Temat wspólnego mieszkania singla, małżeństwa lub rodziny z rodzicami bądź teściami budzi współcześnie silne emocje, choć wbrew pozorom wcale nie jest zjawiskiem rzadkim. Dlaczego warto zastanowić się, czy takie mieszkanie ma sens? Powód jest jeden – choć multipokoleniowość w tym obszarze często kojarzy się koniecznością kompromisów i rezygnacji ze swobody, w rzeczywistości może oznaczać wiele korzyści dla obu stron.
Temat mieszkanie z teściami opinie rodzi różne. Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na mieszkanie z teściami czy ogólnie mieszkanie multipokoleniowe? Choć wspólne mieszkanie z teściami wynika głównie z uwarunkowań życiowych, to jednak plusów takiego rozwiązania może być znacznie więcej. Wspomnimy tu jedynie o najważniejszych.
Jedno jest pewne – biorąc pod uwagę takie rozwiązanie warto dowiedzieć się, jak urządzić dom z teściami, a także – jakie wyzwania podczas mieszkania z teściami są do uniknięcia dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu wspólnej przestrzeni. Warto przyjrzeć się wadom i zaletom mieszkania z teściami, z uwzględnieniem tego, jakie kompromisy w życiu rodzinnym lub zmiana przyzwyczajeń pojawią się przed nami w przyszłości.
Dlaczego warto zastanowić się nad tym, jak odpowiednio urządzić mieszkanie dla rodziny, jeśli w planach jest zamieszkanie z teściami? Po to, by zagadnienie “plusy i minusy mieszkania z teściami” zmienić w spokojne, wspólne życie na co dzień, czyli urządzić wspólne mieszkanie z myślą o każdym lokatorze.
Po pierwsze – prywatność. Powód najważniejszy, opierający się na naszej podstawowej, banalnej potrzebie dysponowania przysłowiowym własnym “kawałkiem podłogi”. Niezależność mieszkania to element, który umożliwia nam nie tylko spełnianie własnych potrzeb życiowych i emocjonalnych, lecz również tak samo ważnych potrzeb związanych z możliwością odpoczynku, relaksu a nawet czasowego odizolowania się od innych członków rodziny. Każdy chce mieć swój dom lub przynajmniej móc w ten sposób nazywać miejsce, w którym mieszka.
Po drugie – indywidualizm i niezależność. Każdy z nas jest inny, każdy ma swoje przyzwyczajenia i rytuały, ma też różne doświadczenia życiowe oraz przekonania w obszarze organizacji własnego otoczenia czy obowiązków domowych. Niezależnie od wieku lubimy radzić sobie sami, mamy swoje osobiste pasje i upodobania estetyczne – ich uszanowanie jest gwarantem naszej wygody i satysfakcji płynącej z otaczania się tym, co sprawia nam przyjemność.
Po trzecie – wygoda. Potrzeby w tym zakresie mają tak dzieci, jak i ludzie starsi. W każdym wieku potrzebujemy bezpieczeństwa i udogodnień, szczególnie tam, gdzie mogą pojawiać się trudności z poruszaniem się czy codziennymi czynnościami. Da się to załatwić wieloma dostępnymi rozwiązaniami aranżacyjnymi.
Po czwarte – emocje. Związane z potrzebą bycia osobno i życia razem, z poczucia indywidualizmu i pragnienia wspólnoty. Gwarantują to miejsca osobiste oraz wspólne przestrzenie zorganizowane tak, by umożliwić codzienne spędzanie czasu i podejmowanie różnych aktywności.
Wiadomo, że ideałem są osobne mieszkania, nie zawsze są jednak dobrym rozwiązaniem. O ile w miarę łatwo jest określić, jak urządzić mieszkanie dla teściów czy rodziców, o tyle idea wspólnego zamieszkania może już rodzić więcej pytań. Znacznie łatwiej też urządzić duży dom z teściami niż urządzić wspólne mieszkanie, szczególnie w sytuacji, gdy zapasowy “wolny pokój” po prostu nie istnieje lub gdy musimy po prostu wynajmować mieszkanie. Znacznie łatwiej jest, gdy w grę wchodzi zakup mieszkania lub budowa domu na ten cel. Tak czy inaczej – zastanówmy się, jak przygotować się do wspólnego zamieszkania z punktu widzenia projektu i układu pomieszczeń.
Projektując układ wspólnego mieszkania warto wskazać potencjalne punkty napięcia i rozładować je praktycznymi rozwiązaniami. Przyczyna konfliktu leży często w punktach styku – tam, gdzie lokatorzy będą “wchodzić sobie w paradę”, ingerując we własne potrzeby i upodobania. Jak można je zneutralizować?
Podział funkcjonalny przestrzeni to podstawa, na niej jednak opiera się cała filozofia rozwiązań użytkowych, które mogą istotnie usprawnić życie wszystkim członkom rodziny wielopokoleniowej. Czy istnieją specjalne rozwiązania, które mogą pomóc w zaspokojeniu potrzeb wszystkich mieszkańców? Oczywiście, że tak! Przyjrzyjmy się tym najprostszym, łatwo dostępnym, a jednocześnie – przekładającym się na znaczącą korzyść w codziennym życiu.
Wspólnota mieszkania w bloku oznacza dogadywanie się na różnych poziomach. Mieszkanie z teściami trudności rodzi różne, a jedną z nich mogą być diametralnie odmienne upodobania estetyczne, które z wiekiem tak trudno całkowicie zmienić. A więc jak urządzić mieszkanie z teściami, by wszyscy czuli się w nim dobrze?
Inaczej sprawa wygląda w przypadku pomieszczeń osobistych, inaczej w zakresie powierzchni wspólnych. Te pierwsze można pozostawić do aranżacji ich lokatorom, drugie muszą pasować wszystkim. Jak możesz połączyć nowoczesne i tradycyjne elementy wnętrza, tak aby pasowały zarówno do młodego, jak i starszego pokolenia? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, z dużym prawdopodobieństwem czujesz różnicę pomiędzy trendami nowoczesnymi i tymi sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Są jednak pomysły i rozwiązania, które łączą niektóre ich cechy, tworząc ponadczasową, uniwersalną stylistykę, pasującą dziś niemal każdemu.
A więc – mały przegląd i inspiracja:
Z dzisiejszymi możliwościami możesz eksperymentować i elegancko łączyć różne style w spójny i estetyczny sposób. Możesz pomysłowo łączyć nowoczesność z tradycją, harmonizować style. adaptować różne sprzęty na potrzeby nowych pomysłów, tworzyć nowe kreacje razem z rodziną. Kto wie – może znajdziecie własny, wspólny styl aranżacji?
Częścią stylu – choć nie sztywną i przymusową – są kolorystyka i światło. Światła we wspólnym mieszkaniu niech będzie jak najwięcej – zarówno tego dziennego, jak i odpowiednio rozmieszczonego w całym mieszkaniu. Jeśli natomiast zastanawiasz się, czy istnieją kolory, które mogą wpłynąć na pozytywny nastrój w mieszkaniu wielopokoleniowym, odpowiadamy – jak najbardziej tak! Choć ogólnie jako podstawę rekomendujemy stonowane, relaksujące barwy, to jednak pozostajemy zwolennikami energetycznych akcentów w postaci pojedynczych ścian, mebli tapicerowanych czy dodatków. Warto w tej kwestii zdać się na wiedzę i doświadczenie architektów wnętrz.
Chcesz dowiedzieć się jak zaaranżować Twoje mieszkanie?