Home Blog Modny i wygodny – zagłówek
Modny i wygodny – zagłówek

Modny i wygodny – zagłówek

Komfortowe łóżko to jeden najważniejszych elementów aranżacji sypialni. Ważne są nie tylko jego parametry wypływające na komfort odpoczynku, takie jak wielkość czy rodzaj materaca, lecz również – jego estetyka. Warto zadbać o nią tak, by była spójna z wystrojem pomieszczenia i całego mieszkania.

Projektowanie przestrzeni sypialnej to ten etap planowania wystroju, któremu zazwyczaj poświęcamy sporo uwagi. W końcu to jedno z pomieszczeń, w którym spędzamy dużą część doby, śpimy, odpoczywamy. Jednym z najistotniejszych elementów jej aranżacji jest urządzenie przestrzeni zagłówkowej łóżka. Odpowiedni dobór form i materiałów w tym obszarze – obok dobrze dobranego materaca – realnie wpływa na komfort użytkowania.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli łóżek – możemy wybierać w ofertach gotowych mebli z zagłówkiem zintegrowanym z ramą bądź pozbawionych tego elementu. W doborze odpowiedniego rozwiązania warto wesprzeć się wiedzą i doświadczeniem projektanta wnętrz, który oceni potencjał pomieszczenia i wskaże optymalną zabudowę, pasującą do całości aranżacji.

W ramach możliwości

Decydując się na łóżko pamiętajmy o tym, że obecność zagłówka zintegrowanego z ramą istotnie wpływa na wielkość i formę tego sprzętu, jego ustawność oraz komfort użytkowania. W przypadku wyboru łóżka ze zintegrowanym wezgłowiem należy pamiętać o odpowiedniej wysokości zagłówka. Przyjmuje się, że optymalna wysokość tak skonstruowanego łóżka to około 110 cm – taka wartość pozwala na uzyskanie wygodnego podparcia podczas wypoczynku. Dla niewielkich pomieszczeń lepszym rozwiązaniem będzie wybór ramy pozbawionej tego elementu – mebel bez wystających części można swobodnie dosunąć do ściany, a w efekcie zaoszczędzić niezbędne centymetry.

Brak zagłówka zintegrowanego z łóżkiem nie wyklucza jego obecności w przestrzeni sypialnej. Dostępne rozwiązania i materiały umożliwiają jego instalację na ścianie, gwarantując osiągnięcie analogicznej funkcjonalności. Ciekawą opcją jest również wykonanie łóżka na wymiar, pozwalające zindywidualizować projekt i osiągnąć nieszablonowy efekt estetyczny.

Fantazje nie tylko senne

Wezgłowie łóżka to rozwiązanie jak najbardziej pożądane – czy połączone z meblem, czy też implementowane osobno z jednej strony daje unikatowy komfort w używaniu łóżka, z drugiej – pełni funkcję ochronną dla powierzchni ściany.

Niezbędne w hotelach, w naszych domach coraz częściej przybiera postać zabudowy zintegrowanej z innymi elementami aranżacji – drewnianych bądź tapicerowanych paneli zamontowanych na całej szerokości ściany, konstrukcji meblowych czy elementów ozdobnych. Tak pomyślane zagłówki mogą przybierać różne formy i wielkości – od niewielkich powierzchni równych szerokości łóżka, poprzez większe instalacje obejmujące np. szafki nocne czy oświetlenie, aż po zagłówki w formie ścianek sięgających samego sufitu. Zarówno wielkość wezgłowia, jak i rodzaj czy forma użytych do jego budowy materiałów istotnie wpływają na optykę pomieszczenia, wizualnie je podwyższając lub poszerzając.

Przytulnie, ciepło, stylowo

W sypialni liczy się przede wszystkim komfort – to powód, dla którego większość zagłówków jest tapicerowana. Miękka powierzchnia stanowi zdecydowanie wygodniejsze podparcie niż twarda rama, choć ta również potrafi mieć swój urok i wartość estetyczną. Najczęściej stosowanym w wezgłowiach materiałem jest welur oraz grubsze tkaniny obiciowe, a także skóra. Możliwości form i kolorystyki są praktycznie nieograniczone, choć zdecydowany prym wiodą wśród nich barwy stonowane oraz materiały mniej podatne na zabrudzenia.

Należy pamiętać, że dobór zagłówka, poza praktycznością i wygodą, jest kluczowy również z estetycznego punktu widzenia – zależy od koncepcji samej sypialni oraz pozostałych wnętrz. W pomieszczeniach urządzonych w modnej dziś stonowanej stylistyce japandi sprawdzą się materiały miękkie i zmysłowe, utrzymane w barwach ziemi. W industrialnym otoczeniu możemy z kolei zdecydować się na „twardszy” w stylu zagłówek wykonany z aluminiowej siatki oraz wysokie poduchy. Jeżeli z kolei zależy nam na wyciszeniu wnętrza, doskonałym pomysłem będą tapicerowane panele ścienne o właściwościach akustycznych. Dostępne możliwości techniczne oraz projektowe umożliwiają realizację niemal każdego pomysłu, który wpisze się w jedyną w swoim rodzaju, osobistą aranżację tej maksymalnie prywatnej przestrzeni.

PROJEKTY
I REALIZACJE
WNĘTRZ

ZACHWYCIŁO CIĘ TO WNĘTRZE?

Porozmawiajmy o tym,
jak ten styl może sprawdzić się w Twoim domu.
WARSZAWA
ul. Niemcewicza 17
02-306 Warszawa
WROCŁAW
ul. Podwale 1a
50-043 Wrocław
TRÓJMIASTO
ul. Heweliusza 22
80-890 Gdańsk
Marka KODO i wszelkie prawa autorskie do materiału zaprezentowanego w serwisie kodo.pl należą do 2CS sp. z o.o.
z siedzibą we Wrocławiu, ul. Podwale 1A, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS pod numerem 0000339183