Home Blog Żyć w klimacie boho, czyli jak urządzić wnętrze w stylu bohemian?
Żyć w klimacie boho, czyli jak urządzić wnętrze w stylu bohemian?

Żyć w klimacie boho, czyli jak urządzić wnętrze w stylu bohemian?

Jeden z najpopularniejszych stylów urządzania wnętrz – zdecydowanie klasyczny styl boho – to wielki hit ostatniego dziesięciolecia. Czemu wnętrza boho zawładnęły naszymi sercami? Co nam daje styl boho? Dlaczego jego zwolennicy (i nie tylko) uważają go za najlepszy sposób na przytulne mieszkanie? Poznaj wymagania stylu boho, komplet jego niewątpliwych zalet oraz garść porad, jak aranżacje wnętrz boho powinny wyglądać w praktyce.

jasna sypialnia w stylu boho w kolorach ziemi

Chcesz poznać boho wnętrza?

Swoboda i nonszalancja połączone z pędem do natury – to komplet słów-kluczy, który charakteryzuje wnętrza boho – jeden z najmodniejszych stylów aranżacji, dający się poznać współcześnie we wszystkich niemal dziedzinach sztuki i kultury. Po latach fascynacji minimalistycznym stylem skandynawskim coraz częściej sięgamy po inspiracje kolorystyczne i wzornicze, nie stroniąc od dekoracji i łączenia dodatków z różnych epok i trendów. To właśnie cechy boho eklektycznego stylu etno, którego wyjątkowość przyciąga kolejnych zwolenników.

kuchnia pełna barw z dużą ilością oryginalnych akcentów

Dlaczego warto zaprosić styl boho do swojego wnętrza? Jako jeden z niewielu stylów w aranżacji styl boho znakomicie uwalnia działanie wyobraźni, pozwalając tworzyć wnętrza ze swobodą i uwagą dla ulubionych detali czy pamiątek. W stylu boho znajdziesz wyjątkowość zbudowaną  z cech takich jak: indywidualizm, kreatywność i osobiste akcenty. To one są podstawą przytulnego klimatu oraz nieszablonowej przestrzeni, którą można swobodnie modyfikować i rozbudowywać o nowe elementy. Wystarczy raz zacząć tę przygodę, by obdarzyć wnętrza boho miłością wręcz dozgonną.

Styl bohemian w aranżacji wnętrz – co warto wiedzieć?

Skąd pochodzi styl boho? Dawno przestał być nowinką, jednak historia stylu boho jest już niemal 200-letnia, a definicja stylu boho musi uwzględniać jego korzenie. Nazwa trendu – styl bohemian – pochodzi od słowa „boheme”, odnoszącego się do francuskiej cyganerii artystycznej, manifestującej artystyczną niezależność, a później używanego jako synonim wolności i swobody twórczej. To filozofia, z której styl boho wywodzi swoją naturę. Opisując genezę stylu boho nie należy również zapominać o latach 60-tych i 70-tych XX wieku – kultura dzieci-kwiatów z nurtu hippisowskiego miała ogromny wpływ na ukształtowanie współczesnej wersji stylistyki boho. Dziś mówimy, że jest niczym wspomnienie z podróży – styl boho czerpie bowiem przede wszystkim z inspiracji wielokulturowych, rdzennych etnicznie, hołdując swobodzie, wolności, kochając naturę, rzemiosło i rękodzieło.

Mieszkanie boho to styl życia, a stworzyć styl boho oznacza dążyć ścieżką indywidualnych upodobań i szacunku dla twórczości innych. Czym dziś charakteryzuje się wystrój wnętrz w stylu boho – inspirowany kulturą hipisowską, która ceniła wolność wyrazu, nonkonformizm i bliskość natury?

Naturalne materiały – czego nie może zabraknąć w stylu boho?

Wśród wielu aranżacji wnętrz styl wnętrza boho trudno opisać jednoznacznie – boho to długa opowieść, pełna kolorów, wzorów, form i struktur. Choć na pierwszy rzut oka mieszkania w stylu boho wyglądają jak zbieranina przypadkowych elementów, jednak w przypadku stylu boho jest to przemyślana kompozycja, bazująca na tym, co popularny styl boho stawia na pierwszym planie.

Po pierwsze – kolory i wzory. Styl boho lubi to, co naturalne, a więc w stylu boho doskonale sprawdzą się ciepłe barwy ziemi i drewna – brąz, ochra, ugier – oraz zieleń roślin. Pod względem doboru barw styl boho kojarzy się raz z wypalonym słońcem krajobrazem Afryki, z drugiej – z odcieniami dżungli i trawiastych przestrzeni. Czy miłość stylu boho oznacza, że w kwestii kolorów ogranicza się tylko do beżów oraz brązów? Aranżacje stylu boho mają też w swojej historii zamiłowanie do bardziej żywiołowej kolorystyki w stylu hippie – dominują tu barwy takie jak róże, fiolety, szafiry i oranże, jest to jednak znacznie rzadsza wersja kolorystyczna stylu boho. Miłośnicy stylu boho chętnie sięgają po wzorzyste poduszki, pledy czy dywany, na których królują motywy etniczne oraz zwierzęce. Dodają wnętrzu wyrazistości, jednak należy stosować je z umiarem, bo nie popaść w łatwą w tym przypadku przesadę.

kuchnia w żywiołowej kolorystyce w stylu hippie

Po drugie – materiały. W stylu boho – a także stylu scandi boho – znajdziesz przede wszystkim te, które kojarzą się z naturą oraz te, z których korzystają lokalni rzemieślnicy. W stylu boho idealnie odnajdują się różne, przede wszystkim lokalne gatunki drewna, bambus i wiklina, a także surowe tkaniny – len, juta, płótno, wełna oraz – glina. Ceramika w stylu boho stanowi ważny element dekoracji.

Po trzecie – dodatki. Miłośnicy stylu boho po prostu je kochają, sięgając po inspiracje do etnicznych kultur oraz pracowni lokalnych rzemieślników. W stylu boho dodatki to temat rzeka, którą płyną nieprzebrane inspiracje w obszarze tekstyliów (poduszki, koce i kilimy) i dekoracji (obrazy, świece, kosze, wazony, makramy i łapacze snów). Boho wnętrza powinny również być uzupełnione o rośliny – zarówno żywe, jak i suszone. Głęboka zieleń roślin doniczkowych czy kompozycje z suszonych traw to dekoracje, którymi styl boho łatwo cieszy nas przez cały rok.

Jakie sprzęty uzupełnią aranżację w klimacie boho?

W sferze sprzętów styl boho wnętrza przoduje w meblach drewnianych i wiklinowych – meble wnętrza boho to rattanowe fotele, bambusowe stoliki i kosze. Niepowtarzalny urok stylu boho zdecydowanie podbijają sprzęty stare, nawet te nieodnowione – coś, co dla innych jest skazą, w klimacie boho zostanie nad wyraz docenione. Nonszalancki styl w aranżacjach boho to również sposób na połączenie sprzętów “z różnych części świata” – to klimat, w którym wspólny język znajdą wiklinowy fotel odziedziczony po babci, kilim z Bałkanów oraz designerska sofa obita strukturalną tkaniną.

Wielu znawców stylu boho łączy go z odpowiednim oświetleniem. Zalecają takie oświetlenie wnętrz boho, które nie tylko podkreśli niepowtarzalny urok ciepłego wnętrza, lecz również – wydobędzie wdzięk naturalnych struktur i form. Styl boho sięga przede wszystkim po abażury plecione z naturalnych materiałów, tkanionowe oprawy, a przede wszystkim – źródła światła o ciepłej barwie i rozproszonym charakterze.

Chic-boho albo scandi boho? – czemu nie!

Styl wnętrza boho zachwyca w wystroju wnętrz nieszablonowymi elementami, które doskonale korespondują z innymi trendami. Przemycić styl boho można do różnych aranżacji, szczególną popularnością cieszą się jednak wnętrza scandi boho. Kuchnia, łazienka w stylu scandi boho czy salon scandi boho to nieszablonowy sposób na połączenie współczesnego minimalizmu z naturalnym, ciepłym zdobnictwem. Dekoracje boho warto wprowadzać również we wnętrzach skandynawskich – doskonale komponują się z ich barwami bazowymi – bielą, szarością i drewnem.

łazienka z elementami boho we wnętrzu w stylu skandynawskim

Przemycić styl boho, czyli jak zacząć urządzanie boho wnętrza?

Zróbmy małe podsumowanie – styl boho opiera się na tym, co pochodzi z natury i lokalnej kultury. Wykorzystuje łatwo dostępne meble oraz dodatki, które wraz z rozwojem trendu stają się coraz bardziej popularne i urozmaicone. Styl boho charakteryzuje się naturalnością i swobodą – takie też powinny być początki przygody z tym trendem w aranżacji.

Jak przemycić styl boho w kuchni? Jeśli szukasz porad, jak zacząć urządzanie boho wnętrza, skorzystaj z najprostszych sposobów. Warto sięgnąć po oryginalne dodatki czy akcenty etniczne w ceramice – w ten sposób łatwo stworzyć odmiany trendu w stylu scandi czy chic. Jeśli jednak chcesz, by stał się dopracowanym stylem dominującym, zwróć się po poradę do architekta wnętrz, który zapanuje nad całością – od bazy kolorystycznej ścian aż po najmniejsze detale. Styl mieszkania boho to przygoda długoletnia – w tworzeniu wnętrza boho zmieniać dekoracje i dodawać nowe elementy można praktycznie bez końca.

Styl życia w klimacie boho?

Czy boho to tylko wygląd? Styl boho wykroczył już dawno poza aspekty typowo artystyczne, stając się niemal filozofią. Podstawy stylu boho odzwierciedlają miłość do natury – to ona kształtuje styl boho triumfalnie grając w nim główną rolę. We wnętrzach boho królują więc przedmioty, które stanowią świadectwo świadomego użytkowania. Zamiast masowych sprzętów styl boho raczej preferuje wspieranie rzemieślników i rękodzielników, a także – namawia do własnej twórczości, bez problemu akceptując każdą jej niedoskonałość. Czy styl bohemian wspiera kreatywność? W stylu boho niepowtarzalny jest zarówno obraz artysty, jak jak i nasze własne próby malarskie czy inne podejścia dekoracyjne. Do stylu boho pasują zdjęcia i pamiątki z podróży – daje nam szanse do ich ekspozycji i cieszenia się nimi na co dzień.

Wnętrza w klimacie boho – jak utrzymać porządek?

Jak przechowywać drobiazgi we wnętrzach? Jak zaaranżować styl boho w świecie przechowywania? W stylu boho wręcz nie ma z tym problemu, dysponując bogactwem dodatków, które można wykorzystać do magazynowania zarówno większych przedmiotów, jak i drobiazgów. Podstawową zasadą jest równowaga boho harmonia pomiędzy estetyką a praktycznością aranżacji.

Miejsca do przechowywania we wnętrzach w stylu boho powinny być tworzone rozmyślnie i z umiarem, by nie przeładować przestrzeni drobiazgami, wśród których trudno będzie utrzymać porządek. Minimalistyczne zabudowy uzupełnione koszami i pojemnikami z wikliny to najlepszy sposób na udaną organizację.

Wnętrze w stylu skandynawskim – Sprawdź realizację ESENCJA ZMYSŁOWOŚCI
Jak w ciekawy sposób wykorzystać drewno w kuchni? Sprawdź realizację ORGANICZNE KSZTAŁTY
Modna łazienka w kolorach ziemi? Sprawdź realizację MIESZCZAŃSKI BEAT

PROJEKTY
I REALIZACJE
WNĘTRZ

ZACHWYCIŁO CIĘ TO WNĘTRZE?

Porozmawiajmy o tym,
jak ten styl może sprawdzić się w Twoim domu.
WARSZAWA
ul. Niemcewicza 17
02-306 Warszawa
WROCŁAW
ul. Podwale 1a
50-043 Wrocław
TRÓJMIASTO
ul. Heweliusza 22
80-890 Gdańsk
Marka KODO i wszelkie prawa autorskie do materiału zaprezentowanego w serwisie kodo.pl należą do 2CS sp. z o.o.
z siedzibą we Wrocławiu, ul. Podwale 1A, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS pod numerem 0000339183