Komfortowe użytkowanie małego mieszkania – czy to możliwe? Jak najbardziej! Funkcjonalne i przytulne małe mieszkanie to dziś nie problem – w dobie zaawansowanych rozwiązań funkcjonalnych oraz możliwości aranżacyjnych nawet małe wnętrze można urządzić wygodnie i ze smakiem. Dziś dzielimy się sposobami, jak tego dokonać.
Chcesz urządzić funkcjonalne i ładne małe mieszkanie? Planując wykończenie lub remont, miej na uwadze kilka podstawowych zasad, które pomogą ci wybrać rozwiązania adekwatne do posiadanego metrażu oraz Twoich potrzeb, a dodatkowo – optycznie powiększą przestrzeń. Najważniejsze to przemyślana organizacja wnętrza, dobrze dobrane meble do małych wnętrz, wyselekcjonowane dekoracje, a także – nastawione na optyczne powiększenie przestrzeni dobieranie kolorów oraz odpowiednie oświetlenie. To elementy, które, zaprojektowane z rozmysłem, nawet niewielki metraż zmienią w świetny pomysł na małe wnętrze.
Niezależnie od tego, czy mamy małe mieszkanie w bloku lub kamienicy, czy małe mieszkanie na poddaszu, jednym z najpopularniejszych, a jednocześnie najskuteczniejszych rozwiązań aranżacyjnych jest “łączenie” pomieszczeń. Pozwala optycznie powiększyć dostępną przestrzeń i zmaksymalizować jej potencjał. Oczywiście – zastępująca małe pomieszczenia otwarta przestrzeń w małym mieszkaniu sprawdzi się tam, gdzie poprawi jakość życia lokatorów, nie zaburzając ich codziennych czynności.
Najczęściej stosowanym dziś rozwiązaniem jest małe mieszkanie z aneksem kuchennym, włączonym w strefę salonu i zastępującym osobną kuchnię. Tak zorganizowana mała przestrzeń kuchenna umożliwia wspólne spędzanie czasu na co dzień oraz zaangażowanie lokatorów w domowe czynności. Dobrym pomysłem jest również połączony z salonem przedpokój. W mieszkaniach dla par bądź singli dobrze sprawdzi się zastąpienie tradycyjnych ścian lekkimi przepierzeniami szklanymi bądź przesuwnymi – taki sposób na połączenie pomieszczeń pozwala jednocześnie zachować ich integralność oraz przestronność mieszkania.
W małym mieszkaniu z otwartymi pomieszczeniami warto zadbać o jasne wytyczenie granic funkcjonalnych. Jak zrealizować taki podział stref w małym mieszkaniu? Jednym ze sposobów są lekkie przegrody, półścianki, filary konstrukcyjne, innym – wielofunkcyjne meble do małych wnętrz.
Jakie meble do małych mieszkań? Odpowiadamy:
Wielofunkcyjne meble to również doskonały sposób na optymalizację przestrzeni oraz zwiększenie miejsca na przechowywanie w małym mieszkaniu.
Jak urządzić jednocześnie funkcjonalne i nieprzeładowane małe mieszkanie? Jak zapewnić komfortowe użytkowanie małego mieszkania? Oto kilka praktycznych porad od projektantów:
Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić małe mieszkanie aby nie było nudne, mamy jedną z najlepszych rad – sięgnij po kolory. A więc – jakie kolory do małego mieszkania? Wybierz przede wszystkim te, które optycznie powiększą przestrzeń, czyli jasne, stonowane, chłodne biele, beże, błękity i szarości. Użyj ich w podstawie, a jeśli masz ochotę na mocniejsze akcenty, zastosuj je wyłącznie w dodatkach, takich jak pojedyncze sprzęty, tekstylia i dekoracje. Te same zasady dotyczą podłóg – jeśli masz taką możliwość, wybierz te jasne, jak najbardziej jednolite, a przy ich montażu zrezygnuj z progów.
Pamiętaj również o tym, że dobrze wybrane i położone kolory do małego mieszkania umożliwią optyczne skorygowanie jego przestrzeni. Wysokie sufity można nieco “obniżyć”, malując szeroki biały pasek wokół ściany. Jeśli masz bardzo wąski pokój, jego krótsze, przeciwległe ściany pomaluj nieco intensywniejszą barwą niż dłuższe. W małych mieszkaniach lepiej rezygnować ze wzorów, szczególnie tych dużych oraz bardzo ozdobnych.
Te same zasady dotyczą mebli – zarówno tych wolnostojących, jak i tych w zabudowie. Unikaj ciężkich i ciemnych, które zdominują i przytłoczą przestrzeń małego mieszkania. Zamiast nich postaw na meble białe bądź w jasnej barwie drewna, które zespolą się z otoczeniem, nadając efekt lekkości.
Zobacz więcej zdjęć aranżacji w kolorze szałwii >> SUBTELNA SZAŁWIA
Małe mieszkanie urządzone ze smakiem to przestrzeń nieprzytłoczona dekoracjami – nie ma w nim miejsca na tysiące bibelotów oraz ozdób. Ponieważ jednak dekoracje są często bazą klimatu wnętrza, warto je stosować z rozmysłem – postawić na pojedyncze ozdoby niż zasypywać nimi wnętrze. Podstawowe zasady to spójność, konsekwencja oraz wyważony minimalizm, realizowany w ograniczeniu ilości kolorów, wzorów i rodzajów materiałów.
Wybieraj stoliki i ozdoby wykonane z lekkich, przezroczystych materiałów – szkła lub pleksi. Stawiaj na przejrzystość, która doskonale wpływa na efekt otwartej przestrzeni. Jeśli lubisz obrazy czy grafiki – wybierz pojedyncze i utrzymane w niekrzykliwych kolorach. Powieś zasłony sięgające podłogi, a tekstylia (kotary, poduszki, dywany) utrzymaj w jednolitej kolorystyce. Jeśli kochasz rośliny doniczkowe, wybierz te smukłe i wysokie bądź długie i zwisające – podobnie jak wszystkie pionowe linie optycznie “podwyższą” pomieszczenie.
I wreszcie – nic tak nie zdobi mieszkania, jak dobrze dobrane światło w odpowiednich oprawach oświetleniowych. Choć dobre oświetlenie małego mieszkania to kwestia głównie funkcjonalna, warto ją potraktować dekoracyjnie. Po pierwsze – wybierz kilka małych punktów świetlnych zamiast jednego dużego – rozproszone światło optycznie powiększa przestrzeń. Doskonałym towarzystwem będą dla nich lustra – strategicznie rozmieszczone zbudują efekt dodatkowej przestrzeni.
Na zakończenie – odpowiedzi na najważniejsze pytania, a zarazem kilka praktycznych porad.
Zobacz więcej zdjęć tego funkcjonalnego mieszkania o niewielkim metrażu >> PRZYTULNY KWARTET
W projektowaniu i urządzaniu małych mieszkań prym wiodą zasady uniwersalne, które jednak w małej przestrzeni nabierają szczególnego znaczenia. Należą do nich optymalizacja, minimalizm i funkcjonalność, optyka oraz spójność.
Zobacz naszą realizację INDUSTRIALNY KOMFORT
Optymalizacja odpowiada za wybór praktycznych rozwiązań – takich, które ułatwią życie w niedużej przestrzeni, nie przytłaczając jej wnętrza. Nakieruje nas na przemyślane sposoby wykorzystania miejsca, sprytne metody łączenia stref użytkowych czy szukanie sprzętów wielofunkcyjnych. Minimalizm w małym mieszkaniu to podstawowa zasada estetyczna w niedużych mieszkaniach – ogranicza ilość sprzętów, dekoracji, użytych form, barw czy wzorów do starannie wyselekcjonowanego zestawu. Optyka wskaże rozwiązania, które pozwolą wizualnie powiększyć przestrzeń i podnieść sufit, a dzięki temu – stworzyć efekt dużego wnętrza. I wreszcie spójność – odpowiedzialna za uzyskanie efektu przede wszystkim pełnego elegancji, a także – unikatowego szlifu. To sfera, w której warto wykorzystać pomysł na nietypową barwę, materiał czy motyw – powtórzone w różnych elementach wystroju nadadzą mieszkaniu nieszablonowy wygląd warty zapamiętania.
Dysponujesz małym mieszkaniem i planujesz jego remont czy aranżację? Do dyspozycji masz setki pomysłów, a także – wsparcie profesjonalnej pracowni projektowej.
Chcesz dowiedzieć się jak zaaranżować Twoje mieszkanie? Skontaktuj się z naszą pracownią