Jak urządzić wnętrze w stylu loftowym?
Co to znaczy styl loftowy? Dlaczego elementy stylu loftowego są dziś tak popularne? Czy istnieje idealny przepis na mieszkanie w stylu ...
Zastanawiasz się, jak urządzić mieszkanie w stylu glamour? Czy da się to zrobić ze smakiem i ponadczasowo? Zdecydowanie odpowiadamy – jak najbardziej! Kompilujemy dziś garść najlepszych praktyk i porad, jak stworzyć wnętrza urządzone w stylu glamour – tak, by uzyskać efekt pełen piękna i elegancji. Przeczytaj i sprawdź, czy styl glamour jest również dla Ciebie!
Kochasz stylistykę glamour? Uwolnij wodze wyobraźni i wprowadź ją do swojego wnętrza. Wszystkich, którzy biorą to pod uwagę, uczulamy na jedno – styl glamour wymaga zarówno odważnego, jak i bardzo wyważonego podejścia. Dlaczego? Jego cechy charakterystyczne są tak wyraziste, że nieumiejętnie skompilowane prowadzą do przesady i kiczu. Umiar, konsekwencja i spójność, połączone ze znajomością materiałów oraz rozwiązań, także i w tym przypadku stanowią klucz do świetnego wnętrza!
Współczesny styl glamour 2023 we wnętrzach można nazwać pośrednim potomkiem tego, co było modne w projektowaniu wnętrz w Hollywood lat 30-tych i 40-tych XX wieku. Choć początki stylu glamour dzieli od naszych czasów niemal 100 lat, to nie bez powodu styl modern glamour znany jest również pod nazwą “Hollywood Regency”, pełniąc rolę następcy o niegasnącej sławie, choć wszechstronnie zmodyfikowanej urodzie. Tak długa historia stylu glamour mocno wpłynęła na jego obecny wygląd, choć rdzeń pozostał zdecydowanie ten sam.
Styl glamour wywodzi się z czasów, kiedy to słynne gwiazdy filmowe budowały swoje domy i wypełniały je przepychem godnym monarchów. Później został przejęty i spopularyzowany przez znanych ówczesnych projektantów, takich jak William Haines czy Dorothy Draper. W swoich początkach miał kilka stałych i znamiennych dla siebie wyznaczników – kryształowe lampy, lustra, pikowane meble, dywany, kotary oraz srebrne dodatki ze swoim wszechobecnym połyskiem, szklane akcesoria i wysokiej jakości materiały.
Jakie są podstawowe cechy stylu glamour w wersji współczesnej? Dzisiejszy styl glamour w aranżacji wnętrz nie jest już tak bogaty i przesadny jak ten sprzed 100 lat. Pod wpływem estetyki minimalizmu oddał wiele ze swojego wizualnego przepychu, jednak nadal cieszy charakterystycznym blaskiem i niepowtarzalnym szykiem.
Co znajdziemy w nowoczesnym wydaniu stylu glamour? Jego wyznaczników szukajmy na wszystkich poziomach, od elementów bazowych aż po drobne dekoracje:
– wykończenie wnętrza – elementy wykończenia w stylu glamour to jakościowe parkiety, posadzki we wzór rombów, sztukaterie i tapety w barokowe wzory
– różnorodność i kontrasty – elementy stylu glamour to stylizowane i zdobione meble, nawiązujące do epoki baroku, zestawione z prostymi, minimalistycznymi sprzętami;
– kotary, dywany, pikowane obicia mebli, poduszki – wykonane z ciężkich i mięsistych welurów czy aksamitów bądź błyszczących atłasów;
– specyficzna paleta barw – oscylują w tonacjach bieli i szarości, a także beżu, brązu, fioletów i różu; < dekoracyjność – dodatki i oświetlenie w stylu glamour w postaci charakterystycznych wzorów oraz ozdób;
– elementy w kolorze złota i srebra – budują elegancki charakter wnętrza w dekoracjach, częściach mebli oraz wyposażenia.
Jak widać – jest tego sporo i jest na bogato. Czy w czasach minimalizmu da się znaleźć balans pomiędzy przepychem a subtelnym urokiem stylistyki glamour? Czy można uzyskać cechy wnętrza w stylu glamour, nie popadając w kicz czy przesadę? Oto kilka zasad, które pomogą Ci wprowadzić styl glamour we wnętrzach z zachowaniem smaku i ponadczasowości.
Czy da się zastosować styl glamour w różnych pomieszczeniach? Oczywiście, że tak! Eklektyczne wnętrza w stylu glamour to pomysł na całe mieszkanie, a jego główne zasady dotyczące wszystkich pomieszczeń są zawsze te same – umiar, spójność i konsekwencja to klucz do sukcesu aranżacji wnętrza niezależnie od wybranego stylu. Przejdźmy przez wszystkie pomieszczenia domu lub mieszkania i zobaczmy, jak sprawić, by były “glamour”.
Urządzanie salonu w stylu glamour to najoczywistszy aspekt aranżacji – będzie się w tej części mieszkania prezentował najefektowniej. Kolorystyka w salonie w stylu glamour to stonowana baza oraz pojedyncze elementy w zdecydowanych barwach. Meble do salonu glamour nawiązują do stylistyki baroku – świetnie sprawdzą się pikowane aksamitne kanapy oraz pufy i fotele, a także inne sprzęty o bogatej ornamentyce. Oświetlenie glamour w salonie to kryształowe żyrandole oraz oprawy o ozdobnym designie. Mieniące się tkaniny to również świetny wybór, by podbić luksus w salonie glamour w takich elementach jak zasłony, tapicerka czy drobne tekstylia. Dekoracje glamour do salonu to przede wszystkim kryształy, gustowne dekoracje ścienne w stylu glamour, lustra oraz połyskujące srebrem lub złotem eleganckie ozdoby.
Salon jest oczywisty, ale jak urządzić sypialnię w stylu glamour? Doskonałą odpowiedzią na to pytanie jest szara sypialnia w stylu glamour – stonowane połączenie tej barwy z bielą, srebrem, lustrami i delikatnymi wzorami pozwala łatwo uzyskać klimat spokoju i odpoczynku w luksusie. Co poza tym? Sypialnia w stylu glamour powinna przypominać XIX-wieczny buduar w nowoczesnej wersji – efekt wnętrza sypialni glamour pomogą uzyskać elementy takie jak aksamitne wezgłowie łóżka, kinkiety naścienne, ozdobna toaletka, lustrzane szafy, ciężkie zasłony, eleganckie narzuty, pikowane pufy i wzorzyste tapety – oczywiście użyte w stonowanej konfiguracji wybranych elementów. Styl glamour we wnętrzu sypialni gotowy!
Wprowadzenie stylu glamour do wnętrz kuchni i łazienki to kolejne wyzwanie. Dominujące kolory do kuchni w stylu glamour to czerń oraz biel, uzupełnione dodatkami w tonacji złota lub srebra. Zaakcentować styl glamour w kuchni pozwolą również fronty mebli na wysoki połysk, tapicerowane krzesła i hookery oraz designerskie, ozdobne oświetlenie sufitowe i naścienne. Kuchnia w stylu glamour to również marmurowe wykończenia blatu, wyspy czy przestrzeni nadblatowej. Styl glamour w salonie z kuchnią warto podbić łączącą oba pomieszczenia strefą jadalnianą z prostym stołem, stylizowanymi krzesłami oraz efektownym żyrandolem.
Łazienka w stylu glamour rządzi się bardzo podobnymi zasadami. Warto wykorzystać efektowność i bogaty przepych struktury marmuru stylizowanych płytek naściennych, a także barwę złota i srebra, naturalną dla armatury, a także wysoki połysk frontów zabudowy. Styl glamour w łazience podbijemy również lustrami w miękkich liniach, umywalką stylizowaną na misę czy ekstrawaganckim żyrandolem.
Dom w stylu glamour zaczyna się już strefie wejściowej – nie zapominajmy więc także o przedpokoju. Lustrzana lub utrzymana w wysokim połysku zabudowa meblowa, pikowane aksamitne siedzisko, marmurowy wzór posadzki, efektowne oświetlenie to najlepsze sposoby na to, by dobrze wykorzystać styl glamour również w mniej oczywistych strefach funkcjonalnych mieszkania.
Styl glamour kocha jakość, a tę budujemy od podstaw. Materiały wykorzystywane do budowy stylu glamour we wnętrzach powinny być w pierwszej kolejności dobrej jakości, w drugiej – w odpowiedniej estetyce. Urządzanie domu w stylu glamour to kreowanie efektu połyskliwego luksusu i aksamitnej elegancji, budowany umiejętnie zestawionymi materiałami o charakterystycznych kontrastach – błyszczącymi, w wysokim połysku oraz mięsistymi, o wyraźniej strukturze.
Glamour kocha materiały takie jak:
– na podłogach: ciemne drewno, parkiety, posadzki ze strukturą marmuru;
– na ścianach: tapety, tkaniny obiciowe, stiuki, listwy dekoracyjne, lustra;
– w obiciach mebli i tekstyliach: aksamit, welur, welwet, atłas i satynę;
– w dodatkach: kryształ, szkło, lustra, srebro, złoto;
Jak urządzić mieszkanie w stylu glamour, gdy chcemy jedynie poddać je metamorfozie? Najprościej urządzić wnętrze glamour w mieszkaniach, które zostały pierwotnie wykończone w trendzie nowocześnie minimalistycznym, wykorzystującym stonowaną kolorystykę, naturalne, jakościowe materiały oraz proste formy. Jasne kolory wnętrz budują świetną bazę do tego, by umieścić w nich elementy stylu glamour – charakterystyczne meble, np. barokowy fotel, kryształowe żyrandole czy mieniące się tkaniny. Metamorfoza mieszkania w stylu glamour to projekt, w którym warto wesprzeć się doradztwem specjalisty czy możliwością wykonania wizualizacji. Styl glamour jest niełatwy i nieoczywisty oraz skory do przesady – przed inwestycją w materiały i wyposażenie warto sprawdzić, czy nasze koncepcje przyniosą oczekiwany efekt.
Drzwi do salonu w stylu glamour – jakie wybrać? Do wnętrz w stylu glamour świetnie pasują białe, gładkie, nieprzeszklone drzwi ozdobione jedynie srebrną bądź złota klamką. W klimat elegancji dobrze wpasują się również rozwiązania zdobione żłobieniami, ozdobnymi listwami i szprosami.
Oświetlenie we wnętrzach glamour – czy musi być kryształowe? Kryształowe żyrandole to element, który chyba najbardziej kojarzy się z trendem glamour, jednak do wyboru mamy znacznie więcej opcji. Odważny design, ozdobność, połyskujące elementy, części w kolorze złota i srebra, imitacje świec – to tylko niektóre z dostępnych rozwiązań.
Salon glamour w bloku – czy to jest do zrobienia? Oczywiście, że tak! Umiejętnie wybrane cechy charakterystyczne stylu glamour zrealizowane odpowiednimi materiałami i sprzętami mogą dać świetny efekt w mieszkaniu o każdym metrażu, również w niedużych pomieszczeniach.
Kontrasty w projektach wnętrz glamour – na czym polegają? Po pierwsze – glamour jest stylem eklektycznym, łączącym przepych z prostotą, a więc często znajdziemy w nim zestawienia ozdobnych i minimalistycznych sprzętów. Po drugie – łączy połysk ze strukturą, tworząc charakterystyczną dla siebie kompozycję przeciwnych sobie materiałów błyszczących i puszystych. Nieobce są mu również kontrastowo dobierane kolory do aranżacji w stylu glamour.
Meble w stylu glamour – gdzie szukać? Meblowe dodatki glamour to przebogaty temat i źródło wielu nowych koncepcji. Sprzęty pasujące do tej stylistyki, takie jak eleganckie fotele w stylu glamour, minimalistyczny okrągły stół, tapicerowane pufy, komódki, szklane witryny czy ozdobne krzesła znaleźć można w ofertach wielu producentów mebli, kierując się cechami charakterystycznymi dla stylu glamour. Warto również pomyśleć o antykach czy meblach stylizowanych, a także możliwościach renowacyjnych, które nawet ze zwykłego wyposażenia potrafią stworzyć doskonałe dekoracje wnętrza glamour.
Klienci pytają nas często o urządzanie wnętrza w stylu glamour – czy warto po niego sięgać w świetle współcześnie modnych trendów w aranżacji wnętrz? Odpowiedzią na to pytanie jest coraz modniejszy w ostatnim czasie styl modern glamour, łączący przepych ze stonowanym doborem kolorów oraz prostymi sprzętami i dodatkami. Pojawiają się również inne pojęcia, takie jak gilded glamour, soft glamour, stosowane jako jego synonimy bądź odmiany o charakterystycznych cechach. Nowoczesna elegancja, klimat luksusu, z jednoczesną lekkością i wrażeniem przestrzeni to cechy, które zaczynają rządzić wystrojem we współczesnych aranżacjach – stając się wysmakowaną alternatywą dla stylów skandynawskich, minimalistycznych i industrialnych, zdają się zyskiwać na popularności i trwałości. Podsumowując – urządzanie wnętrza glamour, jeśli tylko lubisz ten styl, jest warte zachodu!