Współczesne trendy w aranżacji wnętrz, kierujące się połączeniem unikatowej funkcjonalności z niebanalną estetyką, coraz częściej zwracają uwagę również na najmłodszych lokatorów. W obliczu szerokiej gamy dostępnych rozwiązań i artykułów do pokoju dziecięcego warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które należy uwzględnić podczas planowania pokoju dla malucha.
Najważniejszą zasadą, która powinna przyświecać zarówno projektantom wnętrz, jak i rodzicom, jest samopoczucie małego człowieka. Dziecko ma się w swoim pokoju czuć po prostu dobrze, bezpiecznie i wygodnie – to finalne cechy wnętrza pokoju dziecięcego, o których należy pamiętać zarówno przy doborze sprzętów, jak i estetyki pomieszczenia. Warto zwrócić uwagę także na to, że nie tylko nastolatek, ale już kilkuletnie dziecko ma swoje ulubione kolory czy aktywności i potrafi być bardzo stanowczym decydentem w zakresie wyglądu czy urządzenia własnej przestrzeni.
Rozpoczynając proces projektowania wnętrza na pewno warto kierować się aktualnym wiekiem dziecka, jednak podejść do tego wyzwania na tyle elastycznie, by wystrój pomieszczenia – estetyka i wyposażenie – nie stracił na aktualności przez kilka lat. Warto je wybierać tak, by pomieszczenie było maksymalnie uniwersalne, co oznacza możliwość wprowadzania prostych zmian w celu dopasowania otoczenia do etapu rozwojowego malucha, a później nastolatka.
Planując poszczególne strefy – miejsce do spania, nauki czy zabawy – należy przewidzieć na nie tyle przestrzeni, by bez problemu pomieściły większe łóżko czy biurko. Na rynku dostępnych jest wiele przemyślanych rozwiązań meblowych – regulowane łóżka, krzesła i biurka, szafy w zabudowie – odpowiednio dobrane posłużą lokatorowi pokoju przez wiele lat. Już w przypadku najmłodszych maluchów można zorganizować przestronne miejsca do przechowywania ubranek czy zabawek, które pomieszczą również rzeczy większego dziecka. Podobnie jest z estetyką – kolorami ścian, dywanów, mebli, tekstyliów, a także rozmieszczeniem i formą oświetlenia – na równi ze sprzętami powinny być w miarę uniwersalne i dopasowane do charakteru poszczególnych stref funkcjonalnych.
O bezpieczeństwie pokoju dziecięcego warto pomyśleć jeszcze zanim dziecko się w nim pojawi, a już na pewno – w chwili, w której zaczyna raczkować i eksplorować przestrzeń na wszystkie dostępne sposoby. Czynności, które pozwolą uniknąć często groźnych wypadków, dotyczą jednak nie tylko tego jednego pomieszczenia, lecz również całego domu czy mieszkania oraz wszystkich obecnych w nim sprzętów.
Meble warto przymocować do ścian. Okna należy zabezpieczyć przed samodzielnym otwarciem na szerokość większą niż kilka centymetrów, a drzwi – przed nagłym zatrzaśnięciem. Do pokoju dziecięcego warto wybrać niższe łóżeczko, a także umieścić wszystkie zabawki w zasięgu ręki dziecka. Na podłogę wybieramy materiał, który nie jest śliski, a dywany zabezpieczamy przed niespodziewanym przesuwaniem.
Funkcjonalność i bezpieczeństwo są w pokoju dziecięcym najważniejsze, nie sposób jednak pominąć w jego projektowaniu aspektów związanych z estetyką. W KODO dbamy o spójność wzorniczą wystroju pokoju dziecięcego z pozostałymi pomieszczeniami domu czy mieszkania. Często odchodzimy także od ustalonego zwyczajem powiązania płci z kolorystyką. Jako podstawę wybieramy jasne i stonowane kolory, a energię wprowadzamy w strefie nauki czy zabawy, stosując barwy i wzory korespondujące z tymi użytymi w całym domu.
Meble powinny cechować się prostą formą, bezpieczeństwem, wytrzymałością i funkcjonalnością, która posłuży dziecku przez wiele lat. Przy wyborze sprzętów zwracamy uwagę na typ, jakość i pochodzenie materiałów – stawiamy na naturalne i przyjemne w dotyku.
Lampy dobieramy tak, by jak najlepiej oświetlić poszczególne strefy funkcjonalne i nadać im nastrój odpowiadający podejmowanej aktywności. Ostatnimi szlifami w urządzaniu pokoju dla dziecka są zawsze drobiazgi – tekstylia, zabawki, dekoracje. Pościel, tapeta na fragmencie ściany, obrazki i plakaty to tylko niektóre z możliwości, jakie mamy do dyspozycji na finiszu urządzania pokoju dziecięcego.