Co to znaczy styl loftowy? Dlaczego elementy stylu loftowego są dziś tak popularne? Czy istnieje idealny przepis na mieszkanie w stylu loft? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania, prezentując szereg przykładów na to, jak wykorzystać cechy stylu industrialnego w swoim wnętrzu.
Styl loftowy w aranżacji wnętrz po raz pierwszy pojawił się na Manhattanie w Nowym Jorku. Zrodził się w czasach, gdy zmiany gospodarcze spowodowały likwidację wielu firm oraz opuszczenie hal produkcyjnych, które następnie zasiedlali nowi lokatorzy, najczęściej artyści. Moda na lofty w Europie ma już kilkudziesięcioletnią tradycję, choć do Polski dotarła stosunkowo niedawno. Pierwsze mieszkania w stylu loft urządzono w Łodzi, w budynkach po XIX-wiecznej fabryce Karola Scheiblera, nazywanego ówcześnie “królem bawełny”. Mieszkania loft stały się hitem naszych czasów, a wiele osób marzy o tym, by urządzić dla siebie mieszkanie w tym trendzie. Industrialny klimat i styl przemysłowy to określenia, które przewijają się dziś w opisach aranżacji o określonych cechach – dziś je identyfikujemy, a jednocześnie podajemy garść wskazówek dla osób, których celem jest domowa aranżacja w stylu loft.
Czy charakterystyka stylu loftowego w ogóle istnieje? Czy możliwe jest rozpoznawanie stylu loft na pierwszy rzut oka? To pytania, na które trudno odpowiedzieć jednoznacznie, lecz wiemy jedno – są w wystroju wnętrz zabiegi aranżacyjne oraz elementy, które się z tego stylu wywodzą, a tym samym – wprowadzają do mieszkań i domów klimat określany mianem “styl loftowy”.
Jakie elementy stylu mamy na myśli? Wnętrze w stylu loft to przede wszystkim otwarte przestrzenie, z minimalną ilością ścianek działowych i proste formy wyposażenia. Wysokie, przestronne pomieszczenia charakteryzuje oświetlenie jak z fabryki oraz duża ilość światła, dziennego, wpadająca przez wysokie okna. Żeliwne grzejniki oraz surowość materiałów, widoczne stropy i widoczne instalacje – to główne cechy stylu loftowego. Surowy styl loftowy to również cegła i beton na ścianie, duże przeszklenia oraz odsłonięte materiały konstrukcyjne, a także – korespondujące z nimi metalowe akcenty. Kolory w stylu loftowym to przede wszystkim biel, szarości oraz czerń – typowa kolorystyka hal przemysłowych oraz konstrukcji stalowych.
Zastanawiasz się, jaka jest historia i ewolucja stylu loftowego? Czy jest różnica między stylem loftowym a industrialnym? Styl industrialny w aranżacji przestrzeni mieszkalnych rozpowszechnił się w erze masowej adaptacji mieszkaniowej dawnych budynków produkcyjnych czy przemysłowych. Z potrzeby oraz okoliczności związanych z likwidacją starych zakładów powstał trend, który podbił serca projektantów i lokatorów na całym świecie. Określenia “styl loftowy” oraz “industrialny” często stosowane są zamiennie.
De facto istnieją jednak pewne różnice. W największym skrócie – loft oznacza dużą, wysoką i otwartą przestrzeń. Styl industrialny to z kolei surowe aranżacje i kierunek, który wpisuje się w projekt także małego pomieszczenia. Dzięki temu świetnie nadaje się również do mieszkań w blokach i nowoczesnych domów, a wyjątkowo dobrze adaptuje się w budynkach z długą tradycją, ze szczególnym uwzględnieniem miejskich kamienic. Architektoniczny styl industrialny to z kolei surowe ściany budynków, wykonane z nietynkowanej cegły, czy stalowe, przeszklone konstrukcje przypominające budynki hal.
Czy jest jeden przepis na mieszkanie w stylu loft? Jak urządzić mieszkanie w stylu loft? Choć źródłowe cechy, takie jak wysokie sufity czy wysokie okna są często zwyczajnie nieosiągalne, to jednak wciąż mamy do dyspozycji wiele ciekawych opcji koncepcyjnych i materiałowych. Pamiętajmy jednak o najważniejszych zasadach – konsekwencji oraz spójności. Aranżacja w stylu industrialnym nadaje się do wszystkich pomieszczeń, należy jedynie umiejętnie dobrać zastosowane rozwiązania.
Jak urządzić salon w stylu loft? Salon w stylu loftowym to pomieszczenie otwarte, bardzo często połączone w jedną przestrzeń z kuchnią i jadalnią. Warto w nim wykorzystać rozwiązania dekoracyjne takie jak drewniana podłoga, cegła i beton na ścianie, przeszklenia w stalowych ramach, przemysłowe oprawy oświetleniowe, a nawet odsłonięte żarówki i kable. Salon w stylu loftowym kocha minimalizm, polecamy więc wybrać do niego proste meble, wykonane z połączenia metalu i szkła. Całość warto uzupełnić ciepłymi dodatkami – tapicerowaną kanapą i tekstyliami w wybranej kolorystyce.
Styl loftowy w salonie to również kuchnia w stylu loft – najczęściej kuchnia otwarta, mająca formę aneksu połączonego z salonem, w której równie świetnie sprawdzą się powierzchnie ścian z cegły lub betonu. Jeśli marzysz o kuchni loftowej, wybierz zabudowę meblową w kolorze naturalnego drewna, AGD i dodatki z satynowanej, szczotkowanej stali, armaturę w barwie miedzi, dużą ilość zielonych roślin oraz ręcznie tworzoną ceramikę. Świetnie zagrają w kuchni loft stare naczynia czy sprzęty vintage – miedziane dzbanki, żeliwne patelnie czy stylizowane AGD. Plusem aranżacyjnym w kuchni w stylu loft jest fakt, że nie musimy w niej prawie nic ukrywać – stalowe fronty AGD, wentylacja, przewody elektryczne – to wszystko może być widoczne, nie szpeci, będąc atutem wystroju. Oczywiście – z dbałością o estetykę i bezpieczeństwo.
Zobacz więcej zdjęć tego mieszkania w industrialnym stylu >> MIESZKANIE STUDENTA
Łazienka o wnętrzu loftowym to rozwiązanie praktyczne i uniwersalne. W tym przypadku stawiamy na surowy minimalizm i proste materiały w kolorystyce bieli, szarości i czerni. Stylizowane na beton czy cegłę kafelki i terakota to baza, którą dobrze uzupełnią dodatki w stylu loft – biała, sterylna ceramika łazienkowa oraz armatura w barwie czerni, miedzi bądź szczotkowanej stali. Zabudowę meblową najlepiej wykonać z naturalnego drewna, a kabinę prysznicową zabudować szkłem w stalowych ramach. Łazienka w stylu loftowym to również minimalizm dekoracyjny – nawet tekstylia oraz drobne wyposażenie warto wybierać z uwzględnieniem bazowej, stonowanej kolorystyki.
Czy styl loftowy w sypialni to dobry pomysł? Jak najbardziej! To pomieszczenie, w którym klimatycznie zaprezentuje się pojedyncza ceglana ściana, betonowe wezgłowie łóżka, designerskie, stalowe oprawy oświetleniowe, stoliki nocne czy prosta zabudowa meblowa. W takie pomieszczenie świetnie wpiszą się łóżka wykonane z surowego drewna czy stali. Do sypialni w stylu loft warto również wybierać tekstylia z surowych materiałów, a dekoracje ograniczyć do niezbędnego minimum.
Chcesz zobaczyć więcej zdjęć tego wnętrza w industrialnym stylu? Zobacz realizację >> MIESZCZAŃSKI BEAT
Dom w stylu loftowym to świetny pomysł, jednak czy da się urządzić małe mieszkanie w tym stylu? Odpowiadamy – tak, stylistyka industrialna dobrze wygląda również w kawalerce czy małym mieszkaniu, sprzyjając przestronności oraz pozwalając na nieszablonową kreację wnętrza. W małych, ale wysokich mieszkaniach świetnie sprawdzi się z kolei sypialnia na antresoli w stylu loftowym – wykonanej z konstrukcji stalowej i drewna. Szczególną urodą i klimatem charakteryzuje się loftowe mieszkanie na poddaszu, z widoczną konstrukcją stropów, ceglanymi ścianami czy drewnianą podłogą.
Chcesz dowiedzieć się więcej o tej kawalerce z elementami stylu industrialnego? Zobacz naszą realizację >> SCHODAMI DO MARZEŃ
Mieszkania loft to jedno, lecz analizując popularność stylu loftowego nie sposób nie wspomnieć o wnętrzach użytkowych. Tu stylistyka industrialna może nie tylko zagrać estetycznie, lecz również – obniżyć koszty aranżacji. W dużych, często nowych wnętrzach czy pomieszczeniach typu open space świetnie sprawdzą się surowe elementy wykończeniowe, stalowe wyposażenie, szklane ścianki działowe, ciężkie sprzęty oraz proste oprawy oświetleniowe. Minimalizm i surowa stylistyka ułatwiają również codzienne utrzymanie wnętrza w czystości oraz przeprowadzanie rutynowych napraw instalacyjnych czy remontów.
Zobacz wnętrza biur pracowni KODO, w których zastosowaliśmy STYL LOFT >> BIURA W STYLU LOFT
Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu mieszkania w stylu loftowym? Podrzucamy użyteczne inspiracje do stylu loftowego w domu – sprawdź, czy przydadzą się w Twoim wnętrzu!
Czego nie może zabraknąć we wnętrzu loftowym? Jako najistotniejszy wyznacznik stylu można wskazać surowość w aranżacji, widoczną w wyborze materiałów i rozwiązań wykończeniowych. Surowe wnętrza, przestrzeń i minimalizm, a do tego drewno, metal, cegła, beton – to klucze do stylu loftowego, który może wykorzystać niemal każdy z nas.
Czy kolory w stylu loftowym to wyłącznie chłodne odcienie? Raczej tak – kolorystyka takiego wnętrza powinna być jak najbardziej stonowana i uniwersalna. Najlepiej sprawdzają się barwy takie jak czerń i biel oraz odcienie szarości – od ciemnego grafitu, poprzez barwę betonu, aż po jaśniejsze tonacje. Styl industrialny w niezastąpiony sposób wprowadzi do wnętrza jedna ściana utrzymana w stylu naturalnej cegły bądź betonu, nawiązując do mieszkań w budynkach pofabrycznych. Jeśli lubisz mocniejsze akcenty kolorystyczne, wprowadź do wnętrza zdecydowane barwy w formie nowoczesnych grafik, mebli tapicerowanych bądź elementów tekstylnych. Ciepłe kolory w stylu industrialnym nadadzą przestrzeni niepowtarzalny klimat.
Jak umeblować mieszkanie w stylu loft? Prosto i minimalistycznie, lecz przede wszystkim wygodnie! Wybieraj proste sprzęty, utrzymane w naturalnych kolorach bieli, brązów i szarości, a jeśli zależy Ci na wzmocnieniu efektu – sięgnij po konstrukcje z elementami malowanej na czarno stali oraz szkła. Sprzęty drewniane połączone z metalem, a także meble industrialne o konstrukcji pozbawionej zdobień znajdziesz dziś w ofertach niemal każdego producenta mebli oraz w designerskich pracowniach rzemieślniczych.
Spodobał Ci się ten salon w stylu loft? Zobacz całą realizację >> SOFT LOFT Z KOLOREM
Czy oświetlenie do wnętrz loftów może być ciekawe? Choć oświetlenie loftowe to oprawy maksymalnie proste, do dyspozycji masz znacznie więcej niż proste żarówki na kablach. Stalowe i drewniane minimalistyczne oprawy dopasujesz do każdego pomieszczenia, zapewniając im designerski szlif w industrialnym klimacie.
Dodatki do stylu loftowego to obszar, który ograniczamy do minimum, choć nie musimy z niego całkiem rezygnować. Warto skupić się na doborze odpowiednich ozdób naściennych – tu rządzą minimalistyczne grafiki w czarnych lub drewnianych oprawach, a także stalowe konstrukcje półkowe. Rośliny do stylu loftowego to zawsze trafiony pomysł – wybierajmy egzemplarze o dużych liściach, sadzone w betonowych donicach bądź stalowych kwietnikach. Odrębny temat to styl loftowy i tkaniny – tu warto ukierunkować się na wszystko, co naturalne, czyli len, wełnę, skórę czy surowe dywany utrzymane w naturalnej kolorystyce.
Czy w mieszkaniu loftowym jest miejsce na inne trendy? Elementy stylu industrialnego są na tyle uniwersalne, że ich fragmenty znajdziemy również w innych trendach, a także – świetnie je z nimi spasujemy. Stonowana kolorystyka w stylu loftowym z elementami naturalnego drewna to również domena stylu skandynawskiego. Czarne i grafitowe elementy łączone z kamieniem i drewnem oraz designerskie elementy oświetleniowe znajdziemy we wnętrzach w stylu japandi, a surowy wystrój, proste sprzęty i naturalne materiały to wyznacznik nowoczesnego minimalizmu. Cegła lub beton na ścianie to coraz częstszy element mieszkań remontowanych w stylu glamour, a przemysłowe oświetlenie i wyposażenie w stylu vintage to standardowe ozdoby we wnętrzach eklektycznych.
Styl loftowy we wnętrzach ma wiele twarzy – można uczynić go trendem dominującym lub wprowadzić do aranżacji jedynie niektóre charakterystyczne dla niego cechy.
Jak urządziliśmy kawalerkę w stylu loft? Zobacz naszą realizację INDUSTRIALNY KOMFORT
Chcesz dowiedzieć się jak zaaranżować Twoje mieszkanie? Skontaktuj się z naszą pracownią