Krajobraz spokojnej, kojącej oraz inspirującej przestrzeni domowej to marzenie niemal każdego posiadacza własnego lokum – jak uzyskać taki efekt? Jeśli marzy Ci się naturalna terapia poprzez projektowanie wnętrz, to jest czas dla Ciebie. Przemyślany design wnętrz, wpisujący się w trend zrównoważonego rozwoju, to najsilniejszy trend naszych czasów, a wnętrze inspirowane naturą to najlepsze, co możesz wybrać, jeśli marzysz o nieszablonowym wystroju, który dostarczy odpowiednich wrażeń oraz na wytrzyma aranżacyjną próbę czasu.
Dlaczego wnętrza inspirowane naturą są tak popularne i ważne? Jak natura wpływa dziś na design wnętrza? Jak zaaranżować wnętrza, by utrwalić w nich charakterystyczne cechy najmodniejszego stylu naszych czasów? Na te pytania odpowiemy w kolejnych częściach artykułu, jednak już teraz spróbujmy stworzyć definicję wnętrza inspirowanego naturą.
Jak zaaranżować wnętrza bliskie przyrodzie? Czym charakteryzują się wnętrza naturalne? Wszystkim, co powstaje w efekcie inspiracji naturą, co z niej pochodzi oraz ma do niej poprowadzić. Podstawą są naturalne materiały, tuż za nimi zmierza kolorystyka oraz dekoracje czy sztuka powtarzające motywy przyrodnicze. Wnętrze inspirowane przyrodą pełne jest również form oraz struktur, które do niej nawiązują, a tworzenie naturalnego wnętrza to po prostu budowanie atmosfery, która przywodzi na myśl przebywanie na łonie natury – lasu, łąki, gór czy plaży. Połączenie naturalnych motywów może mieć wiele wersji – przyjrzyjmy się stylom, które pomogą urządzić mieszkanie inspirowane naturą.
Jaki zastosować trend we wnętrzach dla miłośników przyrody? Czy mieszkanie w stylu boho to mieszkanie bliskie naturze? Jedno jest pewne – natura inspiruje człowieka na wiele sposobów – jest również podstawą wielu trendów aranżacyjnych, które pozwalają przebywać bliżej niej na co dzień. Zróbmy krótki przegląd najpopularniejszych stylów wnętrzarskich na rok 2024 dla miłośników natury.
To oczywiście nie wszystkie sposoby na to, jak urządzić wnętrze inspirowane naturą, warto jednak korzystać ze sposobów, w jaki łączą naturalne elementy i formułują wykorzystanie naturalnych materiałów. W sposób oszczędny i stonowany robią to styl skandynawski czy japandi, z większym rozmachem podchodzą do tematu style boho czy urban jungle. Te pierwsze sprawdzą się w domach minimalistów, pozostałe tam, gdzie uwielbiany jest eklektyzm, luz i swoboda w dekoracji. Prawda jest jedna – naturalne akcenty można wykorzystać na wiele sposobów, a formy inspirowane przyrodą sprawdzą się we wnętrzach o różnej stylistyce.
Od dawna wiadomo, że najlepsze materiały do wykończenia wnętrz to materiały naturalne. Od wieków nie tylko tworzą we wnętrzach niepowtarzalną atmosferę, lecz przede wszystkim – odpowiadają za ich ponadczasową stylistykę oraz wysoką funkcjonalność. Poza tym – są ekologiczne, zapewniają zdrową atmosferę oraz nadają się do pełnego recyklingu.
Na jakie dary natury, czyli materiały inspirowane przyrodą warto dziś zwrócić uwagę podczas projektowania wystroju wnętrz?
Wykorzystanie naturalnych materiałów to temat rzeka. Podobnym są rośliny, które nie tylko budują klimat pomieszczeń i doskonale oddają kolory natury, lecz również stanowią pasję łączącą miłośników domowych dżungli. W czasach przeogromnej oferty rynkowej roślin doniczkowych bez trudu znajdziemy te żywe rośliny, które będą pasować nie tylko do naszego wnętrza, lecz również – naszego stylu życia. Na jakie rośliny do wnętrz warto zwrócić uwagę, tworząc wnętrza pełne zieleni?
Jeśli zależy Ci na zdrowym klimacie wnętrza, wybierz rośliny o właściwościach oczyszczających powietrze, takie jak minimalistyczna sansewieria gwinejska, kwitnący skrzydłokwiat, rozłożysta palma czy zwisające epipremnum. Nieocenione są w tej roli także różnogatunkowe paprocie, draceny, fikusy i aloesy – świetnie sprawdzą się jako dekoracja – nie tylko w sypialni.
Jeśli szukasz roślin efektownych, ale łatwych w pielęgnacji – tzw. “pewniaków” – skorzystaj z przebogatej gamy roślin kaktusowatych oraz grubolistnych. Top 5 najtwardszych, niezniszczalnych wręcz gatunków, zawiera zamiokulkasy, sansewierie, aloesy, grubosze, nazywane również drzewkiem szczęścia, a także patyczaki. Są odporne na niedobór wody i nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, świetnie sprawdzą się we wnętrzach osób początkujących w tym obszarze.
Jeśli lubisz oryginalność i chcesz budzić zachwyt swoją kolekcją, wybierz rośliny bardziej egzotyczne, pamiętając o tym, że mogą wymagać wnikliwej pielęgnacji. Kalatee, fikusy, strelicje, cyprysy, storczyki czy bonsai zaliczane są do roślin “dla ambitnych”, gwarantują za to niepowtarzalny efekt dekoracyjny.
Podstawowa zasada w stylu urban jungle to “inspiruj się przyrodą”. Może to być przyroda ogrodu botanicznego, lasu tropikalnego czy przydomowego ogródka -styl organiczny we wnętrzu to nie tylko zieleń liści wyszukanych roślin doniczkowych, lecz również – gałązki bazylii, rozmarynu, bukszpanu czy najprostszej zielistki. Umieszczone w prostych doniczkach czy dedykowanych instalacjach zawsze umilą przestrzeń wnętrza inspirowanego naturą. Warto wybrać też projekt mebli, który pozwoli wyeksponować kolekcję roślin. Ważne, by dostosować nasze wybory do warunków panujących w domu. Sprawdź nasze pomysły na zielone mieszkanie bliskie naturze.
Urban jungle jest stylem stosunkowo młodym – jeszcze młodszym jest biophilic design (wspomnieliśmy o nim wyżej). Skąd się wziął styl organiczny biophilic design i czym się charakteryzuje?
Na język polski tłumaczy się jako “projektowanie biofilne” lub “design biofilny“. To trend w architekturze wnętrz, który zmierza do kreowania przestrzeni łączącej funkcjonalność z pięknem i zdrowiem, z wykorzystaniem elementów pochodzących z natury. Jego założeniem jest łączenie wszystkich składowych elementów aranżacji w jedną całość: naturalne światło, odcienie, materiały, kształty, a nawet temperatura i ruch stanowią bazę, która pozwala budować przestrzeń jak najbardziej zbliżoną do natury oraz jej pozytywnych, kojących cech. Niezbędnym elementem biophilic design są żywe rośliny, którym styl ten nie stawia żadnych granic, sadowiąc je w każdym możliwym zakątku przestrzeni miasta, budynku czy wnętrza mieszkalnego.
Styl biofilny świetnie nadaje się do przestrzeni publicznych, pozwalając kreować w nich inspirujące miejsca dogodne do pracy i odpoczynku. To również przestrzenie, które pozwalają na drzewa i trawy w donicach, akwaria oraz pełne rozmachu instalacje skalne czy wodne imitujące te powstające w warunkach naturalnych. Zastosować zasady biophilic można również w strefie wnętrza domu, tworząc nieszablonowe przestrzenie na miarę metrażu – stosując ekologiczne meble, zielone obrazy, ścianki z kwiatów doniczkowych czy lasy balkonowe.
Mówiąc o wnętrzach inspirowanych naturą nie sposób nie wspomnieć o trendzie, jakim jest styl ekologiczny oraz związanym z nim podejściem do projektowania wnętrz. Zrównoważony design to szereg zasad, które pozwalają tworzyć aranżacje w szacunku dla natury, jej zasobów i uwarunkowań. Co jest najważniejsze w sferze wnętrza w stylu eko?
fot. Marek Swoboda
Podstawy podejścia ekologicznego to:
Zrównoważony design wnętrza domu – tworzenie naturalnego wnętrza w stylu eko to już nie tylko warstwa wizualna, lecz również to, co jest pod spodem. To świadomość wpływu, jaki mamy na środowisko i przełożenie tej świadomości na strefę designu tak, by krok po kroku tworzyć dom jednocześnie przyjazny dla środowiska i komfortowy dla mieszkańców. Dziś ta świadomość jest coraz większa – dzięki temu możemy wybierać wśród eco-friendly sprzętów i akcesoriów, które ozdobią nasze ekologiczne wnętrza.
Naturalne materiały bazowe oraz naturalne elementy wyposażenia wnętrz to nie wszystko – inspirujemy się naturą również w zakresie barw oraz dodatków. Akcesoria inspirowane naturą i naturalne dekoracje, odpowiednio dobrane, stanowią doskonałe uzupełnienie każdego stylu aranżacji wnętrz.
Jak wybrać sztukę inspirowaną naturą do wnętrza swojego domu? Wybór jest bardzo duży, ponieważ natura od zawsze inspiruje artystów różnych dziedzin, a obecnie również projektantów wnętrz i designerów wzornictwa użytkowego. Poza obrazami, grafikami, rzeźbami czy tkaninami mamy dziś do dyspozycji również szereg dzieł sztuki wzorniczej, które wprowadzą naturalne formy do naszych wnętrz. Mówimy w tym przypadku o tzw. stylu organicznym, który promuje miękkie, owalne i opływowe formy bez ostrych krawędzi. Obłe kształty inspirowane naturą czy też meble zaprojektowane zgodnie z tą ideą, określane jako biomorficzne, doskonale wpływają na nasz nastrój, działając kojąco i wprowadzając miękkość do wnętrza. To powód, dla którego tak popularne są dziś gięte meble, obłe kanapy modułowe czy sprzęty tworzone z mas plastycznych.
Organiczne formy w designie to nie tylko miękkie linie mebli, lecz również naturalne akcenty, motywy roślinne i motywy zwierzęce oraz dodatki z motywami przyrodniczymi. Stanowią elementy stylu organicznego, które mogą stać się punktem centralnym każdego pomieszczenia – jego motywem przewodnim oraz inspiracją dla innych elementów wystroju. Jak może działać historia jednego motywu, przeczytasz w artykule na naszym blogu.
Jak wykorzystać kolory natury? Ciepła kolorystyka ziemi, drewna, skał i piasku, uzupełniona naturalnymi odcieniami fauny i flory stworzy przytulny, kojący klimat sprzyjający odpoczynkowi. Szarości, brązy i beże stanowią świetne tło dla aranżacji oraz dodatków w akcentowanych odcieniach zieleni czy czerwieni. Stylistyka organiczna to również pastele, które doskonale wpisują się w styl aranżacyjny budowany miękkimi liniami w wystroju wnętrz. Sprawdź, jak urządzić mieszkanie w kolorach ziemi.
Styl organiczny we wnętrzach kocha światło naturalne – postaw więc na maksymalizację naturalnego oświetlenia w swoim mieszkaniu lub domu. Aranżacja to jedno, ale Twój organizm z pewnością Ci podziękuje – światło słoneczne ma zbawienny wpływ na jego codzienne funkcjonowanie. Poprawia sprawność umysłową, pozytywnie reguluje samopoczucie, poprawia działanie zegara biologicznego oraz oczywiście – jest źródłem ciepła. Prawidłowe naświetlenie słońcem zmniejsza też poziom stresu i zapewnia efektywniejszy wypoczynek oraz – co w dobie rosnących cen energii jest szczególnie ważne – jest “za darmo”.
Jak zwiększyć bądź zadbać o odpowiedni poziom naturalnego światła w swoim domu? Najłatwiej zrobić to przy wybieraniu mieszkania, zwracając uwagę na usytuowanie okien oraz ich wielkość. Jeśli nie masz takiej możliwości, wykorzystaj to, co dostępne – użyj delikatnych przesłon okiennych, umieść lustra na przeciwko okna i zadbaj o jasną kolorystykę wnętrza.
Kreując wnętrze inspirowane przyrodą warto również zadbać o odpowiednie sztuczne oświetlenie. Wybieraj żarówki, które emitują strumień światła o barwie jak najbardziej zbliżonej do światła naturalnego, dostosuj jednak jego rozmieszczenie i moc do funkcjonalności danej strefy w mieszkaniu. Drobne punkty światła rozmieszczone w odpowiednich miejscach pozwolą wykreować nastrój pobudzającego wschodu bądź kojącego zachodu słońca, a imitujące chłodne południowe oświetlenie żarówki wesprą mobilizację podczas pracy czy innych aktywności.
Pisaliśmy już o tym, że minimalizm zawsze zwycięży. Choć w ostatnim czasie coraz intensywniej dochodzą do głosu trendy, które cenią sobie większą ozdobność i rozmaitość, jak choćby nowoczesny glamour bądź eklektyzm, to minimalizm już chyba zawsze pozostanie w modzie. Skąd ta nasza miłość do skromności oraz czy odnajdzie się we wnętrzach inspirowanych naturą? Czy fakt, że na co dzień inspirujemy się naturą da się pogodzić z niechęcią do ozdób i zamiłowaniem do porządku? Jak najbardziej! Oto kilka podstawowych sposobów do wykorzystania:
To oczywiście jedynie niektóre z pomysłów na dom inspirowany naturą. Jeśli chcesz urządzić mieszkanie inspirowane naturą, szukaj koncepcji wśród realizacji w naszym portfolio – inspiracje wnętrz w postaci galerii zdjęć wykonanych aranżacji pomogą Ci znaleźć idee odpowiadające Twoim potrzebom. Inspiruj się również swoim otoczeniem – podczas spacerów wśród zieleni czy podróży po świecie – to ono jest najlepszym doradcą w zakresie zestawień kolorystycznych czy materiałowych. Mieszkanie bliskie naturze pomoże również stworzyć architekt wnętrz KODO – możesz razem z nim obejrzeć materiały, stworzyć moodboardy i wizualizacje, które wesprą Cię w drodze do wymarzonego efektu.
Chcesz wiedzieć więcej? Poczytaj o trendach wnętrzarskich, które będą królować w aranżacjach w 2024 roku.
Interesujesz się architekturą wnętrz i wystrojem? Śledź artykuły na naszym BLOGU.