Home Blog Wnętrza Przytulne wnętrze – jak je urządzić w nowym i remontowanym mieszkaniu?
Przytulne wnętrze – jak je urządzić w nowym i remontowanym mieszkaniu?

Przytulne wnętrze – jak je urządzić w nowym i remontowanym mieszkaniu?

Kto nie marzy o tym, by mieć przytulne mieszkanie? Choć znamy wielu zwolenników wystroju minimalistycznego i chłodnego, to jednak większość z nas szuka sposobów na przytulne nowoczesne wnętrze. Jeśli więc kupujesz mieszkanie, planujesz jego remont lub metamorfozę i chcesz zakończyć prace przytulnie urządzonym wnętrzem, przeczytaj nasz poradnik. Przygotowaliśmy również kilka odpowiedzi na nietypowe pytania, a jeśli nadal masz wątpliwości – zwróć się po poradę do specjalisty projektowania wnętrz KODO.

Ciepłe wnętrza – co je łączy?

Czy przytulne wnętrze można uznać za odrębny styl wnętrzarski? Co tak naprawdę stanowi o charakterze przestrzeni, które możemy nazwać ciepłym i klimatycznym, przytulnie urządzonym wnętrzem? I wreszcie – jak zaaranżować przytulne wnętrza w nowym mieszkaniu lub wprowadzić je do tego już urządzonego?

Zanim zaczniemy omawiać sprawdzone sposoby na ciepłe wnętrze, spróbujmy przede wszystkim odpowiedzieć na podstawowe pytanie – czym jest przytulne wnętrze? “Przytulność”, bardzo blisko spokrewniona ze skandynawskim “hygge”, tak naprawdę jest bardzo indywidualnym odczuciem. Z pewnością generuje je wnętrze przyjemne w odbiorze, kameralne i ciepłe, które w domowniku wzbudzi uczucie bezpieczeństwa, otulenia i miękkości. Warto jednak pamiętać, że nadać wnętrzu przytulność mogą nie tylko elementy aranżacji, lecz również – widok za oknem czy dostęp do naturalnego światła.

Świadomość efektów, jakie wnoszą do naszych wnętrz poszczególne elementy aranżacji, pozwala nie tylko widzieć rezultat, lecz również wiedzieć, jak do tego rezultatu doprowadzić z zastosowaniem materiałów oraz usług dostępnych na rynku. Poza wiedzą i tzw. “wyczuciem”, w puli narzędzi, które pomagają stworzyć przytulne wnętrze, są również biura projektowe. Warto z nich skorzystać na ścieżce świadomego projektowania wnętrz.

Przytulny salon i nie tylko: budowanie atmosfery światłem

Tak – światło bez wątpienia jest kluczowym elementem w kreowaniu tego, co znamy jako przytulny pokój. Wszyscy, którzy obserwują trendy wnętrzarskie w mediach społecznościowych, mogą spotkać się z trendem, który jak na dłoni pokazuje różnicę pomiędzy klimatem wnętrza oświetlonego silnym i zimnym światłem górnym oraz tym oświetlonym wieloma punktami słabszego i ciepłego światła rozmieszczonymi w całym pomieszczeniu. Różnica jest kolosalna – przytulne oświetlenie potrafi całkowicie odmienić nowoczesne wnętrze – czasem nawet jedna lampa podłogowa czy stołowa może zbudować przytulny pokój.

Warto mieć świadomość tego, że dzienne światło ma generalnie barwę zimną, ciepłą nabiera rano oraz wieczorem – nie bez powodu wschody i zachody słońca wydają się nam nastrojowe i romantyczne. Jeśli chcesz stworzyć przytulne wnętrze pokoju, wybierz odpowiednie oświetlenie – ciepłe, miękkie, rozproszone, a często również lekko przytłumione, skierowane w dół z użyciem odpowiedniej oprawy. Lampy stołowe, lampy podłogowe, kinkiety – wśród tych form szukajmy sposobów na przytulny pokój. Nie wspominamy o świecach – ich moc w temacie “przytulne oświetlenie” jest bardziej niż oczywista.

Czy odpowiednie światło to sposób również na mały przedpokój czy mały balkon? Jak najbardziej! Również nowocześnie przytulne wnętrze holu uzyskamy z zastosowaniem kinkietów czy ukrytych w ścianie opraw oświetleniowych, na balkonie doskonale spełnią tę rolę girlandy oraz lampy przenośne.

Przytulne mieszkanie: tekstylia, które ogrzewają

Kolejny sposób na ciepłe wnętrza to szeroko rozumiane tekstylia oraz przytulne dodatki wykonane z tkanin różnego rodzaju. To wyjątkowo sensualny budulec ciepłego wnętrza, który odbieramy nie tylko wzrokiem, lecz przede wszystkim – dotykiem, rejestrując miękkość, strukturę i temperaturę.

Jakie przytulne dodatki tekstylne wybrać by zbudować ciepłe wnętrza? Możliwości są praktycznie nieograniczone. Elementami, które radykalnie podkręcą klimat i wykreują przytulne wnętrze salonu – poza oczywistymi w swoich zaletach meblami tapicerowanymi – są tekstylia okienne (firany, zasłony, rolety rzymskie) oraz dywany. Tuż za nimi plasują się poduszki dekoracyjne oraz pledy i koce – nie tylko wyglądają, lecz również wprawiają w komfortowy stan spokoju i odpoczynku. Zaaranżować przytulne wnętrza mieszkań pomogą firanki i serwetki w kuchni, narzuty w sypialni, tapicerowane siedziska i chodniki w przedpokoju, dywaniki i ręczniki w łazience – to przytulne dodatki, które bezapelacyjnie rządzą wśród sposobów na ciepłe wnętrza.

Czy przytulne dodatki tekstylne da się dobrać do każdego stylu aranżacji? Jak najbardziej – wystarczy tylko trzymać się wybranej stylistyki, odpowiednio dobrać kolory oraz – jak w każdym przypadku – trzymać się kanonicznych wręcz zasad spójności, umiaru i konsekwencji.

Przytulny pokój: kolorystyka otulająca ciepłem

Czy kolory ścian to element, którym da się ocieplić wnętrze tak, by uzyskać przytulny efekt? Tak, ten sposób potrafi nadać pomieszczeniu przytulność. W jakich kolorach urządzić pokój, by zapewniał zarówno przyjemny odpoczynek, jak i efektywną pracę? Odpowiedzi na to pytanie warto szukać w inspiracjach stylistów wnętrz oraz teorii barw, która najlepiej wskaże kolory ciepłe, podpowie ich charakterystykę oraz idealne dla nich zestawienia.

Koło barw pokazuje, że ciepłe kolory zaczynają się ognistą czerwienią, by poprzez brązy i żółcie dotrzeć do zieleni w jej odmianach oliwkowej, trawiastej czy pistacjowej. Zaliczamy do nich również kolory kojarzące się z ciepłem i słońcem, takie jak beżowy i kremowy. Warto wiedzieć jedno – ciepłe kolory ścian zmniejszają optycznie pomieszczenie, jednak umiejętnie dobierając stopień ich użycia i elementy towarzyszące, można bez problemu znaleźć balans i nadać wnętrzu przytulność bez utraty jego przestronności. Ciepłe barwy mają za to mnóstwo zalet – takie kolory ścian z jednej strony dają kojącą ulgę zmysłom, z drugiej – nie rozpraszając, ułatwiają koncentrację. Ciepłe kolory ścian to najprostszy sposób na to, by szybko nadać wnętrzu przytulność, w której dobrze poczują się tak domownicy, jak i goście.

Ocieplenie wnętrza poprzez przemalowanie ścian to tylko jeden ze sposobów na kolor jako element aranżacji wnętrza. Można również wybrać przytulne dodatki w ciepłym kolorze, barwne tekstylia czy inne elementy, które stanowią o charakterze wnętrz.

Przytulne wnętrza: wybieramy meble

Czy da się urządzić przytulny salon czy ogólnie przytulny pokój, wymieniając tylko meble? Sprawdźmy, jakie rozwiązania meblowe najlepiej wpiszą się w nasz plan na przytulne wnętrze salonu – i nie tylko!

Po pierwsze – meble obite tkaninami. Wydaje się, że nie ma szans na przytulne wnętrze salonu bez komfortowej tapicerowanej sofy czy fotela – to chyba podstawowy warunek miękkiego klimatu wnętrza. Tuż za nim plasują się tapicerowane krzesła, pufy oraz różnego typu siedziska, szczególnie te pokryte miękką w strukturze i ciepłą w kolorystyce tkaniną. Po drugie – łagodna, nieostra linia formy oraz zaokrąglone kształty mebli, wprowadzające miękkość i łagodność w przestrzeń mieszkania. Po trzecie – naturalny materiał. Meble wykonane z ciepłego w odcieniu drewna, bambusa, rattanu to doskonały sposób na przytulne wnętrze salonu. Po czwarte – detale. Uchwyty, nóżki czy poręcze w odpowiedniej formie czy kolorystyce potrafią zdziałać cuda.

Najskuteczniej ociepli każdy salon połączenie drewna i tekstyliów. Jasne i miodowe odcienie z widocznym usłojeniem idealnie pasują do wielu stylów i praktycznie się nie starzeją. Uzupełnione tekstyliami oraz ciepłą kolorystyką czy zielenią roślin stanowią gwarantowany sposób na to, by urządzić przytulny salon. Podobne połączenia pozwolą wykreować przytulną sypialnię czy ponadczasową łazienkę – warto uczynić je meritum naszych aranżacji.

Nie tylko styl rustykalny

Czy jest coś takiego jak styl przytulnego domu? Czy istnieją trendy aranżacyjne, które decydują o przytulnym charakterze wnętrz? Wśród stylów w wystroju wnętrz możemy z pewnością wskazać takie, które niemal gwarantują osiągnięcie odpowiedniego efektu – należy do nich choćby styl rustykalny, styl boho czy styl japandi. Dlaczego właśnie one?

Styl rustykalny to przytulna aranżacja stylizowana na wiejską, oddająca sielskie życie w trendzie “slow life”. “Rustic” oznacza wiejski, swojski, bliski naturze i jako taki bazuje na sprzętach z naturalnego drewna, prostych tkaninach oraz pracy rzemieślniczej. Ujmuje szczerością i prostotą, uspokaja i nastraja pozytywnie do życia. Tuż obok niego jest styl boho, który pozwala urządzić nowocześnie przytulne wnętrze bliskie rustykalnemu, ale z elementem ekspresji i wyrazistości. We współczesnych wnętrzach dołączył do nich styl japandi, w którym rządzi naturalne drewno, a ciepło buduje połączenie barw ziemi z ciepłą, buduarową kolorystyką.

Co z pozostałymi stylami? Czy przytulne nowoczesne wnętrze jest do osiągnięcia również w aranżacji industrialnej czy glamour? Jak najbardziej! Każdy wystrój pozwolą “zmiękczyć” i “ocieplić” odpowiednio dobrane kolory ścian i przytulne dodatki. Co najważniejsze – łatwe do zmiany!

Przytulne wnętrza: naturalne materiały

Szukasz materiałów, z którymi łatwiej będzie stworzyć przytulne wnętrze? Nowoczesne wnętrza mieszkań już obfitują w to, co dla przytulności najważniejsze – materiały bliskie naturze, zgodne z trendem eko czy biophilic design. Na które spośród nich warto postawić, by wykreować przytulne wnętrze?

W trendach takich jak przytulna aranżacja wnętrza drewno odgrywa jedną z głównych ról. Utrzymane w swojej naturalnej kolorystyce pozwala urządzić zarówno przytulne wnętrze kuchni, jak i przytulną sypialnię. Wielką pracę wykonuje użyte w elementach bazowych aranżacji, takich jak podłogi i drzwi, kontynuując ją w zabudowie meblowej czy drobniejszych sprzętach. Najlepiej sprawdzają się jego gatunki w ciepłych, miodowych odcieniach. Obok drewna mamy kamień – pozornie zimny, jednak odpowiednio dobrany pozwala budować klimat ciepłego wnętrza. Dobrze sięgnąć po efekt w postaci ściany z naturalnej cegły bądź kamieni oraz skalne blaty czy okładziny ścienne z deseniem marmuru. Kompozycja obu tych elementów to doskonały pomysł na to, by wykreować przytulne wnętrze kuchni, urządzić salon czy wnętrza domów i mieszkań o różnym metrażu.

Przytulne mieszkanie krok po kroku: częste pytania

Z jakimi pytaniami spotykają się specjaliści projektowania wnętrz? Podsumowując nasz dzisiejszy temat przytoczymy kilka randomowych zagadnień, które być może pomogą rozwiać wątpliwości w obszarze kreowania przytulnych wnętrz oraz “ocieplenia” pomieszczeń.

Jakie elementy pomogą urządzić przytulne wnętrza mieszkań?
Podsumujmy to, co padło w artykule – odpowiednie zestawienie obejmuje kluczowe obszary: kolorystykę, meble, oświetlenie i tekstylia, skomponowane w procesie świadomego projektowania. Z tymi elementami przytulny dom jest stosunkowo prosty do zrealizowania.

Czy da się urządzić ponadczasową łazienkę tak, by była przytulna?
Styl wnętrzarski, który pozwala urządzić przytulną łazienkę, jest stylem z lekka eklektycznym. Ma w sobie odrobinę minimalizmu, lecz okraszonego kolorem i dekoracjami. Okładziny ścienne czy zabudowa meblowa w barwie drewna, kolory ścian w ciepłej palecie, tekstylia, odpowiednie oświetlenie to sposób na ponadczasową łazienkę w ciepłym klimacie.

Jak urządzić przytulny przedpokój?
Przedpokoje już dawno przestały być traktowane po macoszemu i stały się integralną częścią naszych mieszkań – wręcz ich wizytówką. Urządzić przytulne wnętrze należy zacząć właśnie tutaj – drewniana zabudowa, tekstylne siedziska, drobne punkty świetlne, dekoracje – stwórz ten klimat już na progu, nawet jeśli masz mały przedpokój.

Co psuje przytulny nastrój we wnętrzu kuchni?
Wybrałeś odpowiednie materiały, by urządzić przytulną kuchnię? Nawet zbudowany z rozmysłem przytulny nastrój w kuchni może zepsuć źle dobrane, zimne i zbyt jasne oświetlenie. Oczywiście nie rezygnuj z górnego światła, lecz uzupełnij je drobnymi punktami umieszczonymi pod szafkami kuchennymi, nad blatem czy stołem i wyspą. To stała zasada, by osiągnąć przytulność mieszkań.

Jak niewielkim kosztem urządzić przytulny salon ?
Ocieplenie wnętrza już urządzonego, czyli metamorfoza w przytulne wnętrze pokoju nie jest trudna, szczególnie wtedy, gdy masz wnętrze urządzone w stylu minimalistycznym bądź skandynawskim. Zasłony, dywan, kilka poduszek na kanapie oraz oświetlenie całości lampą podłogową i stołową z ciepłym światłem to pewniak aranżacyjny – pod warunkiem odpowiedniego doboru kolorystyki.

Jak z użyciem tekstyliów urządzić przytulną sypialnię?
Tekstylia są nieodłącznym elementem sypialni, więc masz tutaj szerokie pole do popisu. Tapicerowane wezgłowie łóżka i pościel to nie wszystko – warto dodać narzutę w ciepłych kolorach oraz poduszki ozdobne, które posłużą również podczas odpoczynku w ciągu dnia. Sprawdź, jak świetnie zaprezentuje się taka kompozycja w rozproszonym świetle nocnych lampek.

Jak widzisz – urządzić przytulne wnętrze można na dziesiątki, o ile nie setki sposobów. Zaprezentowaliśmy te najpewniejsze, w których praktycznie nie da się popełnić błędu, pod warunkiem utrzymania spójności oraz umiaru. Przytulne wnętrze to przede wszystkim ciepła baza kolorystyczna, rozproszone światło i tekstylia – to ogromne pole dla kreatywności, szczególnie w czasach szerokiej dostępności artykułów dekoracyjnych. Podsumowując – wystarczy ze smakiem wybrać przytulne dodatki, by osiągnąć styl przytulnego domu.

PROJEKTY
I REALIZACJE
WNĘTRZ

ZACHWYCIŁO CIĘ TO WNĘTRZE?

Porozmawiajmy o tym,
jak ten styl może sprawdzić się w Twoim domu.
WARSZAWA
ul. Niemcewicza 17
02-306 Warszawa
WROCŁAW
ul. Podwale 1a
50-043 Wrocław
TRÓJMIASTO
ul. Heweliusza 22
80-890 Gdańsk
Marka KODO i wszelkie prawa autorskie do materiału zaprezentowanego w serwisie kodo.pl należą do 2CS sp. z o.o.
z siedzibą we Wrocławiu, ul. Podwale 1A, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS pod numerem 0000339183