Home Blog Bez kategorii Mieszkanie między pokoleniami, czyli wygodnie żyć z teściami lub rodzicami
Mieszkanie między pokoleniami, czyli wygodnie żyć z teściami lub rodzicami

Mieszkanie między pokoleniami, czyli wygodnie żyć z teściami lub rodzicami

Temat wspólnego mieszkania singla, małżeństwa lub rodziny z rodzicami bądź teściami budzi współcześnie silne emocje, choć wbrew pozorom wcale nie jest zjawiskiem rzadkim. Dlaczego warto zastanowić się, czy takie mieszkanie ma sens? Powód jest jeden – choć multipokoleniowość w tym obszarze często kojarzy się koniecznością kompromisów i rezygnacji ze swobody, w rzeczywistości może oznaczać wiele korzyści dla obu stron.

Temat mieszkanie z teściami opinie rodzi różne. Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na mieszkanie z teściami czy ogólnie mieszkanie multipokoleniowe? Choć wspólne mieszkanie z teściami wynika głównie z uwarunkowań życiowych, to jednak plusów takiego rozwiązania może być znacznie więcej. Wspomnimy tu jedynie o najważniejszych.

 1. Wzajemne korzystanie ze wsparcia w różnych obszarach, takich jak opieka nad dziećmi czy pomoc w sprawach zdrowotnych.
 2. Niższe koszty życia w sferze rachunków czy codziennych zakupów.
 3. Ekonomiczny podział obowiązków domowych, przekładający się na większą ilość wolnego czasu.
 4. Wzajemne towarzystwo, poczucie wsparcia psychicznego oraz udziału w życiu najbliższych.

Jedno jest pewne – biorąc pod uwagę takie rozwiązanie warto dowiedzieć się, jak urządzić dom z teściami, a także – jakie wyzwania podczas mieszkania z teściami są do uniknięcia dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu wspólnej przestrzeni. Warto przyjrzeć się wadom i zaletom mieszkania z teściami, z uwzględnieniem tego, jakie kompromisy w życiu rodzinnym lub zmiana przyzwyczajeń pojawią się przed nami w przyszłości.

Wyzwania mutlipokoleniowe – czy to może wyjść na dobre?

Dlaczego warto zastanowić się nad tym, jak odpowiednio urządzić mieszkanie dla rodziny, jeśli w planach jest zamieszkanie z teściami? Po to, by zagadnienie “plusy i minusy mieszkania z teściami” zmienić w spokojne, wspólne życie na co dzień, czyli urządzić wspólne mieszkanie z myślą o każdym lokatorze.

Po pierwsze – prywatność. Powód najważniejszy, opierający się na naszej podstawowej, banalnej potrzebie dysponowania przysłowiowym własnym “kawałkiem podłogi”. Niezależność mieszkania to element, który umożliwia nam nie tylko spełnianie własnych potrzeb życiowych i emocjonalnych, lecz również tak samo ważnych potrzeb związanych z możliwością odpoczynku, relaksu a nawet czasowego odizolowania się od innych członków rodziny. Każdy chce mieć swój dom lub przynajmniej móc w ten sposób nazywać miejsce, w którym mieszka.

Po drugie – indywidualizm i niezależność. Każdy z nas jest inny, każdy ma swoje przyzwyczajenia i rytuały, ma też różne doświadczenia życiowe oraz przekonania w obszarze organizacji własnego otoczenia czy obowiązków domowych. Niezależnie od wieku lubimy radzić sobie sami, mamy swoje osobiste pasje i upodobania estetyczne – ich uszanowanie jest gwarantem naszej wygody i satysfakcji płynącej z otaczania się tym, co sprawia nam przyjemność.

Po trzecie – wygoda. Potrzeby w tym zakresie mają tak dzieci, jak i ludzie starsi. W każdym wieku potrzebujemy bezpieczeństwa i udogodnień, szczególnie tam, gdzie mogą pojawiać się trudności z poruszaniem się czy codziennymi czynnościami. Da się to załatwić wieloma dostępnymi rozwiązaniami aranżacyjnymi.

Po czwarte – emocje. Związane z potrzebą bycia osobno i życia razem, z poczucia indywidualizmu i pragnienia wspólnoty. Gwarantują to miejsca osobiste oraz wspólne przestrzenie zorganizowane tak, by umożliwić codzienne spędzanie czasu i podejmowanie różnych aktywności.

Projektowanie, czyli jak zaplanować przestrzeń z uwzględnieniem wszystkich potrzeb?

Wiadomo, że ideałem są osobne mieszkania, nie zawsze są jednak dobrym rozwiązaniem. O ile w miarę łatwo jest określić, jak urządzić mieszkanie dla teściów czy rodziców, o tyle idea wspólnego zamieszkania może już rodzić więcej pytań. Znacznie łatwiej też urządzić duży dom z teściami niż urządzić wspólne mieszkanie, szczególnie w sytuacji, gdy zapasowy “wolny pokój” po prostu nie istnieje lub gdy musimy po prostu wynajmować mieszkanie. Znacznie łatwiej jest, gdy w grę wchodzi zakup mieszkania lub budowa domu na ten cel. Tak czy inaczej – zastanówmy się, jak przygotować się do wspólnego zamieszkania z punktu widzenia projektu i układu pomieszczeń.

Projektując układ wspólnego mieszkania warto wskazać potencjalne punkty napięcia i rozładować je praktycznymi rozwiązaniami. Przyczyna konfliktu leży często w punktach styku – tam, gdzie lokatorzy będą “wchodzić sobie w paradę”, ingerując we własne potrzeby i upodobania. Jak można je zneutralizować?

 • Osobne pokoje. To podstawowy czynnik spokojnego życia w mieszkaniu multipokoleniowym. Każda para, singiel bądź samotny rodzic powinna mieć własny pokój, nawet jeśli będzie łączył funkcje sypialni, biura, miejsca do przechowywania czy pokoju dziennego.
 • Łazienka. Stworzenie dwóch osobnych pełnofunkcyjnych łazienek może wydawać się trudne, ale warto o tym pomyśleć, szczególnie tam, gdzie mamy do czynienia z większą liczbą lokatorów. Gwarantem spokoju będzie często już nie osobna łazienka, ale przynajmniej osobna toaleta.
 • Kuchnia. Pomieszczenie bardzo ważne, szczególnie dla kobiet, dla których często jest azylem i sercem domu. Warto, by we wspólnym mieszkaniu była na tyle przestronna, by umożliwić realizację przyzwyczajeń wszystkich lokatorów.
 • Salon. Miejsce, o którym myślimy jak o przestrzeni do wspólnego spędzania czasu, a więc niech będzie do tego przystosowane. Odpowiednia ilość siedzisk, możliwość modyfikacji ich układu, stół z miejscami dla wszystkich lokatorów, jednakowy dostęp do rozrywek to podstawowe warunki multipokoleniowej codzienności.

Funkcjonalność, czyli jakie rozwiązania sprawdzą się we wspólnej przestrzeni

Podział funkcjonalny przestrzeni to podstawa, na niej jednak opiera się cała filozofia rozwiązań użytkowych, które mogą istotnie usprawnić życie wszystkim członkom rodziny wielopokoleniowej. Czy istnieją specjalne rozwiązania, które mogą pomóc w zaspokojeniu potrzeb wszystkich mieszkańców? Oczywiście, że tak! Przyjrzyjmy się tym najprostszym, łatwo dostępnym, a jednocześnie – przekładającym się na znaczącą korzyść w codziennym życiu.

 • Mobilne i modyfikowalne meble – szczególnie w wyposażeniu przestrzeni osobistej. Pozwalają zmienić sypialnię w salon, wykreować potrzebną sporadycznie strefę do pracy czy własnego hobby.
 • Przepierzenia, parawany, filary, przestrzenne regały i drzwi przesuwne – to rozwiązania, które pozwalają wydzielić strefy funkcjonalne nawet w niewielkich pomieszczeniach, budując ich użytkowość i wspierając potrzeby osobiste.
 • Duża kuchenka, wysoka bądź dwudrzwiowa lodówka, spiżarka lub schowek, dużo miejsca do przechowywania w kuchni – to często podstawa zgodnego życia osób, które mają całkiem odmienne upodobania i zwyczaje kulinarne. Wspólne mieszkanie może, ale przecież wcale nie musi być równoznaczne ze wspólnym gotowaniem!
 • Dwie umywalki, kabina prysznicowa walk-in w łazience, osobna toaleta – to podstawa, która umożliwia swobodniejsze korzystanie ze stref sanitarnych bez wchodzenia sobie w paradę, szczególnie tam, gdzie nie możemy sobie pozwolić na dwie łazienki. Łazienka to również miejsce, w którym warto przewidzieć usprawnienia dla osób starszych.
 • Osobne telewizory oraz radia w pokojach – we współczesnych czasach to jeden z najoczywistszych elementów domowej swobody i chyba nikomu nie trzeba tego tłumaczyć.
 • Ergonomiczne meble mocowane do ścian, poręczne uchwyty, łatwo osiągalne strefy przechowywania – to drobne rozwiązania, które pozwalają bezpiecznie korzystać z wyposażenia, bez obawy o obrażenia bądź przewrócenie czegoś. Sprawdza się w przypadku i dzieci, i osób starszych.

Aranżacja, czyli w jakim stylu urządzić mieszkanie z teściami

Wspólnota mieszkania w bloku oznacza dogadywanie się na różnych poziomach. Mieszkanie z teściami trudności rodzi różne, a jedną z nich mogą być diametralnie odmienne upodobania estetyczne, które z wiekiem tak trudno całkowicie zmienić. A więc jak urządzić mieszkanie z teściami, by wszyscy czuli się w nim dobrze?

Inaczej sprawa wygląda w przypadku pomieszczeń osobistych, inaczej w zakresie powierzchni wspólnych. Te pierwsze można pozostawić do aranżacji ich lokatorom, drugie muszą pasować wszystkim. Jak możesz połączyć nowoczesne i tradycyjne elementy wnętrza, tak aby pasowały zarówno do młodego, jak i starszego pokolenia? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, z dużym prawdopodobieństwem czujesz różnicę pomiędzy trendami nowoczesnymi i tymi sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Są jednak pomysły i rozwiązania, które łączą niektóre ich cechy, tworząc ponadczasową, uniwersalną stylistykę, pasującą dziś niemal każdemu.

A więc – mały przegląd i inspiracja:

 • Styl skandynawski – minimalistyczny i elegancki, ale ciepły i przytulny. Bazując na stonowanych barwach i naturalnych materiałach pozostawia wiele miejsca wyobraźni. Kreuje przyjazną, jasną przestrzeń otuloną tkaninami, ozdobioną dodatkami, harmonijną i relaksującą.
 • Styl rustykalny – ciepły i swojski styl wiejski, pełen drewna, bieli, naturalnych dodatków oraz surowych tekstyliów. To aranżacje, w których doskonale odnajdą się stare bądź postarzane sprzęty, co idealnie sprawdzi się w rodzinie koneserów antyków bądź posiadaczy ulubionych mebli, z którymi trudno się rozstać.
 • Styl japandi – ciemniejszy, ale nadal ciepły i przytulny, pełen klimatycznych tonacji, zdecydowanego drewna, zielonych roślin i eleganckich dodatków. Ten styl, choć bardzo nowoczesny, nawiązuje kolorystyką do tradycyjnych wnętrz, może więc stanowić idealną inspirację dla wspólnych stref funkcjonalnych w domu lub mieszkaniu multipokoleniowym.

Z dzisiejszymi możliwościami możesz eksperymentować i elegancko łączyć różne style w spójny i estetyczny sposób. Możesz pomysłowo łączyć nowoczesność z tradycją, harmonizować style. adaptować różne sprzęty na potrzeby nowych pomysłów, tworzyć nowe kreacje razem z rodziną. Kto wie – może znajdziecie własny, wspólny styl aranżacji?

Częścią stylu – choć nie sztywną i przymusową – są kolorystyka i światło. Światła we wspólnym mieszkaniu niech będzie jak najwięcej – zarówno tego dziennego, jak i odpowiednio rozmieszczonego w całym mieszkaniu. Jeśli natomiast zastanawiasz się, czy istnieją kolory, które mogą wpłynąć na pozytywny nastrój w mieszkaniu wielopokoleniowym, odpowiadamy – jak najbardziej tak! Choć ogólnie jako podstawę rekomendujemy stonowane, relaksujące barwy, to jednak pozostajemy zwolennikami energetycznych akcentów w postaci pojedynczych ścian, mebli tapicerowanych czy dodatków. Warto w tej kwestii zdać się na wiedzę i doświadczenie architektów wnętrz.

Chcesz dowiedzieć się jak zaaranżować Twoje mieszkanie?

Skontaktuj się z naszą pracownią

PROJEKTY
I REALIZACJE
WNĘTRZ

ZACHWYCIŁO CIĘ TO WNĘTRZE?

Porozmawiajmy o tym,
jak ten styl może sprawdzić się w Twoim domu.
WARSZAWA
ul. Niemcewicza 17
02-306 Warszawa
WROCŁAW
ul. Podwale 1a
50-043 Wrocław
TRÓJMIASTO
ul. Heweliusza 22
80-890 Gdańsk
Marka KODO i wszelkie prawa autorskie do materiału zaprezentowanego w serwisie kodo.pl należą do 2CS sp. z o.o.
z siedzibą we Wrocławiu, ul. Podwale 1A, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS pod numerem 0000339183