Dlaczego na styl vintage decyduje się coraz więcej Polaków?
Rok 2023 nabrał już solidnego rozpędu. W oczekiwaniu na wiosnę robimy krótkie podsumowanie tego, co we wnętrzarskiej stylistyce będzie w najbliższych miesiącach modne. Który styl zajmie topowe miejsce na podium tegorocznych aranżacji? My z dużą dozą pewności stawiamy na lata siedemdziesiąte!
Dlaczego na styl vintage decyduje się coraz więcej Polaków? Czy elementy retro sprawdzą się w różnych stylach wnętrz? Jakie dodatki do wnętrz w stylu retro wybrać? Które aranżacje wnętrz KODO wpisują się w ten trend? Tego dowiecie się z tego wpisu.
Wśród aktualnych trendów w aranżacji wnętrz prym wiodą: dekometria, czyli bazujący na łukach i obłościach eklektyzm formalny, a także – zdecydowane akcenty kolorystyczne w klimacie Viva Magenta – barwie roku 2023 wg Pantone. Jest jednak wyjątkowy oraz inspirujący kierunek, któremu warto poświęcić szczególną uwagę. Styl lat siedemdziesiątych wraca do gry!
Lata te opisywane są – i wciąż pamiętane – jako dekada nader żywiołowa i barwna, czas rewolucyjnych osiągnięć, wynalazków i trendów. Skąd sentymentalne powroty do wnętrz retro w ostatnich latach? Różnorodność i lekkość form oraz inspirująca, bogata kolorystyka stanowią przeciwwagę dla wielu lat stonowanej, minimalistycznej stylistyki nowoczesnych wnętrz i mebli, wprowadzając energetyczny element odwagi do aranżacji naszych domów i mieszkań. Niosą ze sobą ponadczasowy szyk, budowany nieprzemijającym urokiem wnętrz retro.
Jak uzyskać niebanalny efekt w swoim wnętrzu i wyeksponować styl retro? Kluczem są nietuzinkowe połączenia. Stylistyka lat 70. często przypomina aranżacje eklektyczne – wiele w niej nietypowych zestawień, budowanych z form sprzętów i dekoracji, kolorów, wzorów i struktur.
Wśród mebli z lat 70. wskazać można kilka klasyków designu , które potrafią „zrobić” klimat w retro aranżacji. Królują wśród nich meble w barwie ciemnego drewna, wykończone w połysku, szerokie, kanciaste, lakierowane meblościanki, ławy i komody. Obok nich – sprzęty wykonane z tworzywa, lekkie, przestrzenne, o nietypowych kształtach i kolorach; tapicerowane krzesła obrotowe, fotele i masywne kanapy czy komplety wypoczynkowe. Jest wśród nich kilka kultowych modeli – krzesło grzybek, krzesła patyczaki z oparciami z pionowych szczebelków, lekki i zgrabny fotel Chierowskiego czy fotel Lisek , sofa amerykanka – to absolutne gwiazdy wnętrz z lat siedemdziesiątych, które dziś stanowią prawdziwe obiekty pożądania jako klasyki stylu PRL vintage.
Obok mebli, w świecie form z tamtych lat znajdziemy również nieszablonowe oświetlenie – lampy najczęściej wykonane z tworzyw sztucznych, kształtem przypominające latające spodki, klosze wykonane z przydymionego szkła, korespondujące z pokrewnymi smukłymi wazonami czy pękatymi misami.
Jakie rozwiązania zastosować we wnętrzu, aby wyeksponować styl retro? Stylistyka lat 70. to powrót do nostalgicznych materiałów – skaju, weluru, ciemnego drewna, dymionego szkła czy kamienia. Bywają ciężkie, lecz tej wagi odejmują im odważne kolory – klucz do udanego wnętrza w stylu retro.
Jak to działa? Styl lat 70. z koloru czyni dominantę, nie bojąc się łączenia go z fakturą. Wybiera wśród nich dwojako. Raz są to ciepłe barwy – nostalgiczne brązy, stonowane żółcienie, zgaszone zielenie oraz bordo, innym razem – odważne kolory łączone na zasadach color blocking. Mocne barwy najczęściej sprawdzają się na meblach tapicerowanych czy sprzętach z tworzyw – musztardowa kanapa, butelkowo zielone fotele, czerwone krzesła to widok często spotykany we wnętrzach stylizowanych w klimacie vintage. Zasada jest jedna – im bardziej wyraziste i odważne zestawienia, tym lepiej.
Jakie wzory wybrać do wnętrz w styl u retro? Inspiracje latami 70. dają również efekt w postaci motywów we wnętrzach. Psychodeliczne tapety i dzieła sztuki, geometryczne grafiki, florystyczne ornamenty rozkwitające na ścianach, tekstyliach i dekoracjach, nawiązują do trendu flower power, przejawiającego się w wielu dziedzinach sztuki oraz aspektach codzienności. Towarzyszą mu akcenty rodem ze stylu disco w starym stylu – neony, połyskujące dodatki i chromowane akcenty w postaci metalicznych uchwytów, nóżek czy dekoracji. Hot motywem we wnętrzach tego typu są również wzory zwierzęce – dywaniki i poduszki w cętki czy zeberkę świetnie wkomponują się w klimat wnętrz sprzed pięćdziesięciu lat.
Jak łączyć ze sobą elementy posiadające cechy stylu retro? Najważniejszą zasadą w kreacji współczesnego wnętrza w stylu lat 70. jest umiar i konsekwencja. Nie chodzi o to, by połączyć wszystkie elementy charakterystyczne dla tego stylu, lecz wybrać kilka kluczowych w odpowiednim zestawieniu form, wzorów i kolorów. Współczesne wzornictwo oferuje wiele modeli sprzętów czy dekoracji wzorowanych na tej stylistyce, lecz łagodniejszych w formie i wyrazie, a przez to – łatwiejszych do ogrania i bardziej ponadczasowych.
Lubisz wnętrza vintage? Sprawdź realizację wnętrza KODO KONSEKWENCJA ZASKOCZEŃ
Jak została urządzona kuchnia vintage we wnętrzach KODO? Sprawdź realizację wnętrza KODO NOWA HISTORIA.
Połączenie stylu retro z nowoczesnym – jak to zrobić? Sprawdź realizację POP-ARTYSTYCZNA DUSZA