Home Blog Projektujemy pokój dla dziecka
Projektujemy pokój dla dziecka

Projektujemy pokój dla dziecka

Współczesne trendy w aranżacji wnętrz, kierujące się połączeniem unikatowej funkcjonalności z niebanalną estetyką, coraz częściej zwracają uwagę również na najmłodszych lokatorów. W obliczu szerokiej gamy dostępnych rozwiązań i artykułów do pokoju dziecięcego warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które należy uwzględnić podczas planowania pokoju dla malucha.

Najważniejszą zasadą, która powinna przyświecać zarówno projektantom wnętrz, jak i rodzicom, jest samopoczucie małego człowieka. Dziecko ma się w swoim pokoju czuć po prostu dobrze, bezpiecznie i wygodnie – to finalne cechy wnętrza pokoju dziecięcego, o których należy pamiętać zarówno przy doborze sprzętów, jak i estetyki pomieszczenia. Warto zwrócić uwagę także na to, że nie tylko nastolatek, ale już kilkuletnie dziecko ma swoje ulubione kolory czy aktywności i potrafi być bardzo stanowczym decydentem w zakresie wyglądu czy urządzenia własnej przestrzeni.

Funkcjonalność na wiele lat

Rozpoczynając proces projektowania wnętrza na pewno warto kierować się aktualnym wiekiem dziecka, jednak podejść do tego wyzwania na tyle elastycznie, by wystrój pomieszczenia – estetyka i wyposażenie – nie stracił na aktualności przez kilka lat. Warto je wybierać tak, by pomieszczenie było maksymalnie uniwersalne, co oznacza możliwość wprowadzania prostych zmian w celu dopasowania otoczenia do etapu rozwojowego malucha, a później nastolatka.

Planując poszczególne strefy – miejsce do spania, nauki czy zabawy – należy przewidzieć na nie tyle przestrzeni, by bez problemu pomieściły większe łóżko czy biurko. Na rynku dostępnych jest wiele przemyślanych rozwiązań meblowych – regulowane łóżka, krzesła i biurka, szafy  w zabudowie – odpowiednio dobrane posłużą lokatorowi pokoju przez wiele lat. Już w przypadku najmłodszych maluchów można zorganizować przestronne miejsca do przechowywania ubranek czy zabawek, które pomieszczą również rzeczy większego dziecka. Podobnie jest z estetyką – kolorami ścian, dywanów, mebli, tekstyliów, a także rozmieszczeniem i formą oświetlenia – na równi ze sprzętami powinny być w miarę uniwersalne i dopasowane do charakteru poszczególnych stref funkcjonalnych.    

Bezpieczeństwo jako priorytet

O bezpieczeństwie pokoju dziecięcego warto pomyśleć jeszcze zanim dziecko się w nim pojawi, a już na pewno – w chwili, w której zaczyna raczkować i eksplorować przestrzeń na wszystkie dostępne sposoby. Czynności, które pozwolą uniknąć często groźnych wypadków, dotyczą jednak nie tylko tego jednego pomieszczenia, lecz również całego domu czy mieszkania oraz wszystkich obecnych w nim sprzętów.

Meble warto przymocować do ścian. Okna należy zabezpieczyć przed samodzielnym otwarciem na szerokość większą niż kilka centymetrów, a drzwi – przed nagłym zatrzaśnięciem. Do pokoju dziecięcego warto wybrać niższe łóżeczko, a także umieścić wszystkie zabawki w zasięgu ręki dziecka. Na podłogę wybieramy materiał, który nie jest śliski, a dywany zabezpieczamy przed niespodziewanym przesuwaniem.

Estetyka równie ważna

Funkcjonalność i bezpieczeństwo są w pokoju dziecięcym najważniejsze, nie sposób jednak pominąć w jego projektowaniu aspektów związanych z estetyką. W KODO dbamy o spójność wzorniczą wystroju pokoju dziecięcego z pozostałymi pomieszczeniami domu czy mieszkania. Często odchodzimy także od ustalonego zwyczajem powiązania płci z kolorystyką. Jako podstawę wybieramy jasne i stonowane kolory, a energię wprowadzamy w strefie nauki czy zabawy, stosując barwy i wzory korespondujące z tymi użytymi w całym domu.

Meble powinny cechować się prostą formą, bezpieczeństwem, wytrzymałością i funkcjonalnością, która posłuży dziecku przez wiele lat. Przy wyborze sprzętów zwracamy uwagę na typ, jakość i pochodzenie materiałów – stawiamy na naturalne i przyjemne w dotyku.

Lampy dobieramy tak, by jak najlepiej oświetlić poszczególne strefy funkcjonalne i nadać im nastrój odpowiadający podejmowanej aktywności. Ostatnimi szlifami w urządzaniu pokoju dla dziecka są zawsze drobiazgi – tekstylia, zabawki, dekoracje. Pościel, tapeta na fragmencie ściany, obrazki i plakaty to tylko niektóre z możliwości, jakie mamy do dyspozycji na finiszu urządzania pokoju dziecięcego.

PROJEKTY
I REALIZACJE
WNĘTRZ

ZACHWYCIŁO CIĘ TO WNĘTRZE?

Porozmawiajmy o tym,
jak ten styl może sprawdzić się w Twoim domu.
WARSZAWA
ul. Niemcewicza 17
02-306 Warszawa
WROCŁAW
ul. Podwale 1a
50-043 Wrocław
TRÓJMIASTO
ul. Heweliusza 22
80-890 Gdańsk
Marka KODO i wszelkie prawa autorskie do materiału zaprezentowanego w serwisie kodo.pl należą do 2CS sp. z o.o.
z siedzibą we Wrocławiu, ul. Podwale 1A, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS pod numerem 0000339183