Home Blog Jak funkcjonalnie urządzić małe mieszkanie?
Jak funkcjonalnie urządzić małe mieszkanie?

Jak funkcjonalnie urządzić małe mieszkanie?

Komfortowe użytkowanie małego mieszkania – czy to możliwe? Jak najbardziej! Funkcjonalne i przytulne małe mieszkanie to dziś nie problem – w dobie zaawansowanych rozwiązań funkcjonalnych oraz możliwości aranżacyjnych nawet małe wnętrze można urządzić wygodnie i ze smakiem. Dziś dzielimy się sposobami, jak tego dokonać.

Chcesz urządzić funkcjonalne i ładne małe mieszkanie? Planując wykończenie lub remont, miej na uwadze kilka podstawowych zasad, które pomogą ci wybrać rozwiązania adekwatne do posiadanego metrażu oraz Twoich potrzeb, a dodatkowo – optycznie powiększą przestrzeń. Najważniejsze to przemyślana organizacja wnętrza, dobrze dobrane meble do małych wnętrz, wyselekcjonowane dekoracje, a także – nastawione na optyczne powiększenie przestrzeni dobieranie kolorów oraz odpowiednie oświetlenie. To elementy, które, zaprojektowane z rozmysłem, nawet niewielki metraż zmienią w świetny pomysł na małe wnętrze.

Powiększamy małe mieszkanie – łączenie pomieszczeń

Niezależnie od tego, czy mamy małe mieszkanie w bloku lub kamienicy, czy małe mieszkanie na poddaszu, jednym z najpopularniejszych, a jednocześnie najskuteczniejszych rozwiązań aranżacyjnych jest “łączenie” pomieszczeń. Pozwala optycznie powiększyć dostępną przestrzeń i zmaksymalizować jej potencjał. Oczywiście – zastępująca małe pomieszczenia otwarta przestrzeń w małym mieszkaniu sprawdzi się tam, gdzie poprawi jakość życia lokatorów, nie zaburzając ich codziennych czynności.

Najczęściej stosowanym dziś rozwiązaniem jest małe mieszkanie z aneksem kuchennym, włączonym w strefę salonu i zastępującym osobną kuchnię. Tak zorganizowana mała przestrzeń kuchenna umożliwia wspólne spędzanie czasu na co dzień oraz zaangażowanie lokatorów w domowe czynności. Dobrym pomysłem jest również połączony z salonem przedpokój. W mieszkaniach dla par bądź singli dobrze sprawdzi się zastąpienie tradycyjnych ścian lekkimi przepierzeniami szklanymi bądź przesuwnymi – taki sposób na połączenie pomieszczeń pozwala jednocześnie zachować ich integralność oraz przestronność mieszkania.

Meble wielofunkcyjne – jak umeblować małe mieszkanie?

W małym mieszkaniu z otwartymi pomieszczeniami warto zadbać o jasne wytyczenie granic funkcjonalnych. Jak zrealizować taki podział stref w małym mieszkaniu? Jednym ze sposobów są lekkie przegrody, półścianki, filary konstrukcyjne, innym – wielofunkcyjne meble do małych wnętrz.

Jakie meble do małych mieszkań? Odpowiadamy:

 • Przestrzenne, wolnostojące regały na książki i dekoracje – umożliwiają rozdzielenie stref oraz stanowią miejsce do przechowywania.
 • Wyspa kuchenna – tworzy naturalną granicę oddzielającą aneks kuchenny z salonem, może być również podstawą miejsca do spożywania posiłków bądź zabudowy półek na książki.
 • Wolnostojąca zabudowa kuchenna – może stanowić filar oddzielający kuchnię od salonu, z jednej strony mieszcząc lodówkę, z drugiej stanowiąc podstawę dla półek bądź ścianki telewizyjnej.
 • Zabudowa stołowa pomiędzy kuchnią ze strefą wypoczynku i salonem – tworzy granicę, miejsce do jedzenia, a także do pracy.
 • Meble wypoczynkowe połączone z zabudową półkową – półki w plecach wolnostojącej kanapy to świetny sposób na rozdzielenie stref użytkowych.

Wielofunkcyjne meble to również doskonały sposób na optymalizację przestrzeni oraz zwiększenie miejsca na przechowywanie w małym mieszkaniu.

Techniki oszczędzania miejsca – jak urządzić niewielką przestrzeń efektywnie?

Jak urządzić jednocześnie funkcjonalne i nieprzeładowane małe mieszkanie? Jak zapewnić komfortowe użytkowanie małego mieszkania? Oto kilka praktycznych porad od projektantów:

 1. Celuj w pomieszczenia z funkcjonalnością 2w1. Salon z aneksem kuchennym, korytarz zabudowany szafami, salon z sypialnią, sypialnia z garderobą czy biurem – to rozwiązania, które wyniosą przestrzeń małego mieszkania na wyższy level funkcjonalności.
 2. Stawiaj na sprzęty rozkładane, chowane, wsuwane i wysuwane oraz łączące różne funkcje. Szafa z chowanym blatem, biurko czy szuflady zabudowane pod łóżkiem, garderoba z toaletą, regały zamiast ścian – to triki, które pozwolą lepiej wykorzystać dostępne miejsce i zwiększyć przestronność mieszkania.
 3. Mierz wysoko. Wykorzystaj przestrzeń od samego dołu aż do samej góry! Szafy i zabudowy w małym mieszkaniu dobrze wykonać w wysokości sięgającej sufitu, a te najwyższe miejsca przeznaczyć na schowanie rzadko używanych sprzętów.
 4. Zamawiaj meble na wymiar. Zabudowa meblowa wykonana na zamówienie pozwala maksymalnie wykorzystać każdy dostępny fragment małego mieszkania w sposób, który go nie przytłoczy optycznie.
 5. Wyjdź poza konwencję. Skorzystaj z rozwiązań podwieszanych na suficie, w wysokim mieszkaniu pomyśl o antresoli, a wszelkie wnęki czy mało dostępne miejsca zabuduj i uzupełnij wysuwanymi szafkami na kółkach.

Kolory w małym mieszkaniu – jakie odcienie wybrać, by optycznie powiększyć przestrzeń?

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić małe mieszkanie aby nie było nudne, mamy jedną z najlepszych rad – sięgnij po kolory. A więc – jakie kolory do małego mieszkania? Wybierz przede wszystkim te, które optycznie powiększą przestrzeń, czyli jasne, stonowane, chłodne biele, beże, błękity i szarości. Użyj ich w podstawie, a jeśli masz ochotę na mocniejsze akcenty, zastosuj je wyłącznie w dodatkach, takich jak pojedyncze sprzęty, tekstylia i dekoracje. Te same zasady dotyczą podłóg – jeśli masz taką możliwość, wybierz te jasne, jak najbardziej jednolite, a przy ich montażu zrezygnuj z progów.

Pamiętaj również o tym, że dobrze wybrane i położone kolory do małego mieszkania umożliwią optyczne skorygowanie jego przestrzeni. Wysokie sufity można nieco “obniżyć”, malując szeroki biały pasek wokół ściany. Jeśli masz bardzo wąski pokój, jego krótsze, przeciwległe ściany pomaluj nieco intensywniejszą barwą niż dłuższe. W małych mieszkaniach lepiej rezygnować ze wzorów, szczególnie tych dużych oraz bardzo ozdobnych.

Te same zasady dotyczą mebli – zarówno tych wolnostojących, jak i tych w zabudowie. Unikaj ciężkich i ciemnych, które zdominują i przytłoczą przestrzeń małego mieszkania. Zamiast nich postaw na meble białe bądź w jasnej barwie drewna, które zespolą się z otoczeniem, nadając efekt lekkości.

Zobacz więcej zdjęć aranżacji w kolorze szałwii >> SUBTELNA SZAŁWIA

Aranżacja małego mieszkania – jakie elementy dekoracyjne warto wybrać?

Małe mieszkanie urządzone ze smakiem to przestrzeń nieprzytłoczona dekoracjami – nie ma w nim miejsca na tysiące bibelotów oraz ozdób. Ponieważ jednak dekoracje są często bazą klimatu wnętrza, warto je stosować z rozmysłem – postawić na pojedyncze ozdoby niż zasypywać nimi wnętrze. Podstawowe zasady to spójność, konsekwencja oraz wyważony minimalizm, realizowany w ograniczeniu ilości kolorów, wzorów i rodzajów materiałów.

Wybieraj stoliki i ozdoby wykonane z lekkich, przezroczystych materiałów – szkła lub pleksi. Stawiaj na przejrzystość, która doskonale wpływa na efekt otwartej przestrzeni. Jeśli lubisz obrazy czy grafiki – wybierz pojedyncze i utrzymane w niekrzykliwych kolorach. Powieś zasłony sięgające podłogi, a tekstylia (kotary, poduszki, dywany) utrzymaj w jednolitej kolorystyce. Jeśli kochasz rośliny doniczkowe, wybierz te smukłe i wysokie bądź długie i zwisające – podobnie jak wszystkie pionowe linie optycznie “podwyższą” pomieszczenie.

I wreszcie – nic tak nie zdobi mieszkania, jak dobrze dobrane światło w odpowiednich oprawach oświetleniowych. Choć dobre oświetlenie małego mieszkania to kwestia głównie funkcjonalna, warto ją potraktować dekoracyjnie. Po pierwsze – wybierz kilka małych punktów świetlnych zamiast jednego dużego – rozproszone światło optycznie powiększa przestrzeń. Doskonałym towarzystwem będą dla nich lustra – strategicznie rozmieszczone zbudują efekt dodatkowej przestrzeni.

Zagospodarowanie przestrzeni w małym mieszkaniu – najczęstsze pytania

Na zakończenie – odpowiedzi na najważniejsze pytania, a zarazem kilka praktycznych porad.

 • Jakie są najlepsze meble do małego mieszkania? W niedużym mieszkaniu najlepiej sprawdzą się meble wielofunkcyjne, składane i mobilne. Korzystaj z rozwiązań technicznych, które pozwolą lepiej wykorzystać przestrzeń, łącząc wiele funkcji w jednym pomieszczeniu.
 • Jakimi kolorami najlepiej pomalować małe mieszkanie? Odpowiedź jest oczywista – jasnymi i stonowanymi. Wybieraj biele, beże i jasne szarości oraz korzystaj z efektów optycznych, które możesz wygenerować odpowiednio położonymi barwami.
 • Jakie wybrać drzwi do małego mieszkania? Choć mało popularne, to jednak w małych mieszkaniach niezastąpione to drzwi przesuwne i kasetowe. Uwalniają przestrzeń i pozwalają wykorzystać ją w bardziej funkcjonalny sposób. To rozwiązanie warto wykorzystać również w przypadku dużych szaf i zabudowy meblowej. Rozważ to podczas remontu!
 • Jak urządzić ładny przedpokój z zachowaniem porządku? Oczywiście – zabudowa wykonana na wymiar. Jeśli tylko masz na to przestrzeń w małym mieszkaniu, wykonaj szafy sięgające sufitu, w których możesz przeznaczyć miejsce na siedzisko lub sprzęty gospodarcze.
 • Jak zaaranżować kuchnię w małym mieszkaniu? Najlepszym rozwiązaniem jest salon z aneksem kuchennym – daje dużo swobody, a dzięki pomysłowym rozwiązaniom meblowym działa zdecydowanie na korzyść obu stref funkcjonalnych i całej rodziny!
 • Jakie są najlepsze sposoby na przechowywanie rzeczy w małym mieszkaniu? Po pierwsze – rozmyślnie wykorzystaj każde miejsce, które nadaje się tylko pod zabudowę. Wykonując meble na wymiar wygrasz dodatkowe miejsce tam, gdzie nawet się tego nie podziewasz. Po drugie – naucz się gromadzić wyłącznie to, czego potrzebujesz.
 • Jak zaaranżować małe mieszkanie, aby wydawało się przestronniejsze? Po pierwsze – łącz pomieszczenia. Po drugie – zamiast tradycyjnych ścian wykorzystuj lekkie przepierzenia. Po trzecie – nie zagracaj mieszkania i stosuj jasną, stonowaną kolorystykę.

Zobacz więcej zdjęć tego funkcjonalnego mieszkania o niewielkim metrażu >> PRZYTULNY KWARTET

Pomysły na aranżację mieszkania w bloku – podsumowanie

W projektowaniu i urządzaniu małych mieszkań prym wiodą zasady uniwersalne, które jednak w małej przestrzeni nabierają szczególnego znaczenia. Należą do nich optymalizacja, minimalizm i funkcjonalność, optyka oraz spójność.

Zobacz naszą realizację INDUSTRIALNY KOMFORT

Optymalizacja odpowiada za wybór praktycznych rozwiązań – takich, które ułatwią życie w niedużej przestrzeni, nie przytłaczając jej wnętrza. Nakieruje nas na przemyślane sposoby wykorzystania miejsca, sprytne metody łączenia stref użytkowych czy szukanie sprzętów wielofunkcyjnych. Minimalizm w małym mieszkaniu to podstawowa zasada estetyczna w niedużych mieszkaniach – ogranicza ilość sprzętów, dekoracji, użytych form, barw czy wzorów do starannie wyselekcjonowanego zestawu. Optyka wskaże rozwiązania, które pozwolą wizualnie powiększyć przestrzeń i podnieść sufit, a dzięki temu – stworzyć efekt dużego wnętrza. I wreszcie spójność – odpowiedzialna za uzyskanie efektu przede wszystkim pełnego elegancji, a także – unikatowego szlifu. To sfera, w której warto wykorzystać pomysł na nietypową barwę, materiał czy motyw – powtórzone w różnych elementach wystroju nadadzą mieszkaniu nieszablonowy wygląd warty zapamiętania.

Dysponujesz małym mieszkaniem i planujesz jego remont czy aranżację? Do dyspozycji masz setki pomysłów, a także – wsparcie profesjonalnej pracowni projektowej.

Chcesz dowiedzieć się jak zaaranżować Twoje mieszkanie? Skontaktuj się z naszą pracownią

PROJEKTY
I REALIZACJE
WNĘTRZ

ZACHWYCIŁO CIĘ TO WNĘTRZE?

Porozmawiajmy o tym,
jak ten styl może sprawdzić się w Twoim domu.
WARSZAWA
ul. Niemcewicza 17
02-306 Warszawa
WROCŁAW
ul. Podwale 1a
50-043 Wrocław
TRÓJMIASTO
ul. Heweliusza 22
80-890 Gdańsk
Marka KODO i wszelkie prawa autorskie do materiału zaprezentowanego w serwisie kodo.pl należą do 2CS sp. z o.o.
z siedzibą we Wrocławiu, ul. Podwale 1A, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS pod numerem 0000339183