Ścianka RTV jest istotnym elementem aranżacji. Często odgrywa główną rolę w strefie wypoczynku. Gdy aura za oknem nie sprzyja aktywności na zewnątrz, zaprasza domowników na wspólne seanse filmowe i relaks w przytulnej scenerii. Projektując wnętrza, architekci KODO poświęcają jej sporo uwagi i tworzą komfortowe multimedialne strefy – spójne z aranżacją całego mieszkania. Oto przykłady!
Ściana w salonie czy sypialni to jedna z najpopularniejszych lokalizacji dla telewizora. Czyniąc z niego punkt centralny, pozostałą jej powierzchnię z powodzeniem możemy wykorzystać dla stworzenia gustownych i nierozpraszających uwagi dekoracji. Niezwykle popularne w ostatnich latach stały się sztukaterie i lamele – wykonane z różnych materiałów wyznaczają ramy, wprowadzają harmonię i geometrię. Takie rozwiązania tworzą spokojne, zrównoważone tło dla pełnych ruchu i koloru akcji toczących się na ekranie. Jednolite elementy można wykorzystać również do wprowadzenia fantazyjnej energii, urozmaicającej przestrzeń i dekorującej pomieszczenie, a często – wyznaczającej wiodącą w niej stylistykę.
Ściana, na której umieszczamy telewizor, to również miejsce na mniej oczywiste dekoracje w postaci fototapet i tapet. Zarówno barwne grafiki, jak i strukturalne, monochromatyczne struktury wymagają odpowiedniego doboru z uwzględnieniem aranżacji całego pomieszczenia. Tak urządzona ściana RTV może zdominować całe pomieszczenie, wyróżniając strefę odpoczynku i podkreślając charakter wnętrza.
We wszystkich tych rozwiązaniach – sztukateriach, lamelach, fototapetach i tapetach warto uwzględnić rolę użytego oświetlenia. Strategicznie rozmieszczone zadecyduje nie tylko o komforcie oglądania telewizji, lecz również – o klimacie tej części pomieszczenia podczas innych form wypoczynku.
Królujące w naszych domach i mieszkania przez wiele lat meblościanki niezmiennie przewidywały miejsce na umieszczenie odbiornika telewizyjnego. W nowoczesnych aranżacjach projektanci nadają im zdecydowanie subtelniejszą formę lekkich konstrukcji o nieoczywistym rozkładzie. Dzięki zastosowanym materiałom potrafią stanowić elegancką dominantę wnętrza, optycznie wydzielając przestrzeń i nadając jej porządek. Ciemne ścianki regałowe posiadają dodatkową zaletę – doskonałą prezencję, która pozwala uczynić sprzęt telewizyjny bardziej dyskretnym i zespolonym z otoczeniem.
Wolnostojąca ścianka RTV to rozwiązanie, które sprawdza się głównie w tych mieszkaniach, w których połączono pomieszczenia dzienne – salon, kuchnię, a często również jadalnię i hol. Zabieg ten, który ma na celu wykreowanie przestrzennej strefy spajającej różne funkcjonalności, generuje potrzebę wyodrębnienia dodatkowego miejsca na telewizor. W tej roli świetnie spełniają się zabudowy o różnej wysokości, które nie zaburzą przestronności wnętrza. Mogą stanowić nie tylko granicę pomiędzy strefami użytkowymi, lecz również podstawę do zabudowy kuchennej, szafy do przechowywania, lustra bądź półek na książki. Plusem jest w tym przypadku możliwość umiejscowienia takiej instalacji w dowolnym miejscu pomieszczenia, a tym samym – wykorzystania jej jako dodatkowego elementu organizacyjnego.
Na etapie projektowania warto wziąć pod uwagę nie tylko czynniki aranżacyjne, lecz również te, które wiążą się z komfortem użytkowania strefy audiowizualnej. Przemyślane umieszczenie telewizora w stosunku do okien, odpowiednia odległość do kanapy czy innych miejsc, z których będziemy korzystać z oferowanych przez ten sprzęt rozrywek, generowana przez otoczenie akustyka to najważniejsze, choć nie jedyne z nich. Równie ważne jest rozmieszczenie źródeł światła, które mają nie tylko funkcję dekoracyjną, lecz również – pozytywnie wpływają na nasz wzrok, zmniejszając kontrast pomiędzy świecącym ekranem i ciemnym otoczeniem. Nie bez przyczyny tak popularne stały się w ostatnich latach telewizory z efektem ambilight, rozjaśniającym przestrzeń wokół odbiornika. Odpowiednio dobrane, ciepłe w barwie oświetlenie nie tylko zwiększy komfort użytkowania strefy telewizyjnej, lecz również stworzy odpowiedni klimat dla innych form wypoczynku.