Wystrój wigilijnego stołu to temat, który co roku zwyczajowo zaprząta nam głowę przed spotkaniem w rodzinnym gronie. Jednak wszechstronnie omówiony, wciąż stanowi okazję do kreatywnych rozwiązań. Na przykładzie trzech projektów wnętrz prezentujemy, jak podejść do tematu w sposób jednocześnie niesztampowy i wciąż magicznie świąteczny.
Podstawą naszych inspiracji uczyniliśmy w pierwszej kolejności łatwą dostępność wykorzystanych ozdób. Proponowane przez nas dekoracje można bez problemu nabyć w sklepach budowlanych, ogrodniczych bądź w kwiaciarniach, a także – przynieść z przydomowego ogródka. Zaletą wszystkich koncepcji jest również to, że można zrealizować je bez większego nakładu pracy tuż przed wigilijnym spotkaniem – pod warunkiem wcześniejszego przygotowania materiałów. Pamiętajmy jednak, by zawsze zacząć od rozmieszczenia naczyń i zaplanowania sposobu podania potraw – w końcu to one grają pierwszoplanową rolę w wigilijnym spektaklu.
Najprostszym, choć nie całkiem oczywistym sposobem na ozdobienie wigilijnego stołu, jest wykorzystanie iglastych gałązek. Podstawą tego pomysłu jest różnogatunkowość igliwia, która stworzy ciekawy efekt mieszanego lasu. Korzystajmy z wszystkich dostępnych opcji – jodły koreańskiej, jodły kaukaskiej, tradycyjnej sosny, ogrodowej tui czy obdarzonej długimi, miękkimi igłami sosny wejmutki. W przypadku tej ostatniej – pamiętajmy o tym, by zabezpieczyć wydzielające żywicę końcówki gałązek poprzez zanurzenie ich w roztopionym wosku. Niedużych rozmiarów gałązki umieszczamy na całej długości stołu, na półmiskach, a także – wkładamy w kieszonki serwetek. Domknięciem kompozycji będą ułożone swobodnie szyszki i proste, białe świece, których blask ożywi każdą świąteczną aranżację wnętrz.
Świetnym pomysłem na ozdobę wigilijnego stołu są doniczkowe cyprysiki, powszechnie dostępne w okresie przedświątecznym. Różnej wielkości urokliwe drzewka nabyć można w kwiaciarni czy w sklepie budowlano-ogrodniczym. Umieszczamy je w naturalnych osłonkach – glinianych doniczkach, miseczkach bądź jutowych woreczkach z dekoracyjnymi tasiemkami – i rozstawiamy na środku stołu, na całej jego długości. Idealnym urozmaiceniem tak powstałej aranżacji będą szyszki, a nawet fragmenty gałązek czy kory, które rozkładamy swobodnie w wolnych miejscach stołowej przestrzeni – pomiędzy wcześniej rozplanowaną zastawą. Gałązki cyprysików – bądź ich iglastych kuzynów – warto również umieścić w kieszonkach serwetek czy na podstawkach naczyń.
Trzecia propozycja jest prostą modyfikacją naszego cyprysowego gaju. Ośnieżone cyprysiki można w okresie przedświątecznym bez problemu kupić, a nawet – przygotować samodzielnie przy pomocą śniegu w formie sprayu. Oprószona bielą i srebrem zieleń będzie doskonałym tłem dla wyrazistych akcentów kolorystycznych w kolorze złota, granatu bądź czerwieni, będzie pasować do projektu apartamentu. W naszej realizacji postawiliśmy na tę ostatnią barwę, tradycyjnie kojarzącą się ze świętami. Użyliśmy małych czerwonych bombek oraz gałązek z czerwonymi owocami, które można rozłożyć w doniczkach z drzewkami, serwetkach, a nawet – swobodnie na stole czy półmiskach. Najważniejszą zasadą w tej koncepcji jest spójność – warto postawić na jeden kolor i ubrać go w różne formy, wplatając je w iglastą zieleń i biel zastawy.