Wystrój pokoju dla dziecka to temat rzeka. W ostatnich latach na rynku pojawia się coraz więcej projektów wnętrz, a wraz z nimi dekoracji, przeznaczonych do tej strefy. Jest wśród nich wiele standardowych motywów, dlatego warto postawić na coś, co wyróżni tę przestrzeń, pozostawiając ją spójną z wnętrzem całego domu czy mieszkania.
Dom Szlachetnych Barw, nagrodzony w konkursie Build Architecture Awards, to dokonały przykład unikalnej przestrzeni, w której znalazło się miejsce również na pokój dziecięcy. Dołożyliśmy wszelkich starań, by uczynić ją przyjazną dla dziecka, lecz wciąż nowoczesną i niepowtarzalną w wystroju oraz funkcjonalności.
Kolorystyka pokoju dziecięcego to element, który chyba najtrudniej przełamać. Tradycja przywiązuje nas do stosowania standardowych barw, bardzo silnie powiązanych z płcią dziecka. Nie musimy z nich rezygnować, ale z pewnością warto je przełamać. Sięgajmy po mniej zwyczajowe palety, które w nieoczywisty sposób pozwolą z jednej strony wykreować pomieszczenie unikalne i przyjazne dla dziecka, a z drugiej subtelnie powiązać jego wystrój z aranżacją całego mieszkania.
Przykładem takiego podejścia jest nasz Dom Szlachetnych Barw. W przestrzeni dla dziecka znajdziemy mnóstwo zwyczajowych elementów – lekkie, jasne meble, białe i różowe dodatki. Są one jednak umieszczone w otoczeniu bardziej zdecydowanym w tonacji, nawiązującym do pozostałych części mieszkalnych. Zastosowaliśmy tu ciemniejsze fragmenty ścian oraz sprzętów, tapety w zdecydowany wzór oraz ciemne zasłony. Takie zestawienie tworzy przestrzeń ewoluującą wraz z dzieckiem – taką, którą można łatwo przeorganizować z biegiem lat w przestrzeń nastoletnią, a później nawet dorosłą. Dodatkową zaletą jest korespondencja kolorystyki z przewijającym się w całym domu motywem ciemniejszych i jaśniejszych akcentów.
Kolorystyka to jedno – równie ważną kwestią jest odpowiedni dobór mebli oraz dekoracji. Do pokoju dziecięcego w Domu Szlachetnych Barw wybraliśmy sprzęty poniekąd standardowe, ale unikalne w formie. Lekkie, jasne szafy, białe biurko i krzesło – tradycyjne w swoim kształcie – stanowią doskonałe tło dla innych, już mniej oczywistych elementów. Uwagę przyciąga łóżko, wykończone przestrzenną formą, którą łatwo uzupełnić o zasłony, moskitiery czy, tak jak w prezentowanym przykładzie – bombkowe świecące girlandy, tworzące przytulny, ciepły nastrój. Jego przeciwwagą są półki naścienne, pufy czy dywany – proste i zdecydowane w swojej ciemniejszej kolorystyce. Atmosferę budują strukturalne, przypominające obłoki abażury lamp sufitowych oraz utrzymane w pastelowych barwach lampy stojące. Ilość punktów świetlnych i ich rozmieszczenie pozwala dowolnie kreować tę przestrzeń światłem i jego natężeniem.
Uwagę przyciąga łóżko
Wybór kolorystyki oraz umeblowania pokoju dziecięcego jest w tym przypadku bardzo przemyślany. Pasuje do dziecka w różnym wieku i, co ważne, jest na tyle elastyczny, że umożliwia łatwe modyfikacje. Drobne zmiany dekoracji czy nawet pojedynczych sprzętów pozwolą łatwo dopasować przestrzeń do wieku dziecka czy jego rozwijających się z wiekiem zainteresowań. Wszelkie zmiany pozostawią jednak tę przestrzeń spójną samą w sobie, unikatową, ale wciąż pasującą do wystroju całego domu.