Dobór kolorów to jeden z ważniejszych etapów projektowania aranżacji. Tylko z pozoru wydaje się łatwy – w rzeczywistości wymaga odpowiednich dawek wiedzy, doświadczenia, ostrożności i odwagi. Istnieją jednak sprawdzone duety barw, które świetnie czują się w swoim towarzystwie – prezentujemy je na wybranych realizacjach naszej pracowni.
Tworząc zestawienia kolorystyczne do wystroju warto się zastanowić, jaki efekt chcemy osiągnąć. Wybór określonych barw to w końcu jeden z najlepszych sposobów na świadomą budowę sposobu postrzegania wnętrza oraz jego wpływu na samopoczucie lokatorów. Odpowiednie kompozycje mogą wpłynąć na wrażenie przestronności czy przytulności, mają również nieocenioną moc budowania estetyki wnętrza w zgodzie z upodobaniami lokatorów. Nasze duety to trzy sprawdzone przykłady par kolorystycznych do wnętrz o różnym stylu aranżacji.
Butelkowa zieleń – bardzo wszechstronna i ponadczasowa – w ostatniej dekadzie zyskała dużą popularność w aranżacji wnętrz. W połączeniu ze złotem tworzy kompozycję, którą warto wybrać tam, gdzie chcemy osiągnąć elegancki efekt, przywodzący klimat bogatych rezydencji. Połączenie to sprawdzi się w wystrojach minimalistycznych i bogatszych klasycznych, zarówno w dużym salonie domu jednorodzinnego, jak i w małej sypialni mieszkania w bloku. Zieleń doskonale nadaje się na wybrane ściany, fronty szaf i meble tapicerowane, złoto oraz pokrewne mu odcienie miedzi to barwa armatury, oświetlenia, drobnych elementów mebli oraz dodatków. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku przemyślany dobór stylistyczny wyposażenia, zachowanie odpowiednich proporcji oraz konsekwentne prowadzenie duetu przez różne pomieszczenia.
Są jak yin i yang – przeciwne i uzupełniające się siły, które w aranżacji od lat są praktycznie nie do pobicia. Trudno spotkać inny, równie wyrafinowany, elegancki, a jednocześnie porównywalnie uniwersalny i ponadczasowy duet barw, który sprawdzi się w niemal każdej stylistyce. Stonowane połączenie pozwala zaszaleć z formami i wzorami, zabawić się motywami, a także – zestawić je z innymi, naturalnymi materiałami, takimi jak kamień czy strukturalne tkaniny. Konieczne jest jednak w tym przypadku wyczucie odpowiednich proporcji pomiędzy barwami, dostosowanie ich ilości oraz układu do klimatu stylizowanego wnętrza, a także – odpowiedni dobór form sprzętów i wyposażenia. Duet czerni i bieli stanowi również doskonałe tło dla innych kolorów, które można umieszczać w tej monochromatycznej przestrzeni w postaci pojedynczych mebli czy dekoracji.
Powstałe na bazie stylistyki skandynawskiej połączenie szarości z błękitem to duet stosunkowo świeży, jednak zyskujący sobie wielu zwolenników, szczególnie wśród posiadaczy niedużych mieszkań. Kojarzące się z wodą i kamieniem kolory kreują wnętrze przestronne i świeże, niepozbawione jednak przytulności. Obie barwy, wybierane zarówno na ściany, meble, jak i drobne elementy wyposażenia, mają mnóstwo odcieni, co daje szereg możliwości w kreowaniu klimatu zgodnego z przeznaczeniem poszczególnych pomieszczeń.
Niezależnie od tego, czy jest to duet delikatnej szarości i jasnego błękitu, czy też zdecydowanego grafitu z mocnym turkusem, świetnie komponuje się z białą bazą oraz ciepłymi barwami drewna czy innych naturalnych materiałów. Kreują przestrzeń o atmosferze wspomnienia z wakacji, z chłodnym powiewem wiatru i dotykiem fal.