabielone mgłą odcienie błękitu czy zieleni – to idealny wybór dla kropli koloru w stonowanym wnętrzu.
Styl japandi to ucieleśnienie miłości do przyrody, wyrażonej wielowymiarowo w najróżniejszych elementach aranżacji. Praktycznie nie znajdziemy tu tworzyw sztucznych. Zastępuje je wszechobecne drewno i naturalne materiały – bawełna i len, plecionki z roślinnych włókien, kamień i glina, a także – zielone rośliny w każdej postaci.
Do głosu dochodzi tu japońska estetyka wabi-sabi, która każe dostrzegać piękno w niedoskonałościach – sękach drewna, nierównościach strukturalnych kamienia i ręcznie wykonanej ceramiki czy nieregularności liści.
W japandi dekoracji jest niewiele, ale za to każda z nich zwraca uwagę przemyślaną kompozycją materiałów, barw i form. Roślinne motywy materiałów, kompozycje z gałązek i liści, pojedyncze ceramiczne donice i wazony, nieregularne, ręcznie toczone naczynia, kawałki konarów czy kamieni to rzeźby, które doskonale poczują się w powściągliwym wnętrzu japandi.
Każda dekoracja zwraca uwagę przemyślaną kompozycją
Z tą stylistyką współgrają także designerskie lampy – proste, lecz oryginalne w formie, potrafią nadać aranżacji niepowtarzalny smak, podbity ciepłem stonowanego światła.