Home Blog Mieszkanie na wynajem – jak urządzić, by przyciągnąć lokatorów?
Mieszkanie na wynajem – jak urządzić, by przyciągnąć lokatorów?

Mieszkanie na wynajem – jak urządzić, by przyciągnąć lokatorów?

Zakup mieszkania pod wynajem to dziś jedna z najbardziej opłacalnych inwestycji na rynku nieruchomości. Jak urządzić mieszkanie, by uniknąć długiego oczekiwania i znaleźć uczciwego najemcę? Prezentujemy najlepsze praktyki, którymi warto się kierować zarówno przy wyborze, jak i aranżacji mieszkania pod wynajem.

Najlepsze praktyki przy urządzaniu mieszkania na wynajem

Planujesz wynajem mieszkania? Zastanawiasz się, jak sprawnie urządzić mieszkanie przeznaczone pod wynajem? Zebraliśmy najlepsze praktyki, prowadzące do aranżacji lokalu, który wyróżni się na tle wynajmowanych mieszkań.

Przygotowując mieszkanie pod wynajem, pamiętaj o zastosowaniu przyjaznych dla najemców rozwiązań funkcjonalnych oraz uniwersalnej aranżacji. Jeśli chcesz przeprowadzić remont mieszkania pod wynajem, dobrze przemyśl wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Uwzględnij również fakt, że mieszkanie pod wynajem warto urządzić z myślą o potrzebach potencjalnych lokatorów. Zorientuj się w lokalnym rynku wynajmu mieszkań, bo dopasować do niego projekt mieszkania.

Postaraj się o dobre zdjęcia mieszkania – czasami zdjęcia mieszkań zaaranżowanych atrakcyjnie dla potencjalnych lokatorów są bardzo silnym argumentem podczas przeglądania ofert.

Jak sprawić, by inne oferty wynajmu mieszkania nie były konkurencyjne dla Twojej? Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z doradztwa specjalistów – architektów wnętrz oraz projektantów aranżacji, doświadczonych w koncepcjach wykończenia wnętrza mieszkania pod wynajem.

Urządzić mieszkanie zgodnie z planem, czyli etapy prac

Chęć zaoferowania mieszkania przyszłym lokatorom to dopiero początek drogi do stworzenia oferty wynajmu. Najważniejszym krokiem jest zaplanowanie prac związanych z jego aranżacją oraz wyposażeniem – jest to ważne szczególnie w przypadku dużych mieszkań, bardziej pracochłonnych i wymagających wyższej ceny najmu.

A więc – po kolei:

 1. Przygotowując mieszkanie pod wynajem, opisz swojego przyszłego najemcę oraz łączny koszt wynajmu.
 2. Doprecyzuj, czego przyszły najemca będzie szukał wśród ofert najmu i zaplanuj potrzebne funkcjonalności.
 3. Wybierz stylistykę, w jakiej chcesz wykończyć i urządzić mieszkanie.
 4. Przygotuj dopracowany projekt aranżacji wnętrza, uwzględniający standard mieszkania, jaki chcesz osiągnąć. Możesz przy tym skorzystać z porady profesjonalnych architektów wnętrz.
 5. W projekcie mieszkania uwzględnij odpowiednie materiały wykończeniowe.
 6. Zaplanuj zakupy oraz przebieg prac i znajdź sprawdzoną ekipę remontową.

Mieszkanie pod wynajem dla różnych lokatorów

Jak urządzić mieszkanie pod wynajem krótkoterminowy? Czy powinno być inaczej urządzone w pod wynajem długoterminowy? Kim są Twoi potencjalni najemcy? To pytania, na które należy odpowiedzieć już na etapie planowania aranżacji. Dlaczego? Różne terminy najmu oraz różne grupy potencjalnych lokatorów dyktują całkiem odmienne priorytety w aranżacji.

Wynajem długoterminowy trwa zazwyczaj przynajmniej kilka miesięcy i jest modelem wynajmu charakterystycznym dla żyjących w danym mieście, pracujących par, singli czy rodzin z dziećmi. Warto zaoferować im mieszkanie urządzone tak, by tworzyło miejsce przyjazne do codziennego życia i rodzinnych aktywności. Odpowiednia aranżacja mieszkania pod wynajem długoterminowy będzie wykorzystywała uniwersalne rozwiązania estetyczne oraz dawała swoim lokatorom przestrzeń, w której znajdą miejsce na ich własne rzeczy oraz dekoracje. Jeśli masz do dyspozycji dużą przestrzeń, warto urządzić mieszkanie tak, by jedno pomieszczenie pozwalało lokatorom samodzielnie zdecydować o jego funkcji.

Wynajem krótkoterminowy to model wynajmu preferowany przez turystów oraz osoby, które potrzebują miejsca do pracy i odpoczynku podczas wyjazdów biznesowych. W takich mieszkaniach warto puścić aranżacyjne wodze fantazji i postarać się o efekt “wow”, który może zwrócić uwagę potencjalnego najemcy mieszkania, szukającego odskoczni od swojej codziennej przestrzeni. Wynajem mieszkania nieumeblowanego raczej nie wchodzi w grę, należy również wyposażyć je we wszystkie niezbędne sprzęty.

Jak urządzić mieszkanie dla pracowników korporacji, a jak to dla młodej rodziny? Jakie funkcjonalności przewidzieć w mieszkaniu przeznaczonym dla singla, a jakie w tym przygotowanym dla rodziny z dzieckiem? Jedno jest pewne – bez względu na to, czy decydujesz się na wynajem mieszkania singlom czy rodzinom, musisz zadbać o stylową aranżację estetyczną oraz trwałe i funkcjonalne wykończenie wnętrza.

Stylowa aranżacja mieszkania pod wynajem

Jakie kolory ścian wybrać? Jakie dodatki będą najlepszym rozwiązaniem? Wybór stylu aranżacji mieszkania pod wynajem to jedno z podstawowych pytań właścicieli mieszkań inwestycyjnych – dotyczy zarówno nowego mieszkania w stanie deweloperskim, jak i mieszkania z rynku wtórnego..

Większość najemców oczekuje mieszkania urządzonego stylowo i nowocześnie, warto więc ukierunkować się na najnowsze trendy w aranżacji wnętrz, uwzględniające popularne kolory, modne dodatki czy drobne elementy wystroju zgodne z sezonem roku. Dobre praktyki wskazują, by w wyborze kolorów podstawowych – tych na ścianach, podłogach i zabudowie meblowej – kierować swoją uwagę na palety stonowane i w miarę uniwersalne, obejmujące biel, szarości, beże i brązy oraz czerń. Kolorystyka dodatków i tekstyliów może z kolei być swobodniejsza – w wynajmowanych mieszkaniach też powinny pojawić się mocniejsze akcenty, które zbudują ich charakter i atrakcyjność.

Czy wnętrze mieszkania powinno uwzględniać upodobania estetyczne przyszłych lokatorów? Czy powinieneś brać je pod uwagę podczas remontu czy aranżacji mieszkania pod wynajem? Jak najbardziej tak – dlatego przed remontem mieszkania warto zorientować się w tym, co jest modne i uniwersalne, jakie kolory ścian są najbardziej lubiane oraz pozwalają uzupełniać wnętrze o dodatki, którymi dysponuje przyszły najemca. Do najciekawszych trendów, które stanowią pewniaki aranżacyjne, należy dziś nowoczesny minimalizm, styl skandynawski, loftowy czy bardzo lubiany nowy trend japandi. To wnętrza, które zwrócą uwagę osób szukających nowego mieszkania do życia.

Wykończenie i wyposażenie mieszkania pod wynajem

Projektanci wnętrz często spotykają się z pytaniami “Mam mieszkanie i chcę je wynająć – jakie materiały mam wybrać na podłogi? Czy ważna jest jakość komponentów, z których będzie wykonana zabudowa meblowa?” Odpowiadamy zawsze tak samo – w wynajmowanych mieszkaniach warto zadbać o wykończenie, które będzie trwałe i łatwe w utrzymaniu, co niekoniecznie oznacza wysoki koszt remontu. Szukajmy materiałów, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz zabrudzenia – by nie narażać ani siebie, ani lokatorów na dodatkowy łączny koszt wynajmu.

Co się szybciej wynajmie – mieszkanie umeblowane czy puste? Czy lepiej postawić na tańsze meble czy bardziej jakościowe sprzęty? Zdecydowanie lepiej zaoferować mieszkanie umeblowane w podstawowe sprzęty, takie jak zabudowa kuchenna, szafy czy meble w jadali lub kanapa. Wybierając wyposażenie mieszkania szukajmy przede wszystkim sprzętów prostych w formie i maksymalnie funkcjonalnych, spójnych z elementami wykończeniowymi.

Jak przeprowadzić proces wyposażenia mieszkania, by spełniało potrzeby najemcy? Czego szuka w mieszkaniu nowy najemca? Interesuje go nie tylko prezencja wnętrza, lecz również miejsce do przechowywania w szafie wynajmowanego mieszkania, funkcjonalność stref oraz przestrzeń dla własnych aktywności życiowych.

Urządzając lokal na wynajem musisz pamiętać również o odpowiedniej atmosferze, którą zbudujesz dobrze dobranym oświetleniem. Nie bez znaczenia jest dodatkowe wyposażenie mieszkania w postaci naściennych dekoracji, dodatków tekstylnych oraz innych elementów, dzięki którym zbudujesz nieszablonowy klimat wnętrza.

Najczęstsze błędy w urządzaniu mieszkania pod wynajem

Planujesz urządzenie mieszkania na wynajem i chcesz uniknąć podstawowych błędów w jego aranżacji? Warto jeszcze przed remontem zorientować się, jakie decyzje mogą utrudnić wynajem mieszkania lub zdecydować o jego małej atrakcyjności rynkowej. Oto podstawowe z nich:

 1. Błędy w doborze kolorów. Najczęstsze pomyłki to ciemne barwy w małych pomieszczeniach lub stosowanie kolorów zbyt jaskrawych, zbyt monotonnych bądź nie współgrających z kolorami mebli czy dodatków.
 2. Przeładowanie mieszkania meblami i dodatkami. To aspekt, w którym znacznie lepiej jest postawić na klasyczny minimalizm oraz pozostawić miejsce na przedmioty, które wniosą potencjalni najemcy.
 3. Niewłaściwe proporcje w podziale pomieszczeń i ich wyposażeniu. Nikt nie lubi mieszkań, w których metrażowo dominuje korytarz lub obok wielkiego salonu mają ciemną i ciasną kuchnię. Jeśli mamy taką możliwość, przebudujmy przestrzeń, wprowadzając odpowiednie proporcje stref użytkowych.
 4. Podążanie za chwilowymi, szybko przemijającymi trendami. Moda w mieszkaniach też miała zawsze wiele do powiedzenia – niekoniecznie z dobrym skutkiem. Oferta mieszkania potencjalnym lokatorom spodoba się wtedy, gdy jego aranżacja będzie uniwersalna i będzie można ją dostosować do własnych upodobań.
 5. Niewłaściwie dobrane materiały wykończeniowe oraz sprzęty niskiej jakości. To kluczowe aspekty, które może nie wpływają na estetykę oraz pierwsze wrażenie, są jednak bardzo ważne w wymiarze długoterminowym. Te, które łatwo się niszczą, znacznie podwyższą koszt wynajmu, generowany potrzebą częstszych napraw i remontów.

Jak wygląda wnętrze zaaranżowane z myślą o wynajmie? Zobacz naszą realizację SUBTELNA SZAŁWIA

Jak urządzić mieszkanie na wynajem w stylu śródziemnomorskim? Sprawdź wnętrze ŚRÓDZIEMNOMORSKI KLIMAT

Chcesz dowiedzieć się jak zaaranżować Twoje mieszkanie na wynajem? Skontaktuj się z naszą pracownią

PROJEKTY
I REALIZACJE
WNĘTRZ

ZACHWYCIŁO CIĘ TO WNĘTRZE?

Porozmawiajmy o tym,
jak ten styl może sprawdzić się w Twoim domu.
WARSZAWA
ul. Niemcewicza 17
02-306 Warszawa
WROCŁAW
ul. Podwale 1a
50-043 Wrocław
TRÓJMIASTO
ul. Heweliusza 22
80-890 Gdańsk
Marka KODO i wszelkie prawa autorskie do materiału zaprezentowanego w serwisie kodo.pl należą do 2CS sp. z o.o.
z siedzibą we Wrocławiu, ul. Podwale 1A, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS pod numerem 0000339183