Urządzamy mieszkanie: jak zapanować nad budżetem?

Powrót

Im szybciej skończymy remont i urządzimy wnętrze, tym szybciej możemy korzystać z jego efektów. Jak zatem przejść przez ten proces zgodnie z planem i nie przekroczyć założeń budżetowych? W KODO znamy odpowiedź na to pytanie. Dlatego też już na etapie planowania wspieramy naszych klientów, służąc im wiedzą oraz praktyką płynącą z wielu zakończonych realizacji.

Od czego zacząć?

Warto zacząć od pomysłu wizualnego i funkcjonalnego, uzupełnionego o całościową ocenę warunków technicznych i dostępnych materiałów. Z udziałem fachowców dokonujemy oglądu stolarki, sprawdzamy możliwości zmiany w układzie pomieszczeń oraz funkcji – przebudowy ścianek lub podłączy elektrycznych i hydraulicznych. We wszystkich działaniach uwzględniamy standard, w jakim ma być wykończone wnętrze mieszkania oraz związany z nim koszt materiałów – od niego zależy budżet, jakim będziemy dysponować. Na każdym z tych etapów nie należy iść na żywioł i dokładnie ocenić, jakich nakładów finansowych i czasowych będą wymagały kolejne kroki. Pamiętajmy, że wycena dokonana przez specjalistów może stanowić także istotny argument w ubieganiu się o kredyt bankowy. 

Najczęstsze remontowe niespodzianki kryją się w trzech obszarach:

  1. Po pierwsze – czas, czyli najcenniejsza i najbardziej niedoceniona jednostka remontowa. Zakupy, dostawy, kontrolowanie podwykonawców – to wszystko potrafi być bardzo absorbujące i często nie do pogodzenia z codziennymi obowiązkami.
  2. Po drugie – zakres i budżet prac, bo ich niedoszacowanie może zmienić remont w koszmar. Niemal zawsze pojawiają się nieuwzględnione w wycenie potrzeby i materiały, a także szkody i usterki. Rodzi to nie tyko dodatkowe koszty, lecz także nieciekawe w skutkach konflikty z wykonawcą.
  3. Po trzecie – cena materiałów, która może zaskoczyć na równi z zakresem prac. Nieznajomość praktycznych niuansów naraża na dodatkowe koszty zaopatrzeniowe i logistyczne.

Aby nie natknąć się na wymienione pułapki, warto przyjąć postawę ograniczonego optymizmu lub po prostu od początku zdać się na wsparcie specjalistów dysponujących wiedzą i doświadczeniem w planowaniu projektu wnętrza domu, wykonawstwie, a także – zakupie materiałów.

Remont z głowy

Doświadczenie płynące z wielu zaplanowanych i zrealizowanych projektów wnętrz daje pracowniom projektowym szerokie spojrzenie na problemy i bolączki remontowe, a tym samym – pozwala skutecznie ich uniknąć. Grono ekspertów z różnych dziedzin umożliwia szczegółowe oszacowanie zakresu i kosztów prac, a także dokładną ilość potrzebnych materiałów. Powierzenie pracowni zakupów i dostaw oznacza oszczędności – dzięki innej niż w przypadku odrębnych zakupów stawce VAT. Należy również pamiętać, że pracownia bierze odpowiedzialność za całościowy efekt remontu, a także za koordynację działań na każdym etapie remontu, w tym za dobór wykonawców, dostawy materiałów czy prace porządkowe.