Home Blog Podłogi od deski do deski – jaką wybrać do swojego mieszkania?
Podłogi od deski do deski – jaką wybrać do swojego mieszkania?

Podłogi od deski do deski – jaką wybrać do swojego mieszkania?

Wybór podłogi do naszego mieszkania często przysparza wielu dylematów. Czasem kierujemy się najwyższą jakością, a czasami decydujemy się na tańsze opcje. Najczęściej jednak szukamy rozwiązań, które posłużą nam przez długie lata i będą pasować do aranżacji wnętrza.

Wyróżniamy 2 podstawowe typy podłóg: panele oraz podłogi drewniane.

Panele

Cechuje je trwałość, odporność na zniszczenia, prosta pielęgnacja i stosunkowo niska cena. Najczęściej obawiamy się, że panel będzie wyglądał nienaturalnie, a wzór szybko się wytrze lub wypłowieje. Oczywiście jest to całkiem możliwe, jeśli wybierzemy najtańsze na rynku panele laminowane.

Panele wysokiej klasy, w naszym projekcie wnętrz, sprawią, że wiele osób weźmie je za prawdziwą deskę. Ładnie imitujące drewno charakteryzują się v-fugą i nie powtarzającym się rysunkiem słojów.

Pamiętajcie, że niewątpliwym plusem paneli podłogowych jest to, że możemy układać je na ogrzewanie podłogowe.

Podłogi drewniane

Decydując się na podłogę drewnianą, staniemy przed wyborem: deska warstwowa, deska lita typu finish parkiet oraz parkiet. Musimy liczyć się z tym, że drewno jest stosunkowo miękkim materiałem, na którym szybko widoczne będą drobne rysy lub uszkodzenia.

Warstwowe

Najpopularniejszym wyborem ze względu na dostępność, cenę i bogatą kolorystykę jest deska warstwowa. Kupujemy gotowy produkt, w wybranym kolorze, rozmiarze i wykończeniu (lakier lub olej). Możemy układać deski podobnie jak panele na sposób pływający lub kleić do podłoża.

Podłoga jest prosta i szybka w montażu i może być kładziona na ogrzewanie podłogowe, ponieważ specjalny sposób klejenia poszczególnych warstw zapobiega naturalnej pracy drewna.

Wszystkie warstwy deski są wykonane w 100% z drewna. Podkład najczęściej zrobiony jest z drewna sosnowego, górna ścieralna warstwa z wybranego materiału  (dąb, jesion, klon itd.). Producenci dopuszczają możliwość cyklinowania takiej podłogi.

Lite (Finish Parkiet)

Jest to propozycja dla osób którym zależy na desce litej i  jednocześnie na szybkiej realizacji.

Kupujemy podobnie jak w przypadku desek warstwowych gotowy produkt, w wybranym kolorze i wykończeniu.

Podłogi litej nie układamy jednak na sposób pływający. Zalecamy w każdym przypadku klejenie jej do posadzki, co może wiązać się z koniecznością wzmocnienia wylewki.

Deska lita ma wszystkie właściwości naturalnego drewna, a to znaczy, że musimy liczyć się z jej pracą. Zimą, kiedy intensywnie ogrzewamy mieszkanie, zmniejszając wilgotność powietrza pomiędzy deskami pojawią się drobne szpary. Pod deski lite nie montujemy ogrzewania podłogowego.

Warto zwrócić uwagę na grubość takiej deski – najczęściej są to 22mm. Jeśli podłogę montujemy w pobliżu drzwi wejściowych, trzeba sprawdzić, czy przerwa pomiędzy wylewką a dolną krawędzią skrzydła drzwiowego jest wystarczająca, a także czy drzwi można wyregulować.

Parkiet

Jest najdroższą z podłóg, głównie ze względu na skomplikowany montaż.

Kupujemy surowy materiał w wybranej klasie i rozmiarze, który następnie kleimy do podłoża, cyklinujemy, szpachlujemy i lakierujemy. Wylewkę najczęściej należy wzmocnić przed montażem parkietu.

Po lakierowaniu podłoga musi odpocząć, wyschnąć, lakier musi się utwardzić co wymaga czasu. Przez kilka – kilkanaście dni podłogi nie możemy przykrywać (np. dywanem) i stawiać na niej mebli, ponieważ lakier się odparzy.

Kupujemy surowy produkt, do którego dobieramy lakier. W przeciwieństwie do pozostałych podłóg drewnianych, efekt finalny widzimy dopiero u siebie w mieszkaniu.

Panel czy drewno?

Drewno jest pięknym, ale wymagającym materiałem. Zdecydowanie rekomendujemy ten wybór na długie lata, ale z jednym zastrzeżeniem – jeśli nie będziemy o nie należycie dbać, to szybko się zestarzeje.

Panel wymaga tylko podstawowej pielęgnacji. Trudno go „niechcący” uszkodzić, dlatego wykańczając mieszkanie w celach inwestycyjnych, to on będzie najlepszym wyborem i z pewnością poleci Ci go architekt wnętrz.

PROJEKTY
I REALIZACJE
WNĘTRZ

ZACHWYCIŁO CIĘ TO WNĘTRZE?

Porozmawiajmy o tym,
jak ten styl może sprawdzić się w Twoim domu.
WARSZAWA
ul. Niemcewicza 17
02-306 Warszawa
WROCŁAW
ul. Podwale 1a
50-043 Wrocław
TRÓJMIASTO
ul. Heweliusza 22
80-890 Gdańsk
Marka KODO i wszelkie prawa autorskie do materiału zaprezentowanego w serwisie kodo.pl należą do 2CS sp. z o.o.
z siedzibą we Wrocławiu, ul. Podwale 1A, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS pod numerem 0000339183