Home Blog Jak urządzić mieszkanie, aby zawsze było modne? Uniwersalne i ponadczasowe trendy w aranżacji.
Jak urządzić mieszkanie, aby zawsze było modne? Uniwersalne i ponadczasowe trendy w aranżacji.

Jak urządzić mieszkanie, aby zawsze było modne? Uniwersalne i ponadczasowe trendy w aranżacji.

Specjaliści projektowania wnętrz bardzo często spotykają się dziś z pytaniem – jak stworzyć wnętrza ponadczasowe? Jak w ogromie trendów i inspiracji dotrzeć do celu, czyli modnego wyglądu wnętrza, które będzie atrakcyjne również za pięć czy dziesięć lat? Próbujemy dziś na to pytanie odpowiedzieć, a jednocześnie – pokazać te trendy w aranżacji wnętrz, które mają szansę zyskać miano uniwersalnych.

Czy istnieje coś takiego jak ponadczasowa aranżacja wnętrz i uniwersalny styl we wnętrzach?

Co sprawia, że są wnętrza, które tak samo dobrze prezentują się w chwili realizacji, jak i po kilku czy kilkunastu latach? Albo – że ponadczasowa aranżacja zaprojektowana kilka lat temu dziś całkiem wyszła z mody? I najważniejsze pytanie – czy w ogóle da się stworzyć ponadczasowe wnętrze, bazując na tym, co style wykończenia wnętrz zaoferowały nam do tej pory? Czy możemy przewidzieć najmodniejsze style i na ich podstawie zbudować taką ponadczasową bazę?

Jasna, przytulna sypialnia z elementami drewna

Odpowiadamy – jak najbardziej tak! Planując aranżację mieszkania warto przyjrzeć się temu, co oferują nam najnowsze style wnętrzarskie w różnych dziesięcioleciach oraz wyodrębnić z nich te elementy, które wydają się być w nich obecne zawsze, niezależnie od panujących czasów oraz trendów w modzie czy dekoracjach. Przyjrzyjmy się im bliżej, poszukując wskazówek, które pozwolą nam znaleźć przepis na wnętrza o ponadczasowym charakterze.

Czy da się dzisiaj stworzyć ponadczasowe wnętrza i uniknąć częstych zmian?

Podstawową bolączką osób, które lubią śledzić najnowsze trendy wnętrzarskie są częste zmiany aranżacji wnętrza – czasochłonne oraz związane z dużymi wydatkami, szczególnie jeśli mówimy o bazowych elementach wystroju, takich jak stolarka otworowa, wykończenie łazienki czy większe meble. Jaki stąd wniosek? Wnętrza ponadczasowe muszą bazować na stałych, które pozostaną niezmienne, a modyfikować będziemy jedynie drobniejsze elementy aranżacji, które umożliwiają podążanie tropem najmodniejszych trendów.

Jasna, elegancka, biała kuchnia z elementami ciemnego marmuru

Jak stworzyć ponadczasowe wnętrze bez ciągłych zmian i remontów? Przede wszystkim – są proste zasady dotyczące aranżacji wnętrz, których warto się trzymać w dążeniu do stylizacji, która przetrwa kaprysy czasu. Oto najważniejsze z nich:

Nie sugeruj się nagłą modą. Trendy w modzie czy sztuce pojawiają się nagle i równie nagle znikają, często nie przeżywając nawet roku. Postaw raczej na to, co wydaje się dla aktualnych trendów neutralne – stanowi ich tło bądź bazę.

Trzymaj się stonowanych kolorów. Ponadczasowym kolorem nie jest ten, który akurat jest w modzie, lecz ten, który będzie się zawsze dobrze komponował z barwami, które są dyktowane przez najmodniejsze style wnętrzarskie.

Szanuj jakość, naturę i prostotę. W doborze elementów dekoracji wnętrz trzymaj się wysokojakościowych rozwiązań, naturalnych materiałów oraz prostych form. Łącząc je, tworzymy ponadczasową bazę, które niemal zawsze stanowi gwarancję sukcesu aranżacyjnego.

Ukrywaj elektronikę i inny sprzęt. Sprzęt RTV oraz AGD zazwyczaj jasno pokazuje, z jakich czasów pochodzi – warto go sprytnie kamuflować zabudową.

Czy istnieją ponadczasowe trendy wyposażenia wnętrz?

Czy wnętrza ponadczasowe da się zrealizować w zwyczajnym mieszkaniu? Oczywiście, że tak. Oto kilka sposobów na wnętrza zgodne z duchem czasu i nie tracące swojego uroku wraz z upływem czasu – mamy na to dowody!

Nadmorski klimat w białej eleganckiej kuchni

EklektyzmTo mistrzowski trend w zakresie wyposażenia wnętrz, który swoją ponadczasowość opiera na łączeniu elementów występujących w modnych aranżacjach różnych dekad. Styl, w którym PRL-owski fotel połączony z designerską loftową lampą nie otrzyma żadnych głosów sprzeciwu.

Styl skandynawski i japandiDwa style, bardzo sobie bliskie, które wydają się zawsze podążać za modą. Stonowana, neutralna kolorystyka, naturalne materiały i proste formy to baza, która nigdy nie straci swojej eleganckiej urody.

Styl BohoPonadczasowy styl sprzyjający relaksowi. Ciepły, przytulny, miękki, zbudowany z naturalnych materiałów, surowych struktur, przyjaznych barw. Stonowany w bazie, łatwy do uzupełnienia dodatkami.

Dodatkowa ścianka oddziela strefę wejścia od strefy jadalnej tworząc dodatkową przestrzeń

Styl klasyczny. Warto go docenić. Klasyczna prostota, harmonia, symetria, proporcje oraz oszczędność w dekoracji to cechy, które nigdy nie przestaną się podobać.

Jaki styl wnętrz? Wybór stylu wnętrza: kluczowe czynniki do rozważenia

Ponadczasowe style aranżacji wnętrz budowane są z uniwersalnych elementów – jak wybrać te właściwe? Kluczowym momentem jest skupienie się na tych, które zamierzamy zmieniać jak najrzadziej, a najlepiej nigdy. Spójrzmy na wykorzystywane elementy aranżacji i najwięcej uwagi poświęćmy tym najbardziej stałym, takim jak podłogi, okładziny ścienne, ceramika i terakota czy stolarka otworowa. To sfery, w których warto postawić na prostotę formy oraz stonowaną kolorystykę, którą będziemy mogli uzupełniać kolorami czy modnymi dekoracjami.

Elegancka, ciemna i szlachetna zastawa jadalna

Do tego pakietu warto również dołożyć meble w zabudowie, armaturę, a nawet – oprawy oświetleniowe. Tutaj również bazujmy na prostocie i neutralności, która będzie doskonałą bazą do ewentualnych zmian w drobniejszych elementach wystroju. Proste wnętrza mają największą szansę na zyskanie miana zawsze modnych.

Kolory ziemi, kolory wnętrz – jakie barwy i materiały są zawsze na czasie w aranżacji wnętrz?

Zarówno projektanci, jak i właściciele mieszkań czy domów zadają sobie pytanie – jakie barwy i materiały powinny znaleźć się w wyposażeniu wnętrza, by nie straciło na atrakcyjności wraz z upływem czasu? Odpowiadamy niezmiennie – naturalne materiały i kolory. Doskonałym wyborem są zawsze drewno i kamień oraz ponadczasowe barwy ziemi, takie jak beże, brązy, szarości, komponowane z nieśmiertelną bielą i czernią. Jeśli zapragniemy zmiany, możemy urozmaicić taką przestrzeń modnym kolorem z palety “kolory roku”, pokrywając nim jedną ścianę bądź dorzucając drobne dekoracje w tej barwie.

Przytulna sypialnia łącząca naturalne drewno z surowym betonem

Naturalne materiały mają jeszcze jedną zaletę – są bardzo trwałe, stanowiąc wręcz kwintesencję ponadczasowości. To powód, dla którego wnętrza warto wykańczać z ich zastosowaniem. Drewno różnych gatunków, kamień, ceramika to najlepsze rozwiązania do wnętrz nowoczesnych i klasycznych, odpowiadających wszystkim aktualnym trendom.

Jakie meble będą zawsze modne? Czy istnieje ponadczasowy styl mebli?

Ponadczasowe wnętrza obronią dobrze wybrane meble i sprzęty – jak dokonać ich selekcji z bogatej oferty rynkowej? Styl projektowania ponadczasowych mebli jest zawsze ten sam – są to meble drewniane oraz meble czy zabudowa meblowa o jak najprostszej formie. Gwarancją sukcesu będą proste meble drewniane – wytrzymałe i eleganckie zawsze modne i uniwersalne, zarówno tam, gdzie panuje klasyczny wystrój wnętrz, jak i we wnętrzach eklektycznych, boho, japandi czy tych w stylu glamour.

Drewniana zabudowa szaf oraz wyspy kuchennej

Obserwując wnętrza ponadczasowe i najmodniejsze style wnętrzarskie, dochodzimy do wniosku, że świetnie sprawdzają się meble o miękkiej, giętej linii. Przez ostatnie dziesięciolecia wielką popularnością cieszą się tapicerowane sofy i kanapy, gięte krzesła i fotele, owalne i okrągłe stoły czy lustra. Wykonane z jakościowych, strukturalnych materiałów będą nam towarzyszyć przez lata, stanowiąc tło dla drobniejszych tekstyliów czy dekoracji.

Otwarta, elegancka i jasna przestrzeń, w której światło nadaje klimat

Modne wnętrza sypialni, salonu czy kuchni – jak je zaprojektować ponadczasowo?

Jak stworzyć ponadczasową aranżację salonu, kuchni czy sypialni, a jednocześnie zbudować nieszablonowy i indywidualny charakter wnętrza? W natłoku dostępnych rozwiązań warto skorzystać z możliwości współpracy z profesjonalną pracownią projektową. Umiejętności projektanta wnętrz pozwolą w gąszczu ponadczasowych rozwiązań wybrać te, które najbardziej odpowiadają naszym upodobaniom estetycznym oraz pozwolą się uzupełnić o elementy wyróżniające.

Minimalizm i prostota we wnętrzu, salon połączony z biało czarną kuchnią

Ponadczasowy salon to umiar, ład i harmonia. Pamiętajmy o tym, że pomieszczenie to zawsze będzie najbardziej reprezentatywną częścią naszego domu – jego atrakcyjność będzie kluczowa w odbiorze całego mieszkania. Ponadczasowy salon to przestrzeń, w której inspiracją powinny być klasyczne wnętrza, tworzone z zastosowaniem ponadczasowych elementów dekoracji – stonowane w kolorystyce, oszczędne we wzorach, proste w wyposażeniu. Planując trendy aranżacje kuchni, która przetrwa lata, postawmy przede wszystkim na wysokojakościową, maksymalnie prostą zabudowę meblową w uniwersalnym, trwałym kolorze. Te same zasady stosujmy, wybierając okładziny ścienne czy kafle na podłogę, również w łazience. Sypialnia to przestrzeń prywatna i często zamknięta dla gości, co nie oznacza, że ma pozostać zaniedbana pod względem stylu. Tu również stosujmy zasadę bazowej prostoty, łatwej do uzupełnienia i dekoracji.

Wygodna, przytulna a zarazem elegancka sypialnia, w której światło nadaje klimat i luksus

Zgodne z trendami wnętrza to również pomieszczenia, które przez lata zachowują swoje cechy użytkowe. Ponadczasowa funkcjonalność wnętrza, choć ukryta pod warstwą wizualną, jest nawet ważniejsza niż estetyka – warto mieć na uwadze rozsądne wydzielenie stref funkcjonalnych oraz przyjąć dalekowzroczne spojrzenie na zmiany, które mogą nadejść w przyszłości.

Jak zaprojektować ponadczasowe wnętrze?

Do projektanta wnętrz podchodzę jak do specjalisty, który doradzi mi rozwiązania nie tylko dla mnie najlepsze, ale również takie, które mi się nie znudzą” – to słyszymy nieraz od naszych klientów, którzy chcą zamieszkać we wnętrzach atrakcyjnych, nieszablonowych i trwałych. Ty także masz tę możliwość – stworzyć profesjonalny projekt, w którym zostaną uwzględnione Twoje wymagania, oprawiony w ciekawe kompozycje materiałowo – kolorystyczne, trafiające w Twój gust.

Salon z jadalnią, w której drewno odgrywa główną rolę

Pamiętaj, że wystrój “trendy wnętrza” nie musi być nudny. Planując aranżację wnętrza z biurem projektowym masz pod ręką różne trendy wnętrzarskie oraz szeroki wachlarz możliwości aranżacyjnych, z uwzględnieniem tych mniej oczywistych, takich jak wnętrza monochromatyczne, wnętrza z klimatem pór roku, czy wnętrza zbudowane na motywie wiodącym. Najważniejsza jest spójność – odpowiednio ograna również przetrwa próbę czasu.

Czym charakteryzuje się styl japandi? Sprawdź wpis SPOSÓB NA HARMONIĘ I PRZYTULNOŚĆ WE WNĘTRZACH
Jak stworzyć elegancką oraz w pełni funkcjonalną przestrzeń? Sprawdź realizację wnętrza KODO HARMONIA W TONACJI GREIGE
Jakie meble wybrać do eleganckiej i ponadczasowej przestrzeni? Sprawdź realizację wnętrza KODO ŚWIATŁO NA FORMĘ

PROJEKTY
I REALIZACJE
WNĘTRZ

ZACHWYCIŁO CIĘ TO WNĘTRZE?

Porozmawiajmy o tym,
jak ten styl może sprawdzić się w Twoim domu.
WARSZAWA
ul. Niemcewicza 17
02-306 Warszawa
WROCŁAW
ul. Podwale 1a
50-043 Wrocław
TRÓJMIASTO
ul. Heweliusza 22
80-890 Gdańsk
Marka KODO i wszelkie prawa autorskie do materiału zaprezentowanego w serwisie kodo.pl należą do 2CS sp. z o.o.
z siedzibą we Wrocławiu, ul. Podwale 1A, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS pod numerem 0000339183