Home Blog Kolory roku 2021: Illuminating i Ultimate Gray – jak wpłyną na projektowanie wnętrz?
Kolory roku 2021: Illuminating i Ultimate Gray – jak wpłyną na projektowanie wnętrz?

Kolory roku 2021: Illuminating i Ultimate Gray – jak wpłyną na projektowanie wnętrz?

Moodboard – wstęp do wykończenia wnętrza pod klucz

Cała branża, jak zwykle na początku grudnia, wstrzymała oddech w oczekiwaniu na decyzję Instytutu PANTONE. Wybór został dokonany. W roku 2021 będzie królował nie jeden kolor, ale interesujący duet – szarość i cytryna! Czy sprawdzą się także w naszych wnętrzach?

(Nad)zwyczajne wybory

Barwa roku ma z założenia królować w trendach mody, dekoracjach i w aranżacji wnętrz przez następne 12 miesięcy. Tradycja została zapoczątkowana dokładnie 20 lat temu przez Instytut PANTONE, amerykańską firmę zajmującą się tworzeniem systemów poligraficznych, która w 1999 roku ogłosiła kolor na nadchodzący 2000 rok. Jesteśmy zaskoczeni podwójnym wyborem, ale nie jest to sytuacja wyjątkowa. Duet zwyciężył również w 2015 roku, kiedy to  wybrano Serenity i Rose Quartz – subtelny błękit i delikatny róż.

Sztuka jasnowidzenia

Wybór PANTONE był w pewnym sensie do przewidzenia – z jednej strony zestawienie szarości i żółci to duet sprawdzony i modny. Z drugiej – Instytut już kilka dni przed jego ogłoszeniem droczył się z użytkownikami Facebooka pokazując cienie w różnych odcieniach szarości padające na ściany. Wiadomo, tam gdzie cień, tam musi być i słońce – symbolika ta nabiera szczególnego znaczenia w dzisiejszych czasach. PANTONE uzasadnia swój wybór: „Rozświetlający mariaż barw, niosący siłę i nadzieję, trwałość i otuchę. To dwa niezależne kolory, które, łącząc się, tworzą inspirującą parę, zestawiają realizm i refleksję z obietnicą dnia wypełnionego słońcem”.

Pantone 2021 w realizacji wnętrza KODO we Wrocławiu

Wewnętrzna równowaga

Jaka jest i będzie rola tych kolorów w aranżacji wnętrz? Szarość, na fali trendów skandynawskich, jest modna od wielu lat – przewija się w naszych wnętrzach w różnych tonacjach i wcieleniach, stanowiąc idealne towarzystwo bądź tło dla innych, bardziej zdecydowanych barw. Kolory te sprawdzą się zarówno w projekcie małego mieszkania jak i projekcie apartamentu.

Modna szarość we wnętrzu – szara kuchnia w mieszkaniu wykończonym pod klucz w Warszawie

Żółć była zawsze raczej kolorem dodatków, w ostatnich latach głównie w wersji musztardowej. Teraz jej cytrynowy odcień ma szansę wnieść do projektów wnętrz naszych domów i mieszkań unikatową świeżość i lekkość, ożywić biele i szarości.

Illuminating – symbol światełka w tunelu w zrealizowanej aranżacji wnętrza we Wrocławiu

Mamy nadzieję, że dostępna na rynku oferta farb i dodatków odzwierciedli tegoroczny wybór PANTONE. Projektanci wnętrz w KODO zastanawiają się już, jak wcielić go w życie w oryginalnych aranżacjach. A Wy co myślicie o tym wyborze? Zdecydujecie się na cytrynową ścianę? A może tylko na szaro-żółte dodatki? 😉

PROJEKTY
I REALIZACJE
WNĘTRZ

ZACHWYCIŁO CIĘ TO WNĘTRZE?

Porozmawiajmy o tym,
jak ten styl może sprawdzić się w Twoim domu.
WARSZAWA
ul. Niemcewicza 17
02-306 Warszawa
WROCŁAW
ul. Podwale 1a
50-043 Wrocław
TRÓJMIASTO
ul. Heweliusza 22
80-890 Gdańsk
Marka KODO i wszelkie prawa autorskie do materiału zaprezentowanego w serwisie kodo.pl należą do 2CS sp. z o.o.
z siedzibą we Wrocławiu, ul. Podwale 1A, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS pod numerem 0000339183