Zaaranżowanie mieszkania tak, by było funkcjonalne i estetyczne to nie lada wyzwanie dla architektów wnętrz. Szczególnie w czasach, kiedy jego powierzchnia bywa nieadekwatna do zmieniających się potrzeb lokatorów. W KODO mamy rozwiązanie na każdą sytuację. Dziś dzielimy się pomysłami oraz trikami, które „dodadzą” mieszkaniu kilka metrów kwadratowych.
Salon z aneksem kuchennym, pralka w łazience bądź kuchni, zabudowany szafami korytarz to już niemal standardy w urządzaniu wnętrz mieszkań czy domów. Zdarzają się jednak sytuacje, w których pralka się po prostu w łazience nie mieści, a my, zmuszeni do pracy w domu, nie mamy gdzie przysiąść z laptopem. Gdy brakuje miejsca na podstawowe lub dodatkowe elementy wyposażenia, warto sięgnąć po mniej oczywiste rozwiązania.
Jednym z aspektów projektowania wnętrza domu jest wydzielenie bądź połączenie niewielkich pomieszczeń w sposób, który pozwoli uzyskać efekt większej przestrzeni. Jednym z nich jest umieszczanie luster na ścianach łączących oraz na drzwiach. To subtelna koncepcja, która świetnie sprawdzi się w połączeniu sypialni z łazienką, sypialni z garderobą czy nawet – korytarza ze schowkiem. Z jednej strony zyskujemy funkcjonalność, z drugiej – możemy „schować” mniej reprezentacyjne części naszego mieszkania.
Lustro dodatkowo powiększy optycznie przestrzeń i sprawi, że będzie bardziej doświetlona.
Praca zdalna stała się naszą codziennością. Dlatego urządzając mieszkanie warto wygospodarować w przestrzeni domowej komfortowy „home office”. Okazuje się, że biuro w salonie czy sypialni jest całkiem niezłym pomysłem, a dzięki przemyślanym rozwiązaniom można je stworzyć w każdym niemal mieszkaniu. Niewielki blat łatwo wbudować w regał, oddzielić od części dziennej funkcjonalną półką, a nawet – schować w szafie wkomponowanej w całość zabudowy.
Współczesne mieszkania rzadko uwzględniają osobne miejsce na pralnię, dlatego sprzęty typu pralka i suszarka najczęściej lokujemy w łazience lub kuchni. Jednak co w sytuacji, gdy pomieszczenia te charakteryzują się niewielkim metrażem? Warto wówczas zrobić projekt wnętrza i małą rewolucję hydrauliczną, aby urządzić pralnię np. w przedpokoju. Umieszczenie sprzętów w zabudowie wpasowanej w aranżację rozwiązuje niejeden funkcjonalny problem – zwalnia przestrzeń w łazience i pozwala skutecznie ukryć te wielkogabarytowe urządzenia. Funkcjonalnie i z pomysłem!
Pralnia w przedpokoju – to praktyczny trik!
Osobne pomieszczenie na garderobę to dziś rzadki luksus. W przypadku większego metrażu można wydzielić ją za pomocą dodatkowych ścianek. W innej sytuacji sprawdzonym pomysłem jest wygospodarowanie miejsca w sypialni, np. poprzez zabudowę na wymiar – z dużą ilością miejsca do przechowywania. Szafy na ubrania tworzą dziś całe ściany i wkomponowują się w przestrzeń. Wyposażone w lustra potrafią dodatkowo optycznie powiększyć nieduże zazwyczaj sypialnie. Nieoczywistym sposobem na garderobę jest wykorzystanie szaf na ubrania jako ścian wydzielających strefy użytkowe czy nawet oddzielających pomieszczenia.