Home Blog Mieszkać (prawie) jak w fabryce. Czyli kilka słów o Soft Lofcie
Mieszkać (prawie) jak w fabryce. Czyli kilka słów o Soft Lofcie

Mieszkać (prawie) jak w fabryce. Czyli kilka słów o Soft Lofcie

Większość z nas doskonale wie czym jest loft. Dla przypomnienia – to mieszkanie urządzone w przestrzeniach poprzemysłowych, zazwyczaj starych fabrykach, spichlerzach czy magazynach. Architektura tych obiektów uwzględnia zachowanie we wnętrzach elementów konstrukcyjnych, takich jak stalowe słupy czy podciągi. Główną cechą takich przestrzeni jest surowy, industrialny klimat. Dominującymi materiałami jest drewno, surowa stal, szkło, beton czy stare cegły. W projektach apartamentów loftowych pojawiają się wysokie okna a często nawet fabryczne oświetlenie.

Klimat starych fabryk połączony z nowoczesną estetyką

W przypadku, gdy w okolicy brak budynków poprzemysłowych, deweloperzy stawiają tak zwane soft lofty – kompleksy mieszkalne stawiane od podstaw, które swoją formą nawiązują do stylu industrialnego. Projekt wnętrz łączy klimat starych fabryk z nowoczesną estetyką, niecodzienną przestrzeń z wysokim standardem. Styl architektoniczny budynku pozostaje – piękne okna ze szprosami czy niespotykana w standardowych mieszkaniach wysokość wnętrz. Apartamenty są budowane na wzór obiektów przemysłowych. Właśnie z tego powodu soft lofty cieszą się ogromną popularnością.

Za i przeciw

Soft loft jest łagodną odsłoną industrialnych klimatów. Z punktu widzenia przyszłych mieszkańców, mają wiele zalet. Przede wszystkim, jako nowe inwestycje budowane, posiadają nowe instalacje w doskonałym stanie, nie trzeba się martwić o kosztowne remonty spowodowane wymianą całej instalacji na bardziej nowoczesną.  

Soft lofty już od samego początku są projektowane przez architekta wnętrz jako funkcjonalne i wygodne powierzchnie mieszkalne – dużo łatwiej je urządzić. Wyjątkowa architektura daje poczucie przestrzeni i komfortu. Pomimo, że projektowane są na wzór starych fabryk, ustępują im wyglądem i charakterem. Są jednak tańsze – zarówno w momencie kupna, jak i późniejszej eksploatacji. Są to inwestycje przeznaczone dla osób poszukujących oryginalnych rozwiązań.

Kolejną zaletą jest lokalizacja. Budynki prawdziwie industrialne zazwyczaj znajdują się w obszarze pofabrycznym, często są  znacznie oddalone od centrum. Mieszczą się zazwyczaj w dzielnicach, które rzadko uważane są za oazy spokoju. Nowe budownictwo to przewaga ze względu na infrastrukturę – łatwy dostęp do punktów usługowych, sklepów itd. Projektowane są w miejscach wygodnych do mieszkania, które odpowiadają inwestorom, a nie w tych, które wybrali dziewiętnastowieczni przemysłowcy.

Klasyczne lofty mają za sobą bogatą historię, mieszczą się w niepowtarzalnych budynkach, ich miłośnicy twierdzą, że to miejsca z duszą. Soft lofty to nowa, przemyślana i komfortowa architektura – zawsze jednak pozostanie imitacją prawdziwego loftu.

PROJEKTY
I REALIZACJE
WNĘTRZ

ZACHWYCIŁO CIĘ TO WNĘTRZE?

Porozmawiajmy o tym,
jak ten styl może sprawdzić się w Twoim domu.
WARSZAWA
ul. Niemcewicza 17
02-306 Warszawa
WROCŁAW
ul. Podwale 1a
50-043 Wrocław
TRÓJMIASTO
ul. Heweliusza 22
80-890 Gdańsk
Marka KODO i wszelkie prawa autorskie do materiału zaprezentowanego w serwisie kodo.pl należą do 2CS sp. z o.o.
z siedzibą we Wrocławiu, ul. Podwale 1A, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS pod numerem 0000339183